Czy konflikty na nowo ogarną Sudan? W 2005 r., dwa zwalczające się do tej pory obozy Sudan People’s Liberation Movement (SPLM) i National Congress Party (NCP) podpisały w Kenii porozumienie kończące najkrwawszą wojnę domową w Afryce, która pozbawiła życia 2 miliony ludzi, a 4 miliony wygoniła z domów. Przez 2 lata był względny spokój, ale od 11 października tego roku sytuacja się zaogniła. SPLM wycofała wszystkich swoich ministrów i doradców prezydenckich z Rządu Jedności Narodowej.
Kościół katolicki robi wszystko, aby nie doszło do ostatecznego zerwania dialogu. Przewodniczący Konferencji Biskupów Sudanu wystąpił ostatnio z gorącym apelem o porozumienie. Jego treść omawia „Catholic Information Service for Africa”. Arcybiskup Paulino Lukudu Loro, metropolita Juby, zaapelował do obydwu stron, aby wsłuchały się w głos Boga i w głos swojego sumienia i zrezygnowały ze swoich partykularnych interesów. - Wszystko czego potrzebujemy - mówił Arcybiskup - to dobro, szczęście i pokój dla sudańskiego ludu. Obydwie partie powinny działać w taki sposób, aby zapewnić pomyślność Sudańczykom z południa i z północy.” Metropolita Juby zachęcił także, aby zasiąść do stołu rozmów i odczytując znaki czasu, dojść do porozumienia.
W związku z wysuniętym oskarżeniem wobec ks. Leona, emerytowanego proboszcza z Pionek sprawa została podjęta przez państwowy wymiar sprawiedliwości. Na skutek przeprowadzonego postępowania Sąd I oraz II instancji uniewinnił tego kapłana od zarzutu molestowania seksualnego osoby nieletniej. Sprawa ta była również przedmiotem postępowania kanonicznego, którego rezultat został przesłany do Dykasterii Nauki Wiary.
W piątek, 16 stycznia w godzinach wieczornych odbył się obrzęd zamurowania Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. To ostatni, symboliczny moment związany z Rokiem Jubileuszowym 2025. Obrzędowi przewodniczył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej. W minionych dniach celebracje te odbyły się w pozostałych rzymskich Bazylikach Większych - informuje Vatican News.
Jubileusz 2025 uroczyście został zakończony podczas zamknięcia Drzwi Świętych. Liturgii w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2026 r. przewodniczył Papież Leon XIV. Rok Jubileuszowy rozpoczął papież Franciszek 24 grudnia 2024 r.
Ponad 30 lat temu Philip Mulryne zaczynał zawodniczą karierę w Manchesterze United, ocierając się o seniorską kadrę. Później był ważnym ogniwem Norwich City, zanotował też 27 występów w barwach reprezentacji Irlandii Północnej. Kontuzja pokrzyżowała jego sportowe plany, choć nie to zdecydowało o jego dalszych losach. W pewnym momencie życia poczuł po prostu powołanie do służby Bogu.
Wstąpił do seminarium, ukończył studia z filozofii i teologii, a potem został dominikaninem.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.