Reklama

Świat

Meksyk: 10 lipca Kościół uczci na Mszach św. zamordowanych kapłanów

Kościół w Meksyku wezwał wszystkie parafie w kraju do odprawienia Mszy św. w intencji zamordowanych ostatnio przez gangi narkotykowe księży i sióstr zakonnych. Poproszono także o wystawienie w świątyniach zdjęć ofiar. Ponadto 31 bm. ma się odbyć ogólnokrajowa modlitwa w intencji nawrócenia sprawców tych zbrodni.

[ TEMATY ]

Meksyk

kapłani

zamordowani

Wikipedia

Flaga Meksyku

Flaga Meksyku

Orędzie Konferencji Episkopatu Meksykańskiego, Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Meksyku (CIRM) i miejscowej prowincji Towarzystwa Jezusowego nosi tytuł „Utkać w Chrystusie nowe więzi: od rozczłonkowania do jedności”. Zwraca uwagę, że „zabójstwa i zniknięcia, do których codziennie dochodzi w kraju, są Bożym wezwaniem do zjednoczenia się w prośbie o pokój”. „Krew przelana tych braci i sióóstr jest krwią Jezusa, która spada na ziemię, aby ją użyźnić i utorować drogę do pokoju” – stwierdzono w dokumencie z datą 4 lipca. Kończy się on krótką modlitwą o pokój w kraju.

Orędzie podpisali: przewodniczący – episkopatu abp Rogelio Cabrera López i CIRM s. Juana Ángeles Zárate Celedón, sekretarz generalny episkopatu bp Ramón Castro Castro i prowincjał jezuitów o. Luis Gerardo Moro Madrid.

Prośba powyższa ma związek z zabójstwem 20 czerwca dwóch jezuitów: Javiera Camposa (79 lat) i Joaquina Mory (80). Przez większość swojego życia posługiwali oni rdzennym mieszkańcom w górach Sierra Tarahumara w stanie Chihuahua na północy kraju. Obaj zginęli w kościele w Cerocahui najprawdopodobniej z rąk członków kartelu Sinalola, którzy do dzisiaj nie zostali ujęci.

Reklama

Według agencji Reutera w Meksyku nadal trwają napady na księży. Kilka dni temu w mieście Queréndaro w stanie Michoacán (w środkowo-zachodniej części kraju) ofiarą takiej napaści padł ks. Mateo Cavillo. Jadący obok jego samochodu gangster kazał mu się zatrzymać, po czym bez żadnego powodu dotkliwie go pobił. „Zupełnie nie wiem, jakie były motywy tego atakuj. Ten człowiek działał całkiem irracjonalnie” – powiedział pobity kapłan.

24 czerwca episkopat ogłosił list, w którym wezwał rząd do „zrewidowania całej działalność policji i sił bezpieczeństwa, gdyż ich dotychczasowe działania są całkowicie bezowocne”.

Według kościelnego Katolickiego Centrum Multimedialnego, w Meksyku od początku kadencji obecnego rządu (od grudnia 2018 r.) zginęło siedmiu księży, a w ciągu 6 lat działania poprzednich władz, zginęło ich co najmniej 24.

2022-07-07 18:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: Kościół apeluje o reformę systemu bezpieczeństwa

[ TEMATY ]

bezpieczeństwo

zamach

Meksyk

PAP/Carlos Zepeda

Konferencja Biskupów Meksyku wezwała prezydenta kraju do zrewidowania strategii bezpieczeństwa, ponieważ przemoc coraz bardziej ogarnia Meksyk i pochłania niewinne ofiary, w tym duchownych. „Czas wsłuchać się w głos obywateli, w głosy tysięcy krewnych ofiar, zamordowanych i zaginionych” – powiedzieli biskupi.

Przypomnijmy, że w poniedziałek w Cerocahui w stanie Chihuahua zostali zamordowani dwaj meksykańscy jezuici. Ojcowie Javier Campos SJ i Joaquín Mora SJ zginęli zastrzeleni, próbując obronić mężczyznę, który wbiegł do kościoła w poszukiwaniu schronienia przed porywaczami. Przestępstwo przypisywane jest jednemu z szefów lokalnej grupy przestępczej. Duchowni zostali zabici w części kraju zdominowanej przez kartele narkotykowe, borykającej się z ubóstwem i od dawna zaniedbywanej przez państwo.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję