Reklama

Niedziela Wrocławska

Maryja zawsze wskazuje na Jezusa

Zwanowice: W kościele filialnym pw. NMP Matki Bożej Różańcowej [dekanat Brzeg- Południe] poświęcony został zrekonstruowany ołtarz. Na uroczystości obecny był bp Jacek Kiciński, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Natalia Kowcz

Biskup Jacek Kiciński okadza ołtarz

Biskup Jacek Kiciński okadza ołtarz

Powstanie naszego tryptyku datuje się na 1517 rok. Rzeźbiony jest w drewnie lipowy. Prawdopodobnie pochodzi z krakowskiej szkoły Wita Stwosza. W jego zamykanej wnęce znajdują się figury Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, które trzyma w swoich dłoniach kulę ziemską i krzyż, a po prawej i lewej stronie umieszczeni są śś. Apostołowie Piotr i Paweł. - Na jednym skrzydle znajduje się obraz powołania św. Piotra oraz powołanie Szawła, a po drugiej stronie męczeńska śmierć św. Piotra i Pawła. - mówił ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie i dodał: - Dziękuję wszystkim, którzy pomogli, aby ten ołtarz był chlubą naszej świątyni w Zwanowicach i przypominał nam o naszej Patronce - Matce Bożej i w życiu wierności Panu Bogu, jak to uczynili Apostołowie Piotr i Paweł.

W homilii bp Jacek zwrócił uwagę na piękno ołtarza. - Ilekroć wchodzimy do tej świątyni, tylekroć czeka na nas Maryja i wskazuje na Jezusa. Przychodząc tutaj, dziękujemy za łaskę wiary, a ona rodzi się ze słuchania słowa Bożego, a nie ludzkiego - mówił biskup, zachęcając także do spojrzenia na własne wnętrze. -Ważne jest, aby przedrzeć się przez skorupę zewnętrzności. Gdy wejdziemy do wnętrza - zaczynamy widzieć Chrystusa. Gdy ktoś zakocha się w Bogu, zawsze będzie kochał drugiego człowieka.

2022-09-25 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Śnieg i wiatr w Beskidach; trudne warunki na szlakach turystycznych

2023-02-04 11:14

Monika Maszkowska

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

„Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st.” – podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję