Bazylika św. Anny znajduje się niedaleko ruin słynnej sadzawki Betesda, zwanej też Owczą, gdzie Jezus uzdrowił paralityka. „Są tu schody jeszcze z czasów Pana Jezusa. W V wieku z polecenia cesarzowej Bizancjum została wybudowana wielka bazylika, która miała 45 m długości. Była poświęcona Matce Bożej. W VII wieku została zniszczona przez Persów” – mówi o. Stolarski.
Kult Maryi i wspomnienie uzdrowienia paralityka były jednak nadal żywe w tym miejscu. Jak zaznaczył o. Krzysztof, „krzyżowcy wybudowali mały kościół poświęcony uzdrowieniu paralityka i wielką bazylikę św. Anny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bazylika św. Anny w Jerozolimie związana jest z miejscem narodzenia Matki Bożej. „Jest to maryjna bazylika romańska. Pochodzi z XI wieku Jest dość surowa w swej formie. Znana jest z dobrej akustyki. To piękne miejsce, gdzie codziennie modlimy się w intencjach wszystkich tu przybywających” – podkreślił o. Stolarski.
„Pobyt w Jerozolimie to zarówno czas wakacyjny jak i głębokie przeżycie duchowe, ponieważ chodzimy śladami Pana Jezusa i Maryi. A bazylika św. Anny jest związana także z życiem rodziców Maryi. Bardzo polecam wszystkim pielgrzymowanie do Ziemi Świętej” – powiedziała Family News Service przebywająca w Jerozolimie dr Anna Sadowska, Adiunkt Instytutu Językoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Świątynia w 1878 roku została przekazana Zgromadzeniu Misjonarzy Afryki, tzw. Ojcom Białym, którzy obecnie administrują tym miejscem. W czerwcu 1967 roku w trakcie wojny sześciodniowej świątynia została zbombardowana i poważnie zniszczona.. Ponownie otwarto ją 14 lipca 1971 roku.
W bazylice znajduje się m.in. figura św. Anny, która uczy małą Maryję Pisma Świętego. W centrum nawy południowej istnieje zejście do krypty, gdzie czczone jest narodzenie Maryi.
Podczas II wojny światowej właśnie tam żołnierze Armii Polskiej na Wschodzie umieścili w 1944 roku wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, a także polskojęzyczną tablicę. Widnieje na niej napis: „W zbrojnym pochodzie do Polski przez Ziemię Świętą uczniowie szkół podchorążych – centrum wyszkolenia Armii Polskiej na Wschodzie oddając hołd Niepokalanej w miejscu Jej narodzenia – polecają się Jej opiece na zawsze szczególnie na okres walki o wolność ojczyzny i powrotu do swych rodzin. Jerozolima 29.1.1944”. Tablica została przeniesiona do Nowego Domu Polskiego sióstr elżbietanek przy ulicy Hahoma HaShlishit w Jerozolimie.
Bazylika św. Anny zaliczana jest do eksterytorialnych Posiadłości Francji w Ziemi Świętej na mocy układu z sułtanem tureckim, który przekazał świątynię francuskiemu cesarzowi za udzieloną pomoc w wojnie krymskiej.