Reklama

Niedziela Wrocławska

Urodziny Edyty Stein

12 października obchodzić będziemy 131. rocznicę urodzin Edyty Stein. Już dziś zaczynają się wydarzenia jej poświęcone.

Archiwum TES

Rozpocznie je Msza św. w kościele św. Michała Archanioła na Ołbinie 10 października o godz. 18.00 a po niej o godz. 19.00 wernisaż wystawy Laury Makabresku (Kamili Kansy) „Ciemno płonie”.

Jest to wystawa fotografii inspirowanych duchowością Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Podczas wernisażu wysłuchamy tekstów autorstwa Edyty Stein recytowanych przez Agnieszkę Paluch oraz muzycznego akompaniamentu Kulisiewicz Duo. Wystawę będzie można zobaczyć w kościele przy ul. Prusa 78 do 16 listopada.

W dniach 10-12 października odbywa się Remembrance & Future Forum „Edith Stein” w Centrum Historii Zajezdnia, poświęcone patronce Europy z racji trwającego we Wrocławiu Roku Edyty Stein.

Wykłady i debaty odbywają się według trzech linii tematycznych. Pierwsza to „Fenomen Edyty”, poruszająca jej dorobek intelektualny, biografię i pozwalająca lepiej poznać tę niezwykłą postać. Druga linia nosi tytuł „Świadomość europejska” i związana jest z pytaniami o tożsamość Europy, wartości i sumienie a także o rozumienie historii przez narody europejskie. Trzeci blok tematyczny nosi tytuł „Pamięć ofiar” i poświęcony jest pamięci ofiar totalitaryzmów. Oficjalne otwarcie 10 października o godz. 17.00 w Holu Głównym Centrum Historii Zajezdnia.

W Domu Edyty Stein odbywa się natomiast konferencja pt. „Osoba i płeć. Doświadczenia i nauczanie Edyty Stein wobec dzisiejszych prądów ideowych.”

11 października

8.30 - Modlitwa w kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa 78.

9.50 - Otwarcie konferencji, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, Wrocław.

10.00-10.30 - prof. Leon Miodoński (Uniwersytet Wrocławski), „Kobieta, mężczyzna, a może osoba? Fenomenologiczne i teologiczne przesłanki krytyki społecznej Edyty Stein”.

Reklama

10.30-11.00 - ks. prof. Bogdan Ferdek (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu), „Symboliczny sens kobiety w ujęciu Edith Stein”.

11.00-11.30 - prof. Anna Grzegorczyk (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu),

dr Nelli Sołonko (Uniwersytet Szczeciński), „Relacyjność płci w personalizmie Edyty Stein”.

11.30-12.00 - dyskusja

12.00-13.00 - Spacer na Ostrów Tumski do Papieskiego Wydziału Teologicznego

13.00 - Inauguracyjna Msza Święta pod przewodnictwem ks. prof. Sławomira Stasiaka, Rektora PWT. Kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, Papieski Wydział Teologiczny, pl. Katedralny 1 (budynek dydaktyczny, 1. piętro)

15.00-15.30 - ks. dr Joachim Feldes(International Association for the Study of the Philosophy of Edith Stein), „Edith Steins ideologiekritischer Umgang mit politischen und gesellschaftlichen Stimmungen”.

15.30-16.00 - ks. dr Antonio Panaro (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Katolicka w Warszawie), „Edyta Stein i chrześcijańska wizja godności kobiety na podstawie Listu apostolskiego JP2II „Mulieris dignitatem”.

16.00-16.30 - ks. dr Krzysztof Broszkowski (Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater”), „Edyta Stein jako kobieta wobec mężczyzn w życiu i nauczaniu. Aspekty naturalne, kulturowe i nadprzyrodzone”.

16.30-17.00 - dyskusja.

12 października

10.00-10.30 - dr Henryk Jarosiewicz, (Uniwersytet Wrocławski), „Tożsamość kobiety i mężczyzny w ujęciu fenomenologicznym”.

10.30-11.00 - dr Mirjana Pinezić (Uniwersytet w Zagrzebiu), „Some suggestions for the Theology of the Body in Edith Stein”.

11.00-11.30 - dyskusja.

11.30-12.00 - przerwa kawowa.

12.00 -12.30 - dr Agnieszka Rybińska (II Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu),„Edukacyjna rola kobiet – model pedagogiki zaangażowanej Edyty Stein”.

Reklama

12.30-13.00 - mgr Tymoteusz Mietelski (Akademia Ignatianum w Krakowie), „Ujęcie ciała ludzkiego we wczesnych poglądach antropologicznych Edyty Stein”.

13.00-13.30 - dyskusja.

15-17 - Wręczenie Nagród im. św. Edyty Stein,

Koncert Inspiracje karmelitańskie, dr Marek Skrukwa – viola da gamba, prof. dr hab. Marek Toporowski – klawesyn.

O godz. 20.00 w kościele pw. św. Elżbiety, ul. św. Elżbiety 1/2, odbędzie się koncert „HEAR MY PRAYER” niezwykła droga Edyty Stein – bohaterki z Wrocławia.

koncertu chóru z połączony będzie z recytacją tekstów Edyty Stein.

2022-10-10 11:33

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję