Reklama

Kościół

USA: 10 kandydatów na przewodniczącego episkopatu

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupi USA wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego swej konferencji episkopatu – przypomniano w opublikowanej 4 października informacji. Sesja planowana jest w dniach 14-17 listopada. Zostaną także podczas niej wybrani nowi przewodniczący sześciu komisji stałych konferencji amerykańskiego episkopatu.

[ TEMATY ]

USA

episkopat

Episkopat News

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani spośród 10 kandydatów, którzy zostali nominowani przez swoich współbraci biskupów. Są to następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):

Arcybiskup Timothy P. Broglio – ordynariusz diecezji wojskowej

Biskup Michael F. Burbidge, z diecezji Arlington

Reklama

Biskup Frank J. Caggiano, z diecezji Bridgeport

Arcybiskup Paul S. Coakley, z archidiecezji Oklahoma City

Arcybiskup Salvatore J. Cordileone, z archidiecezji San Francisco

Arcybiskup Paul D. Etienne, z archidiecezji Seattle

Biskup Daniel E. Flores, z diecezji Brownsville

Arcybiskup Gustavo García-Siller, z archidiecezji San Antonio

Arcybiskup William E. Lori, z archidiecezji Baltimore

Biskup Kevin C. Rhoades, z diecezji Fort Wayne-South Bend

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani na trzyletnie kadencje, które rozpoczynają się po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego. W tym czasie arcybiskup José H. Gomez z Los Angeles i arcybiskup Allen H. Vigneron z Detroit zakończą swoją kadencję odpowiednio jako przewodniczący i wiceprzewodniczący episkopatu.

Regulamin Konferencji Biskupów Katolickich USA przewiduje, że pierwsze wybory to wybory przewodniczącego zwykłą większością głosów członków obecnych i głosujących. Po wyborze przewodniczącego, wiceprzewodniczący jest wybierany spośród pozostałych dziewięciu kandydatów. W obu wyborach, jeśli kandydat nie otrzyma więcej niż połowę głosów oddanych w pierwszej turze głosowania, przeprowadza się drugie głosowanie. Jeśli konieczna jest trzecia tura głosowania, to w tej turze następuje dogrywka między dwoma biskupami, którzy otrzymali najwięcej głosów w drugiej turze.

Podczas spotkania biskupi będą również głosować na nowych przewodniczących sześciu stałych komisji: Komisji ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem; Komisji ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych; Komisji Ewangelizacji i Katechezy; Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Międzynarodowego; Komisji Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Wolności Religijnej. Sześciu wybranych przewodniczących komisji będzie pełnić przez rok funkcję przewodniczącego-elekta, a następnie rozpocznie trzyletnią kadencję po zakończeniu jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów w 2023 r.

2022-10-04 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat jednoznacznie wypowiada się przeciwko przemocy, także w środowisku domowym

[ TEMATY ]

rodzina

episkopat

przemoc

BP KEP

- Biskupi jasno i jednoznacznie stwierdzili na 386. zebraniu plenarnym KEP na Jasnej Górze, że są przeciwko jakiejkolwiek formie przemocy: niezależnie czy jest to przemoc w przestrzeni publicznej, w miejscu pracy czy w środowisku domowym – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny. Dodał, że „najlepszym remedium na przemoc jest wzmacnianie małżeństwa i budowanie rodziny na fundamencie miłości oraz wzajemnej troski”.

- Wszędzie przemoc jest niebezpieczna i nie można jej akceptować. Trzeba zrobić wszystko, aby nie tylko z nią walczyć, ale by tak formować ludzi, aby przemocy było jak najmniej – stwierdził bp Śmigiel, który referował sprawy związane z duszpasterstwem rodzin. - Kościół absolutnie jest przeciwko wszelkiej przemocy, w tym przemocy w środowisku domowym i boleje, jeśli taka przemoc kiedykolwiek ma miejsce - zadeklarował.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję