Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Sanktuarium Jasnogórskie znane jest na całym świecie przede wszystkim jako miejsce pielgrzymowania do Maryi - Matki Chrystusa, obecnej w szczególny sposób w Ikonie Jasnogórskiej.

Dla nas Polaków jest miejscem wyrażania naszych uczuć religijnych, ale też patriotycznych. Przez wieki urosło do rangi Sanktuarium Narodowego. Przychodzimy na Jasną Górę, do Królowej Polski, aby u stóp Jej tronu polecać nasze sprawy osobiste, rodzinne ale i naszej Ojczyzny, całego świata i Kościoła Świętego. Jasna Góra jest też symbolem wolności, dlatego Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej wizyty do Ojczyzny powiedział do pielgrzymów jasnogórskich: „Tu zawsze byliśmy wolni”.

Ojciec Święty przypomniał nam jak ważną rolę odegrała Jasna Góra w historii naszego kraju i narodu. Uświadomił jeszcze raz, nam Polakom, rolę Jasnej Góry w momentach zagrożenia naszej suwerenności, w chwilach trudnych, kiedy ta wolność nam została odebrana i potem w trudnym procesie zmagania się o wolną Polskę.

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

Drugą złotą różę, przygotowaną już dla papieża Pawła VI w 1966 r. (władze PRL nie pozwoliły na przyjazd do Polski), ofiarował 26 maja 2006 r. podczas pielgrzymki do Polski Benedykt XVI śladami swojego wielkiego poprzednika - Jana Pawła II. Ta róża papieska wykonana została w kształcie krzyża oplecionego gałązkami róż i znajduje się na ołtarzu Matki Bożej - przy figurze św. Kazimierza.

Reklama

Trzecią złotą różę (umieszczona między poprzednimi różami) podarował papież Franciszek 28 lipca 2016 r. podczas wizyty w Kaplicy Matki Bożej przed rozpoczęciem Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim. Po zakończeniu uroczystej Mszy św. kończącej Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Ojciec Święty udał się do Krakowa na Światowe Dni Młodych.

Róża Papieska, najwyższe rangą odznaczenie jakie przyznaje następca św. Piotra dla maryjnego sanktuarium, ma nie tylko charakter wotum, ale również charakter odznaczenia przyznawanego za jakieś szczególne zasługi. Jest to także wyraz żywej więzi Sanktuarium ze Stolicą Apostolską, dostrzeżenie wartości duchowych tego Sanktuarium.

Począwszy od pontyfikatu Leona IX (1049-1054) papieże w IV niedzielę Wielkiego Postu - niedzielę Laetare udawali się do bazyliki św. Krzyża trzymając w ręku złotą różę. To był znak pasji i zmartwychwstania Jezusa. Poświęcona w tym dniu złota róża papieska symbolizowała także radość i wesele na myśl o zbliżającej się Wielkanocy. Zwyczaj obdarowywania przez papieża złotą różą wybitnych członków kurii watykańskiej, a później także panujących, zwłaszcza monarchinie, znany jest więc od XI wieku, a osoba, która ją otrzymywała, miała za zadanie rozsiewać piękny zapach Jezusa zmartwychwstałego poprzez swoje życie poświęcone Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Mazur/episkopat.pl

Pielgrzymi naśladują papieży i składają także swoje dary złote róże. Jest to wyraz ich miłości i wdzięczności za otrzymane łaski za przyczyną jasnogórskiej Pani. Kilka takich róż możemy zobaczyć w Muzeum 600-lecia.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

2022-08-06 21:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Zakrystia i Bastion św. Barbary. Brzmi tajemniczo?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Brzmi tajemniczo dla szukających jej pielgrzymów, usytuowana między Kaplica Cudownego Obrazu, a Bazyliką Jasnogórską służy kapłanom do bezpośredniego przygotowania do Mszy świętej.

Zakrystia

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję