Reklama

Niedziela Częstochowska

Wspólnotowe dziękczynienie

Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy tegorocznych rekolekcji zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się 4 września na powakacyjnym dniu wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, aby podziękować za przeżyte oazy.

– Spotykamy się, żeby objawić Kościół, który jest wspólnotą różnorodną w swoich charyzmatach i powołaniach. Chcemy również pokazać, że Ruch Światło-Życie jest dla wszystkich. Jego założyciel ks. Franciszek Blachnicki mówił, że w tym ruchu można się urodzić, dojrzeć, zestarzeć i umrzeć. Jest to miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, kapłanów i osób życia konsekrowanego – powiedział „Niedzieli” ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji częstochowskiej.

Julia Pilarek z parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie uczestniczyła w Oazie Nowego Życia II stopnia w Ochotnicy Dolnej. Przyznała, że było to bardzo dobre doświadczenie. – Chciałam umocnić moją wiarę i to jak najbardziej się udało – podkreśliła. – Podczas rekolekcji przeżywaliśmy Paschę, co było bardzo owocne, oraz wyjście z niewoli. Dzięki temu zauważyłam wiele niewoli, które mnie jakoś ograniczały, odciągały od Boga. Staram się z nimi walczyć i raczej mi to wychodzi – opowiadała Julia. Dodała, że będzie kontynuować formację w ciągu roku i przygotowywać się do posługi animatora.

Maciej Orman/Niedziela

Michalina Mordalska i Dominika Podgórska z parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu miały wyjątkowe szczęście przeżywać Oazę Nowego Życia III stopnia w Rzymie. – Warto było jechać. To była trudna oaza, wyczerpująca fizycznie i psychicznie, jedyna w swoim rodzaju właśnie ze względu na Rzym. Myślę, że duchowe owoce są ogromne, przynajmniej dla mnie – dzieliła się wrażeniami Michalina, dla której bardzo ważnym przeżyciem było uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej w katakumbach św. Kaliksta.

Maciej Orman/Niedziela

Dominika zwróciła uwagę, że tematem rekolekcji była wspólnota, a tę udało się zbudować uczestnikom. – Dorośliśmy i dojrzeliśmy do tej wspólnoty. Trzymaliśmy się jak bracia, jak rodzina, i to też było piękne – cieszyła się. Dodała także, że wspomniane trudy „były bardzo jednoczącym doświadczeniem”.

Reklama

Obie dziewczyny będą posługiwać w ciągu roku jako animatorki.

Maciej Orman/Niedziela

Specyfikę Oazy Nowego Życia III stopnia wyjaśnił ks. Adam Polak, który był jej moderatorem. – Po nawiązaniu osobistej relacji z Chrystusem na pierwszym stopniu i poznaniu liturgii na drugim stopniu odkrywa się Kościół jako różnorodną i piękną wspólnotę, zakorzenioną w dziedzictwie Apostołów, męczenników i świętych, właśnie w Rzymie. Tam jest najlepsza okazja, żeby tego dotknąć – zaznaczył. – 23 młode osoby poznawały Kościół z perspektywy Rzymu, pięknych starożytnych świątyń, w których bardzo często znajdują się relikwie świętych, męczenników i papieży, ale też przez pryzmat wspólnot osób życia konsekrowanego i świeckich, czyli Kościoła, który żyje dzisiaj – mówił kapłan.

Maciej Orman/Niedziela

Wskazał, że istotą tych rekolekcji była również mobilizacja do tego, żeby zacząć myśleć o swoim życiu w kategoriach powołania – nie tylko do kapłaństwa, życia zakonnego czy małżeńskiego, ale do powołania w Kościele w ogóle i do diakonii, czyli do służby w Ruchu Światło-Życie, w Kościele i w świecie.

Maciej Orman/Niedziela

Podczas dnia wspólnoty reprezentanci poszczególnych grup rekolekcyjnych prezentowali swoje wspólnoty. Następnie wyznaczone osoby podzieliły się świadectwem z przeżytej oazy. Szczytem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ks. Jacka Kijasa, moderatora Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej. Na zakończenie oazowicze spotkali się na agapie w ogrodach parafialnych.

2022-09-04 16:50

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie dotyczące działalności ks. Daniela Galusa i „Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa”

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Daniel Galus

Częstochowa, 20 listopada 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję