Reklama

Kościół

Bp Bronakowski: Jeśli służymy trzeźwości, jesteśmy narzędziami Chrystusowego pokoju

Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie – powiedział bp Tadeusz Bronakowski 25 lipca podczas 18. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Centralnym punktem wydarzenia była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala z homilią przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

[ TEMATY ]

trzeźwość

AdobeStock

Bp Bronakowski zwrócił uwagę, że tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” to „nasza misja, to nasze powołanie, to nasza służba Chrystusowi i Kościołowi świętemu i naszej umiłowanej ojczyźnie”.

– Jesteśmy w sposób szczególny powołani do niesienia pokoju Chrystusa w otaczającym świecie. Pielęgnując cnotę trzeźwości w swoim codziennym życiu, troszczymy się, aby nasze serca i serca bliźnich rodziły owoce pokoju – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zaznaczył, że pijaństwo i inne formy nietrzeźwości są źródłem wielkiego niepokoju, przemocy, niszczenia więzi międzyludzkich, a także relacji z Panem Bogiem. - Człowiek zniewolony niszczy siebie i innych. Zamiast jednoczyć – rozbija. Zamiast nieść pokój - niesie krzywdę, lęk i rozpacz. W sposób dramatyczny widać to zwłaszcza w rodzinach. Wiele z nich rozpada się właśnie z powodu nadużywania alkoholu przez któregoś z małżonków – mówił.

– Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie. Jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwością i wolną Polskę – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Bronakowski stwierdził, że wolności narodu nie mierzy się tylko nienaruszalnością granic, wolnymi wyborami i innymi swobodami obywatelskimi”. - Wolność narodu mierzy się przede wszystkim wiernością Bożemu prawu, wiernością chrześcijańskiemu dziedzictwu. Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z panującym pijaństwem, z proalkoholową mentalnością, która zagościła w sercach i umysłach tak wielu Polaków z przekonaniem, że alkohol jest niegroźną substancją, która powinna być dostępna zawsze wszędzie i o każdej porze.

Skrytykował powszechną reklamę alkoholu, „która przynosi zatrute owoce zniewolenia alkoholowego”, pokazując, że życie po nim jest przyjemne i udane. Jak podkreślił kaznodzieja, jest to kłamstwo. - Reklama alkoholu jest niemoralna i stwarza niebezpieczeństwo dla młodego pokolenia. Na to zwracamy uwagę w tegorocznym apelu na sierpień – przypomniał.

Bp Bronakowski negatywnie odniósł się także do łatwej dostępności alkoholu w Polsce, dużej liczby sklepów handlujących alkoholem i chętnie udzielanych koncesji przez rady miast i gmin.

– Jeśli nasz naród ma nadal być wierny Chrystusowi i jego Kościołowi, jeśli ma być rzeczywistym Królestwem Maryi, nie możemy stawać po stronie tych, którzy popierają zepsucie obyczajów. Nie możemy dawać się ogłupiać wódką. Musimy odważnie stawiać opór pijaństwu i innym zniewoleniom – apelował.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wezwał do wielkiego zaangażowania i czujności rodziców oraz instytucje państwowe, samorządowe i Kościół, ponieważ „wielkim zagrożeniem” jest nie tylko alkohol, ale również „narkotyki, palenie papierosów, hazard, pornografia oraz uzależnienia związane z mediami elektronicznymi”.

2022-07-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza kampania „Nie piję, bo kocham”

[ TEMATY ]

trzeźwość

Wzasiegu.pl

Jutro, w sobotę 23 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się happening edukacyjny „Świadek Wolności”, który oficjalnie inauguruje ogólnopolską kampanię społeczną: „Nie piję, bo kocham”.

Wśród Ambasadorów kampanii promującej trzeźwość i abstynencję znaleźli się m.in. Aleksandra Socha, Paweł Zagumny, Krzysztof Hołowczyc, Radosław Pazura i Dorota Chotecka-Pazura, Sławomir Szmal, Dariusz Kowalski, Monika i Marcin Gomułkowie, Agnieszka Musiał, Ksawery Szlenkier i Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Jacek Pulikowski, Brygida Grysiak, Natalia Niemen, Weronika Kostrzewa, Mariusz Siebert, Joanna Mazur i Michał Stawicki, Jan Budziaszek czy Marcin Kwaśny, którzy pokazują, że temat ten jest tak naprawdę ważny dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję