Reklama

Kościół

Bp Bronakowski: Jeśli służymy trzeźwości, jesteśmy narzędziami Chrystusowego pokoju

Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie – powiedział bp Tadeusz Bronakowski 25 lipca podczas 18. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Centralnym punktem wydarzenia była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala z homilią przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

[ TEMATY ]

trzeźwość

AdobeStock

Bp Bronakowski zwrócił uwagę, że tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” to „nasza misja, to nasze powołanie, to nasza służba Chrystusowi i Kościołowi świętemu i naszej umiłowanej ojczyźnie”.

– Jesteśmy w sposób szczególny powołani do niesienia pokoju Chrystusa w otaczającym świecie. Pielęgnując cnotę trzeźwości w swoim codziennym życiu, troszczymy się, aby nasze serca i serca bliźnich rodziły owoce pokoju – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zaznaczył, że pijaństwo i inne formy nietrzeźwości są źródłem wielkiego niepokoju, przemocy, niszczenia więzi międzyludzkich, a także relacji z Panem Bogiem. - Człowiek zniewolony niszczy siebie i innych. Zamiast jednoczyć – rozbija. Zamiast nieść pokój - niesie krzywdę, lęk i rozpacz. W sposób dramatyczny widać to zwłaszcza w rodzinach. Wiele z nich rozpada się właśnie z powodu nadużywania alkoholu przez któregoś z małżonków – mówił.

– Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie. Jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwością i wolną Polskę – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Bronakowski stwierdził, że wolności narodu nie mierzy się tylko nienaruszalnością granic, wolnymi wyborami i innymi swobodami obywatelskimi”. - Wolność narodu mierzy się przede wszystkim wiernością Bożemu prawu, wiernością chrześcijańskiemu dziedzictwu. Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z panującym pijaństwem, z proalkoholową mentalnością, która zagościła w sercach i umysłach tak wielu Polaków z przekonaniem, że alkohol jest niegroźną substancją, która powinna być dostępna zawsze wszędzie i o każdej porze.

Skrytykował powszechną reklamę alkoholu, „która przynosi zatrute owoce zniewolenia alkoholowego”, pokazując, że życie po nim jest przyjemne i udane. Jak podkreślił kaznodzieja, jest to kłamstwo. - Reklama alkoholu jest niemoralna i stwarza niebezpieczeństwo dla młodego pokolenia. Na to zwracamy uwagę w tegorocznym apelu na sierpień – przypomniał.

Bp Bronakowski negatywnie odniósł się także do łatwej dostępności alkoholu w Polsce, dużej liczby sklepów handlujących alkoholem i chętnie udzielanych koncesji przez rady miast i gmin.

– Jeśli nasz naród ma nadal być wierny Chrystusowi i jego Kościołowi, jeśli ma być rzeczywistym Królestwem Maryi, nie możemy stawać po stronie tych, którzy popierają zepsucie obyczajów. Nie możemy dawać się ogłupiać wódką. Musimy odważnie stawiać opór pijaństwu i innym zniewoleniom – apelował.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wezwał do wielkiego zaangażowania i czujności rodziców oraz instytucje państwowe, samorządowe i Kościół, ponieważ „wielkim zagrożeniem” jest nie tylko alkohol, ale również „narkotyki, palenie papierosów, hazard, pornografia oraz uzależnienia związane z mediami elektronicznymi”.

2022-07-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

38. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

trzeźwość

Anna Wyszyńska/Niedziela

– Musimy jasno powiedzieć, że pijaństwo i inne grzeszne nałogi grożą utartą wiecznego zbawienia. Dlatego tutaj, na Jasnej Górze, musimy usłyszeć wołanie, wołanie o nawrócenie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – mówił w homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Homilia została wygłoszona podczas 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Pielgrzymka, której motto brzmiało: „Młodzi trzeźwi i wolni” odbyła się 15-16 czerwca 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję