Reklama

Niedziela Świdnicka

Kamieniec Ząbkowicki. Zakończenie wakacji z organowym akcentem

W ostatnią niedzielę sierpnia w kościele Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim po raz czwarty można było odbyć muzyczną podróż do świata muzyki organowej.

[ TEMATY ]

organy

Kamieniec Ząbkowicki

Z muzyką przez wieki

Emil Koprzak

W koncercie uczestniczyli ks. Wojciech Zmysłowski, proboszcz, oraz Sylwia Demidowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, którzy po koncercie podziękowali muzykowi za przybycie i zaprezentowanie swoich zdolności przed szeroką publicznością.

W koncercie uczestniczyli ks. Wojciech Zmysłowski, proboszcz, oraz Sylwia Demidowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, którzy po koncercie podziękowali muzykowi za przybycie i zaprezentowanie swoich zdolności przed szeroką publicznością.

Wszystko za sprawą prezentacji organowych, które odbywają się cyklicznie pod wspólnym tytułem „Z muzyką organową przez wieki”. Celem tego wydarzenia jest promocja muzyki organowej; za każdym razem istnieje także możliwość finansowego wsparcia renowacji organów znajdujących się w świątyni.

– Organy są zespołem wielu piszczałek wargowych i języczkowych ustawionych na skrzyniach powietrznych zwanych wiatrownicami lub wiatrowniami, z których każda wydaje tylko jeden dźwięk o stałej wysokości, poziomie natężenia i barwie; piszczałki zasilane są ze wspólnego zbiornika powietrzem, którego dopływ zapewnia urządzenie mechaniczne, a skierowanie jego strumienia do żądanej piszczałki dokonuje się za pośrednictwem klawiszy i rejestrów – wprowadzał gości w tematykę muzycznego spotkania Emil Koprzak, organizator prezentacji organowych w Kamieńcu Ząbkowickim.

– Każde organy są unikatowym instrumentem, budowanym na zamówienie, według określonych potrzeb zamawiającego, w zależności od miejsca, w którym mają być używane oraz… od wysokości budżetu, jakim zamawiający dysponuje. Nasze organy mają ponad 100 lat i czas na pewno ich nie oszczędził. Dlatego podczas naszych koncertów zbieramy ofiary na remont naszego instrumentu – wyjaśniał, jednocześnie zachęcając do wsparcia finansowego dzieła renowacji organów.

Reklama

Tego dnia za organami zasiadł Mateusz Żegleń, student pierwszego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów prof. Piotra Rojka. Młody muzyk na swoim koncie ma udział w licznych kursach mistrzowskich w interpretacji organowej, jak i w improwizacji, koncertuje w okolicach Dolnego Śląska oraz za granicą. Na co dzień pracuje jako organista w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu.

Ostatnia w tym roku podróż z muzyką organową odbędzie się 25 września o godz. 16:00. Do parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim zawitają wszyscy studenci, którzy prezentowali się podczas tegorocznej edycji prezentacji organowych. Swoją obecnością zaszczyci także prof. Piotr Rojek, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Tego dnia wystąpi asystent prof. Rojka, Michał Dziki.

2022-08-29 15:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 1 lipca rozpoczyna się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

[ TEMATY ]

festiwal

Warszawa

organy

www.kapitula.org

„Festiwal w tym roku będzie gościł wybitnych pedagogów, wirtuozów, pofesorów oraz lauertów prestiżowych konkursów na świecie. Na festiwalu Muzyki Organowej znajdziemy to wszystko co najlepsze. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce niż Archikatedra św. Jana w Warszawie. Organy w katedrze są idealnym instrumentem” - mówi Przemysław Kapituła, dyrektor XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY.

„Czeka nas wiele pięknych koncertów – dodaje Kapituła – Festiwal rozpocznie się 1 lipca koncertem Yuzuru Hiranaka z Japonii. Jest to jeden z najlepszych organistów na świecie. Grał kilka lat na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie. Publika oszalała na jego punkcie. Słychać w jego grze wpływy innej kultury. Jego możliwości techniczne, zaangażowanie i muzykalność zachwycają.”

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję