Reklama

Wiadomości

Chrystianofobia w szkołach?

Katoliccy uczniowie są dyskryminowani w szkole ze względu na wyznawaną religię. Sytuacja jest alarmująca szczególnie w większych miastach, ale nie tylko - donosi poniedziałkowy "Nasz Dziennik".

[ TEMATY ]

szkoła

chrystianofobia

Karol Porwich/Niedziela

Rodzice, z którymi rozmawiali dziennikarze "Naszego Dziennika", są przerażeni tym, że do szykanowania ich dzieci ze względu na to, ze są katolikami, dochodzi w demokratycznym kraju, gdzie wolność religijna powinna być szanowana.

"Utarło się w świadomości środowisk liberalnych, lewicowych, że do dobrego tonu należą kpiny z Kościoła, wyśmiewanie tego, co związane jest z wiarą katolicką. Z pomocą ateizujących mediów udało się im nawet wyrobić w Polsce przeświadczenie, że chodzenie na katechezę to +obciach+. Do tego dochodzą też coraz częściej działania niektórych nauczycieli i dyrekcji, która katechezę umieszcza w planie godzin na początku lub na końcu zajęć. Formalnie nic się nie dzieje, ale wiemy, że za tym kryje się przekaz zniechęcający do udziału w tej konkretnej lekcji. To tak naprawdę walka z katechezą, z religią" - zaznacza dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

Jego zdaniem, to, co dziś dzieje się w niektórych polskich szkołach, to tak zwane miękkie prześladowanie, charakteryzujące się swego rodzaju alergią na chrześcijaństwo, a nawet chrystianofobią. Na taki klimat wpływa wiele czynników, ale kluczowe jest nastawienie pedagogów i niektórych rodziców.

"1 września moja córka udała się na rozpoczęcie roku w jednym z liceów na warszawskim Grochowie. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami. Wychowawczyni I klasy tak zwróciła się do swych nowych wychowanków: +Otóż zacznijmy od tego, że jestem osobą niewierzącą, więc jakbym pomyliła waszego Jezusa z jakimś tam innym, to nie miejcie do mnie pretensji+.

Podziel się cytatem

Reklama

"Osłupiała młodzież siedziała w milczeniu. Trudno było jakkolwiek zareagować, gdyż wszyscy byli zaskoczeni tą niespodziewaną, niesprowokowaną niczym deklaracją" - relacjonuje w "Naszym Dzienniku" jedna z mam. (PAP)

rud/ mrr/

2022-09-19 07:54

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska, szkolna rodzina

Niedziela sandomierska 44/2015, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum kurii

Podczas Mszy św. w katedrze

Podczas Mszy św. w katedrze

Placówki edukacyjne noszące imię św. Jana Pawła II od kilku lat starają się popularyzować nauczanie św. Jana Pawła II oraz realizować programy wychowawcze oparte na papieskiej myśli. Placówek tych jest w naszej diecezji 48

Spotkanie inaugurujące nowy roku działalności rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w katedrze, pod przewodnictwem bp. K. Nitkiewicza. Pasterz diecezji w homilii mówił m.in.: – Od najmłodszych po najstarszych jesteśmy stale zabiegani, zapracowani, zmęczeni. Naszą uwagę i energię pochłaniają obowiązki, troski i przyjemności. Tak jakbyśmy mieli żyć tylko dla nich, jakby poza nimi nic nie istniało. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że nasze życie nie ogranicza się do pobytu na ziemi. Mówi, że to życie jest oczekiwaniem na przyjście Chrystusa, który pewnego dnia zabierze nas z tego świata. Nie wiemy kiedy to nastąpi i dlatego musimy być zawsze przygotowani. To nie znaczy, że trzeba zmienić gruntownie plan zajęć, wyłączyć komputer, przestać uprawiać sport, zająć się wyłącznie modlitwą i pracą, w waszym wypadku nauką. Pan Jezus wymaga od nas czujności. Musimy uważać na rzeczy oraz na sytuacje, które mogą nas oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Jednocześnie powinniśmy wykorzystać każdą okazję do zrobienia czegoś dobrego. Modlitwa i Eucharystia są oczywiście potrzebne, są wielką pomocą, stąd również nasze dzisiejsze spotkanie. Na tym polega czuwanie, o którym mówi Pan Jezus w Ewangelii. Możemy się tego nauczyć od św. Jana Pawła II. On był z pewnością najaktywniejszym człowiekiem na ziemi, ale zawsze pamiętał o tym, że to ziemskie życie będzie miało swoje przedłużenie w wieczności. Tym się kierował w podejmowaniu decyzji i w swoim postępowaniu.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję