Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Chcemy doświadczyć władzy Chrystusa nad naszymi sercami

- Co jest codziennym krzyżem w życiu Jezusa? Od czasów seminarium mam taki obraz Jezusa Chrystusa, który na swoich ramionach niesie mnie. Krzyżem, który Jezus nosi codziennie jestem ja – powiedział abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W uroczystość Podwyższenia Krzyża w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi odbyła się Adoracja Krzyża. – Krzyż nie kojarzy nam się z wywyższeniem, z chwałą. Krzyż nam się kojarzy z cierpieniem, z uniżeniem, z upokorzeniem – powiedział na wstępie metropolita łódzki. Odwołując się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w katedrze na Wawelu, abp Ryś podkreślił, że w krzyżu została dana Jezusowi wszelka władza „taka władza, jakiej nikt inny nie ma nad sercem człowieka”. – My chcemy przeżyć w takim wymiarze to podwyższenie krzyża, chcemy doświadczyć władzy Chrystusa nad naszymi sercami, władzy ukrzyżowanego pana chcemy doświadczy nad sobą – zaznaczył duchowny. Metropolita łódzki zachęcał, aby przeżyć adorację z myślą, że krzyż wywyższa i daje władzę.

Kolejnym punktem wydarzenia była medytacja słowa Bożego, które poprowadził o. Recław wraz z metropolitą łódzkim. – To nie wysokość góry świadczy o tym, czy ona jest trudna czy nie. Golgota jest górą najtrudniejszą, bo jest górą, gdzie umieramy – mówił o. Remigiusz Recław na rozpoczęcie rozważań. Odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że każdego dnia zmagamy się z bólem i cierpieniem, które wielokrotnie zadają najbliżsi. Jezus na te sytuacje przychodzi z pomocą, przychodzi z miłosierdziem i zaprasza, by przejść przez wszystkie najtrudniejsze momenty życia z Nim. – Spróbujmy zobaczyć, że to, co przeżywamy, Jezus już przeżył i zaprasza, byśmy nasze życie połączyli z Nim, żeby to było coś, co jest jedno, żebyśmy nie byli w tym sami, ale zjednoczeni z Jezusem dalej szli – podsumował.

Podczas rozważań metropolita łódzki powiedział, że obchodzimy uroczystość powinna skłonić do podwyższenia krzyża przez przebaczenie, uniżenie siebie, zrozumienie, a także cierpliwość. – Kiedy słyszymy, że wzywa nas do podniesienia codziennego krzyża, to musimy sobie postawić pytanie, czym był ten codzienny krzyż w Jego zżyciu? I to jest ważne pytanie, bo myślę, że my mamy jednak skłonność, by redukować krzyż Jezusa wyłącznie do tego jednorazowego heroizmu z Wielkiego Piątku, że wtedy dał się ukrzyżować, a tymczasem, skoro On nas wzywa do tego, żeby podnieść krzyż codzienny, możemy być pewni, że on sam w swoim życiu wywyższał krzyż codziennie – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki wymieniając wiele sytuacji, w których Chrystus wybierał człowieka, zwrócił uwagę, że za każdym razem krzyżem na jego ramionach była osoba wybrana, pokochana. - Co jest codziennym krzyżem w życiu Jezusa? Od czasów seminarium mam taki obraz Jezusa Chrystusa, który na swoich ramionach niesie mnie. Krzyżem Jezusa, który nosi codziennie jestem ja – powiedział duszpasterz. Jezus poprzez słowo nieustannie zachęca do podniesienia swojego krzyża, do zmierzenia się z trudnymi doświadczeniami, aby swoje uniżyć się w imię drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej ukochanego, z którym spędzamy codzienność.

W czasie adoracji świadectwo powiedziały osoby świeckie. Nawiązując do dzisiejszej uroczystości, podzieliły się doświadczeniem Bożej obecności w kryzysowych sytuacjach. Podkreśliły, aby, mimo wszelkich życiowych trudności, grzechów, zawsze stawać w prawdzie i wołać do Pana o pomoc, prosząc o uzdrowienie i prowadzenie w chwilach smutku, gniewu, samotności, a także radości.

Ostatnim punktem adoracji było przybijanie do krzyża kartek, na których wierni zapisywali swoje słabości, grzechy prosząc Boga o siłę do zmierzenia się z codziennym krzyżem.

2022-09-15 08:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. świątecznej i niedzielnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panująca epidemią, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 18 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej, a także osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję