Reklama

Kościół

Biskupi Panamy: musimy promować godność rodziny

Katoliccy biskupi Panam apelują, by ludzie dzięki wierze umacniali swoje rodziny, gdy społeczeństwo ulega ubóstwu, nierówności i przemocy. „Społeczeństwo i państwo muszą stosować środki, które zagwarantują rozwój, wzrost i dojrzałość każdego w rodzinie” – oświadczyli duchowni.

[ TEMATY ]

rodzina

biskupi

Karol Porwich/Niedziela

Pomimo pozytywnego wzrostu gospodarczego, w Panamie istnieje nadal przepaść między bogatymi a biednymi oraz między wsią i miastem. Wiele dzieci nie chodzi do szkoły. Choć według Banku Światowego sytuacja uległa poprawie od 2021 r. to deficyt budżetowy i zadłużenie nadal są wysokie. Wczoraj odbyły się protesty przeciwko wysokim kosztom życia i korupcji.

Pandemia spowodowała także wzrost przemocy. W ubiegłym roku w wyniku zgłoszonych przypadków przemocy domowej zmarło kilkanaście kobiet. Kraj stoi również w obliczu rozlewu krwi związanej z działaniem gangów, które wydają się wymykać spod kontroli władzy. Nie brakuje handlu narkotykami.

W tej sytuacji biskupi Panamy zachęcili wiernych do mobilizacji w trosce o rodziny. Podkreślili też jej wyjątkową rolę w społeczeństwie i konieczność ochrony z ramienia państwa. „Trzeba chronić, bronić i promować godność i integralność rodziny, stosując środki polityczne, ekonomiczne, społeczne i prawne, które gwarantują rozwój, wzrost i dojrzałość każdego jej członka” – stwierdzili biskupi.

Reklama

Wobec nierówności ekonomicznych duchowni ubolewają, że wiele rodzin jest od dziesięcioleci zmuszonych żyć w ubóstwie, bez praw do godnego życia, dobrej edukacji, bezpiecznych warunków mieszkaniowych i humanitarnej opieki zdrowotnej. Piętnują przemoc będącą często wynikiem biedy.

Hierarchowie zaapelowali o współpracę wielu sektorów i wszystkich ludzi dobrej woli w budowaniu państwa zapewniającego panamskiej rodzinie stabilność „ekonomiczną, społeczną i emocjonalną”. Zapewnili też o swoim towarzyszeniu. „Będziemy nadal chodzić razem i pośród naszych wspólnot dzieląc ich trudności i nadzieje, poruszeni Ewangelią miłości i sprawiedliwości”.

2022-07-13 17:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze biskupów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2018, str. VI

[ TEMATY ]

biskupi

Archiwum „Aspektów”

Bp Antoni Stankiewicz

Bp Antoni Stankiewicz

Zgodnie z ubiegłorocznym dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 18 czerwca przypada uroczystość Patronki naszej diecezji – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. W czasie tegorocznych obchodów diecezjalnego odpustu, które rozpoczęły się już 11 czerwca i trwały cały tydzień, rokitniańskie sanktuarium nawiedziły poszczególne grupy i środowiska

Uroczystość centralna odbywa się 17 czerwca w Rokitnie. Tego dnia jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich obchodzą bp Antoni Stankiewicz i bp Paweł Socha. Na łamach „Niedzieli” – „Aspektów” przedstawiamy sylwetki obu jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: modlitwy pod klinikami aborcyjnymi pomimo groźby kar

2022-09-30 18:46

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Zatrzymać aborcję

pixabay.com

W ponad 20 miastach Hiszpanii osoby przeciwne przerywaniu ciąży biorą udział w akcji „40 Dni na rzecz Życia”. Rozpoczęta w środę inicjatywa odbywa się m.in. w Madrycie, Barcelonie, Bilbao, Sewilli, Saragossie oraz Walencji. Polega ona głównie na modlitwach pod klinikami aborcyjnymi, a także na propagowaniu idei ochrony życia ludzkiego od poczęcia.

Komentatorzy odnotowują, że kampania ta jest pierwszą po zatwierdzeniu w lutym br. przez władze Hiszpanii przepisów, zgodnie z którymi na osoby próbujące wpłynąć na decyzję kobiety dotyczącą odstąpienia od aborcji można nałożyć kary pozbawienia wolności od trzech do dwunastu miesięcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję