Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czuwanie nocne

Jubileusz Zakonu Paulinów

Reklama

Jubileuszowe czuwanie paulinów z racji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu miało miejsce na Jasnej Górze w nocy z 10 na 11 lutego. Paulini dziękowali za siedem wieków istnienia Zakonu i zanosili też prośby o dary Ducha Świętego na czas kapituły generalnej Zakonu. W całonocnej dziękczynno-błagalnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wzięli udział ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego oraz delegaci klasztorów polskich i europejskich, m.in. z Niemiec, Słowacji, Węgier, bracia paulini, klerycy seminarium w Krakowie, nowicjusze z Leśniowa. Czuwanie rozpoczęło się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, w czasie którego rozważania poprowadził o. prof. Andrzej Napiórkowski, przeor klasztoru w Krakowie i rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów na Skałce. - Matko Boga, i Matko paulińskiego Zakonu, w dzisiejszej modlitwie apelowej pragniemy wyśpiewać Twój i jednocześnie nasz pauliński Magnificat za dzieje zakonników w białych habitach - mówił o. Napiórkowski.
Centralnym punktem czuwania była Msza św. o północy. Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. - W tym tak podniosłym czasie, w naszą Pasterkę jubileuszową, przywołujemy wstawiennictwa św. Pawła Pierwszego Pustelnika, bł. Euzebiusza, św. Augustyna, św. Tomasza i wielu, wielu świętych, niezliczoną rzeszę naszych męczenników, do tego dziękczynienia Bogu za siedem wieków naszej posługi Kościołowi - mówił Ojciec Generał.
W homilii o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów, podkreślił: - Zakon ten wyrósł z życia i duchowości pustelniczej, wyrósł na ziemi węgierskiej, ale od samego początku był otwarty na potrzeby całego Kościoła, na zbawienie, pomoc i troskę o innych. Boża Opatrzność kierowała nie tylko losami poszczególnych ludzi, ale także losami zakonów, naszym Zakonem w szczególny sposób. I za te losy Bożej Opatrzności dziś dziękujemy. Oprawę liturgiczną czuwania przygotowali klerycy seminarium na Skałce w Krakowie.

Jasnogórski popielec

Posypanie głów popiołem

Tradycyjnie w Środę Popielcową ojcowie i bracia paulini wzięli udział we Mszy św. wspólnotowej w Bazylice Jasnogórskiej. Uczestniczyli w obrzędzie posypania głów popiołem. Mszy św. przewodniczył podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. Obecny był generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Przyjęcie popiołu na nasze głowy jest znakiem naszej gotowości do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Niech ten akt zewnętrzny będzie połączony z aktem wewnętrznym, byśmy w ten sposób oddali pełny kultu akt uwielbienia dla Boga - powiedział o. Polek.

Światowy Dzień Chorego

Nabożeństwo lurdzkie

W związku z obchodzonym w Kościele 11 lutego XVI Światowym Dniem Chorego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji chorych. W Eucharystii uczestniczyło ok. 500 osób - mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi oraz duchowo słuchacze Radia Jasna Góra. Mszy św. przewodniczył o. Kamil Szustak. - Ludzkie cierpienie w tajemnicy Chrystusowego krzyża i zmartwychwstania nabiera właściwego sensu - zaznaczył o. Szustak. - To w nim człowiek, który doświadcza rozmaitych niemocy w Chrystusie zmartwychwstałym, odnajduje pokój serca i prawdziwe szczęście. W czasie Eucharystii udzielono sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy św. odbyło się także nabożeństwo lurdzkie - kapłani przeszli przez Kaplicę, błogosławiąc chorych Najświętszym Sakramentem.

Zapowiedzi

5-6 marca - 26. Pielgrzymka Braci Zakonnych

5 marca - maturzyści diecezji warszawsko-praskiej

7/8 marca - maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej

8 marca- maturzyści archidiecezji gdańskiej

8 marca - maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

8 marca - maturzyści diecezji sandomierskiej

8-15 marca - wielkopostne rekolekcje jasnogórskie

Krótko

40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu trwało w Bazylice Jasnogórskiej w dniach 3-5 lutego. Modlitwa była przygotowaniem do Wielkiego Postu. Tegoroczne intencje to: wynagradzająca - za zniewagi Najświętszego Sakramentu; dziękczynna - za dar Eucharystii dla Kościoła; za 700-lecie zatwierdzenia Zakonu Paulinów i za 10-lecie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego; błagalna - w intencjach Kościoła i Ojczyzny. Każdego dnia Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony był w ołtarzu głównym bazyliki. We wtorek 5 lutego Nieszpory na zakończenie nabożeństwa odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

9 lutego przybyło ponad 2 tys. maturzystów diecezji pelplińskiej. Towarzyszył im biskup diecezji pelplińskiej Jan Szlaga, który odprawił Mszę św., oraz ok. 40 kapłanów. Jako hasło pielgrzymki przyjęto słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” Organizatorem był ks. Arkadiusz Ćwikliński, diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji pelplińskiej.

W dniach 12-15 lutego na Jasnej Górze odbyło się Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Zakonów Klauzurowych. W tym roku było ono połączone z obradami mistrzyń klasztorów klauzurowych. W spotkaniu wzięło udział ok. 180 sióstr żyjących w klasztorach klauzurowych w Polsce. Przybył również abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zawiadomienie do prokuratury w związku z wyrwaniem krzyży na Kopcu Powstania Warszawskiego

2026-03-13 12:33

[ TEMATY ]

krzyż

dewastacja

Fot. Radosław Sosnowski

Instytut Ordo Iuris, wraz ze Stowarzyszeniem „Marsz Niepodległości” i trzema pokrzywdzonymi, złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z wyrwaniem krzyży znajdujących się na Kopcu Powstania Warszawskiego. W nocy z 28 lutego na 1 marca, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nieznani sprawcy usunęli stamtąd około dziesięciu drewnianych krzyży i porzucili je w pobliskich krzakach. Na każdym z krzyży widniało imię, nazwisko i pseudonim powstańca warszawskiego.

Instytut Ordo Iuris, Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” oraz trzech pokrzywdzonych złożyli zawiadomienie do prokuratury, w związku z wyrwaniem krzyży z Kopca Powstania Warszawskiego. Zawiadomienie dotyczy znieważenia miejsca pamięci (przestępstwo z art. 261 Kodeksu karnego) i publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej jakim jest krzyż (art. 196 k.k.).
CZYTAJ DALEJ

Medal Signum Universitatis dla ks. prof. Henryka Witczyka: Uhonorowanie wybitnego biblisty

2026-03-12 16:55

[ TEMATY ]

KUL

Medal Signum Universitatis

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

BP KEP

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

Biblista ks. prof. Henryk Witczyk został uhonorowany odznaczeniem uniwersyteckim KUL najwyższej rangi - medalem Signum Universitatis. Otrzymał go w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych oraz zasług w krzewieniu apostolatu biblijnego w Polsce, a także w dowód szacunku i wdzięczności za działalność na rzecz rozwoju i propagowania nauk biblijnych.

Medal Signum Universitatis wręczany jest zasłużonym osobom i instytucjom, wykazującym się oddaniem, troską o byt, rozwój i tożsamość Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcyjne Triduum Paschalne w Świebodzinie

2026-03-13 17:06

[ TEMATY ]

Świebodzin

Zielona Góra

ks. Rafał Witkowski

Świebodzin

Świebodzin

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie zaprasza do przeżywania Triduum Paschalnego 2026 w formie rekolekcji.

Rozpoczęcie w Wielki Czwartek o 17.00 kolacją, a zakończenie w Niedzielę Zmartwychwstania po śniadaniu wielkanocnym ok. 8.30.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję