Reklama

Kościół

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

Rycerze działają w Polsce od 16 lat, w Ukrainie zaś pierwsze wspólnoty rycerskie powstały 10 lat temu. Jednymi z pierwszych Rycerzy w Ukrainie byli zwierzchnicy wspólnot Kościoła rytu łacińskiego i obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – abp Mokrzycki oraz Arcybiskup Większy Swiatosław Szewczuk, którzy w maju 2012 roku uczestniczyli w uroczystości przeprowadzonej we Lwowie. W czasie zakończonej dziś wizyty Najwyższy Kapelan abp Lori spotkał się z oboma kapłanami, przekazując im wyrazy solidarności, wsparcia i uznania w imieniu całej globalnej wspólnoty Rycerzy za ich posługę i przywództwo w tym niezwykle trudnym dla Ukrainy czasie.

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Podczas wizyty w Ukrainie abp Lori w towarzystwie ukraińskich Rycerzy Kolumba odwiedził najważniejsze punkty na mapie inicjatyw pomocowych prowadzonych przez nich we współpracy z archidiecezją lwowską – przede wszystkim punkt dystrybucji odzieży, a także magazyn żywności i ubrań w Brzuchowicach, dokąd regularnie wysyłana jest pomoc humanitarna z Polski i Stanów Zjednoczonych. Od początku wojny poprzez prowadzony przez Radę Najwyższą Fundusz Solidarności z Ukrainą (Ukraine Solidarity Fund) do magazynu dotarło już kilka tysięcy ton żywności dla najbardziej potrzebujących. Tam też trafiają paczki przygotowywane przez Rycerzy Kolumba z całej Polski i zaproszonych do współpracy wolontariuszy. Od początku inicjatywy polscy Rycerze wysłali już ponad 50 tysięcy paczek do potrzebującej ludności cywilnej w całej Ukrainie – od Lwowa po Odesę i Donieck.

Reklama

Arcybiskup Lori odwiedził również parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek we Lwowie – obie wspólnoty opiekują się uchodźcami wewnętrznymi, którzy uciekli z okupowanych terenów wschodniej Ukrainy, a także grecko-katolickie seminarium.

„W tych dniach, kiedy Wasza ukochana ojczyzna tak bardzo cierpi z powodu zbrojnej i całkowicie niesprawiedliwej inwazji Rosji, jesteście wezwani, być może jak nigdy dotąd, do bycia duszpasterzami dla swoich ludzi, aby pomóc im w tym doświadczeniu smutku i udręki, który wojna wywołuje w sercach jednostek, w rodzinach i w samym społeczeństwie” – powiedział klerykom amerykański duchowny.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-10-04 08:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba w Polsce otrzymali relikwie swojego założyciela - ks. Michaela McGivneya

Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa otrzymały relikwie swojego założyciela ks. Michaela McGivneya. Przekazał je abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W przyszłym roku odbędzie się peregrynacja relikwii kapłana, który pod koniec października został beatyfikowany. W całej Polsce jest ok. 7 tys. Rycerzy Kolumba. 20% z nich podejmuje różne dzieła charytatywne w diecezji radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję