Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Rąbień: chorobą jest mój grzech

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli mam tę świadomość, że codziennie jestem chory, to nie potrafię codziennie żyć jeśli nie ma odpowiedzi na tę moją chorobę, i nie dam rady normalnie funkcjonować. Moją chorobą jest mój grzech! Odpowiedzią na mój grzech jest śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu zgodnie z Pismem, a potem Jego Zmartwychwstanie zgodnie z Pismem! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki spotkał się małżeństwami w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu k. Aleksandrowa Łódzkiego. Sprawował dla nich Mszę świętą, a następnie wziął udział w spotkaniu – tworzącego się - kręgu Domowego Kościoła w tejże parafii.

Jak informuje ks. Jarosław Jurga – proboszcz parafii w Rąbieniu – to dzisiejsze spotkanie z grupą małżeństw w kręgu Domowego Kościoła, który tak naprawdę dopiero się tworzy, będzie naszym czwartym spotkaniem. Ten krąg wyrósł z refleksji synodalnej - ze spotkań małżeństw podczas Synodu Diecezjalnego oraz Synodu Powszechnego. Małżonkowie poszukiwali formuły swojej obecności w Kościele na różny sposób - były i randki małżeńskie przy świecach, i rozmowy, i warsztaty teologiczno - pastoralne, a potem poszliśmy w kierunku Domowego Kościoła i stałej formacji. – podkreśla opiekun kręgu.

Podczas homilii wygłoszonej do małżeństw metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – prawda o moim grzechu, za który umarł Chrystus na krzyżu - musi być przypominana codziennie. Dlaczego codziennie? Dlatego, bo ja codziennie grzeszę. Dlatego że codziennie grzeszę, to codziennie muszę usłyszeć tę nowinę, że Chrystus zgodnie z Pismem umarł za moje grzechy. Pismo mi objaśnia sens śmierci Jezusa. Objaśnia mi, że On umarł za moje grzechy. – zauważył abp Ryś.

- Przyjście Jezusa i Jego śmierć na krzyżu – wszystko to jest z racji na grzesznika. Ja potrzebuję codziennie o tym wiedzieć, i codziennie potrzebuję to kłaść jako fundament pod wszystko, co robię w Kościele, bo jak tego nie ma jako fundamentu, to w końcu braknie mi motywacji, powodów, albo zacznę w Kościele robić coś, co jest głupie i nie potrzebne. Jak zaczynacie tworzyć krąg domowego Kościoła – to nie tworzycie kółka dyskusyjnego. Zespół Synodalny -też nie jest grupką do debaty, ale jest wydarzeniem w Kościele. Co jest fundamentem w Kościele? Fundamentem jest Kerygmat, który głosi Jezus Chrystus umarł za mój grzech, a ja jestem pierwszy z grzeszników! O to chodzi w całym wydarzeniu wiary! – tłumaczył metropolita łódzki.

Reklama

Kończąc swoje słowo kaznodzieja wskazał, że prawda o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa - to jest prawda, której nie wystarczy usłyszeć raz, a musi być przeżywana aktualnie. To, na ile aktualnie nią żyjemy widać po miłości, którą mamy w stosunku do Jezusa, w stosunku do sióstr i braci. Widać po miłości, widać po hojności w spotkaniu, w relacji. – zakończył hierarcha.

Parafia pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu została erygowana przez bpa Władysława Ziółka 1 października 1989 roku. Budowę świątyni - zaprojektowanej przez arch. Mirosława Rybaka oraz arch. Marka Grimina - rozpoczęto w kwietniu 1990 r. Kościół wraz z plebanią został poświęcony 9 IX 1995 r. przez abpa Władysława Ziółka, a konsekrowany 7 IX 1997 r. Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni był ks. Andrzej Mikołajczyk 1989–2010, a obecnie proboszczem od lipca 2015 roku jest ks. Jarosław Jurga.

2022-09-16 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Druga edycja Festiwalu Organowego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Aby ożywić aktywność muzyczną w dziedzinie muzyki organowej na terenie naszego miasta, utworzono inicjatywę Zgierskiego Festiwalu Organowego. 

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję