Reklama

Niedziela Wrocławska

Przetrwali, bo byli wychowani do przyjaźni z Jezusem

Ogólnopolski Oddział Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu obchodził pierwszą rocznicę ufundowania i poświęcenia swojego sztandaru, połączoną z 100. rocznicą nadania sztandaru 49 Huculskiemu Pułkowi Strzelców przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Marzena Cyfert

Podczas uroczystości przy pomniku Zesłańcom Sybiru

Podczas uroczystości przy pomniku Zesłańcom Sybiru

Obchodzono również 100. rocznicę upamiętnienia żołnierzy WP i internowanych Polaków podczas wojny ukraińsko-polskiej pochowanych na cmentarzu w Kołomyi.

W kościele św. Bonifacego sprawowana była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w intencji Kołomyjan i Pokucian, podczas której zaprzysiężono kolejnych członków pocztu sztandarowego. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii. W homilii nawiązał do czytania z księgi Hioba, podkreślając, że zawiedli go nawet najbliżsi mu ludzie, ale Hiob pokazał głębokość swojej duchowości. Pokazał, że nawet w cierpieniu Boga trzeba uszanować i wysławiać. – Bóg nigdy swojemu stworzeniu nie będzie się tłumaczył, bo On jest Stworzycielem. I nawet w cierpieniu trzeba uznać, że choć my tego nie rozumiemy, to ono ma sens – tłumaczył ks. Żytowiecki. Zauważył, że Jezus też sam poszedł na krzyż i wszelkie możliwe cierpienia, jakich człowiek może doświadczyć, uczynił swoimi.

Nawiązując do Ewangelii mówiącej o posłaniu 72 uczniów, podkreślił, że ich ewangelizacja zakończyła się ogromnym sukcesem. Wskrzeszali, uzdrawiali. – A Jezus pierwsze co zrobił, to wysławiał Ojca. Robił to, co Hiob w cierpieniu, najpierw wysławiał Boga. Ale uczniom też tłumaczył, że nie jest ważne to, co zrobili, ale dlaczego to zrobili – podkreślał kapłan.

Reklama

Przytoczył słowa Jana Pawła II, który na Westerplatte mówił do młodych ludzi, że nieważne jest, ile mają, co mają i co zrobili, ale ważne kim są. Zachęcał do poznawania Jezusa, przebywania z Nim i troski o zbawienie swoje i innych.

– Najpiękniejszymi słowami, jakie usłyszałem od proboszcza z Kołomyi były te, że on chce przede wszystkim pomóc ludziom się zbawić – mówił ksiądz proboszcz i dodał: – Czy moja postawa jest taka, jak była tych naszych przodków tam, na Pokuciu, w czasie czystek stalinowskich, głodu straszliwego? Oni to wszystko przetrwali, bo rodzice wychowali ich do przyjaźni z Jezusem. Oni wiedzieli, że najważniejsze jest kim są: być a nie mieć.

Po Eucharystii zebrani przeszli pod Pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie odbył się Apel Pamięci z udziałem asysty Honorowej WP poświęcony mieszkańcom Kołomyi i Pokucia poległym w wojnach XX wieku oraz zaginionym i pomordowanym w latach 1939-45 a także pochowanym w przeszłości na Ziemi Pokuckiej oraz na „nieludzkiej ziemi”. Złożono wieńce pod pomnikiem i wręczono odznaczenia.

2022-10-01 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję