Reklama

Kościół

Watykan: koncert w Kaplicy Sykstyńskiej na cześć kompozytora Josquina Desprez

W dzisiejszym programie muzycznym o godz. 22.00 Radio Watykańskie w ramach audycji „Concerto Spirituale” będzie transmitować niezwykły występ we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej dla uczczenia przypadającej w ubiegłym roku pięćsetnej rocznicy śmierci wielkiego renesansowego kompozytora Josquina Desprez (Josquin des Prés).

[ TEMATY ]

koncert

Kaplica Sykstyńska

Włodzimierz Rędzioch

27 sierpnia 1521 roku w Condé sur L'Escaut we Francji zmarł jeden z największych kompozytorów renesansu Josquin Desprez, który urodził się między 1450 a 1455 rokiem prawdopodobnie w Pikardii, a nazwisko otrzymał od krewnych, którzy adoptowali go jako dziecko.

Był podziwiany za swoje zdolności i zwrócił nawet uwagę Marcina Lutra, który nazwał go "mistrzem nut".

I taki właśnie tytuł nosi projekt sponsorowany przez Dykasterię ds. Komunikacji, Muzea Watykańskie i Papieską Muzyczną Kapelę Sykstyńską. We współpracy z Radiem Watykańskim, Mediami Watykańskimi, Vatican News, Muzeami Watykańskimi i Papieską Kaplicą Sykstyńską niektóre utwory wokalne Josquina zostały wykonane i zarejestrowane na audio-video w Kaplicy Sykstyńskiej. Wykonawcami są Papieska Muzyczna Kapela Sykstyńska pod kierunkiem Marcosa Pavana oraz Ensemble De Labyrinto pod kierunkiem Waltera Testolina. Koncert jest hołdem oddanym nie tylko wybitnemu kompozytorowi, ale także jego służbie jako kantora papieskiego w słynnej Kaplicy Sykstyńskiej w latach 1489 - 95, kiedy to przebywał w Rzymie za swoim patronem, kardynałem Ascanio Sforzą.

27 sierpnia w ramach audycji "Concerto Spirituale", prowadzonego przez Pierluigiego Morellego, o godz. 22.00 zostanie ponownie wyemitowane nagranie ubiegłorocznego niezwykłego występu w Kaplicy Sykstyńskiej.

2022-08-27 13:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieje Apostolskie w Sykstynie

Papieski mistrz ceremonii Paris de Grassis odnotował w swym dzienniku, że według zgodnej opinii wszystkich – „nigdy jeszcze nie widziano nic piękniejszego na świecie”.

Kaplica Sykstyńska jest najważniejszą z kaplic Watykanu, ale jej doniosłość znacznie wykracza poza jej znaczenie liturgiczne – jest ona jednym z najwspanialszych skarbców sztuki na świecie. Jej nazwa pochodzi od imienia Sykstusa IV, papieża, który kazał ją wznieść.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję