Reklama

Wiara

31 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Chwała „Baranka zabitego”

Św. Jan Apostoł opisuje w Apokalipsie swoją wspaniałą wizję dotyczącą chwały Jezusa, jako Baranka zabitego.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła

I ujrzałem między tronem z czterema Istotami żyjącymi a kręgiem Starców stojącego Baranka jakby zabitego, a miał siedem rogów i siedmioro oczu, którymi jest siedem Duchów Boga wysłanych na całą ziemię. I taką nową pieśń śpiewają: «Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i krwią Twoją nabyłeś dla Bogu [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi». I ujrzałem, i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Istot żyjących, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym: «Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo». A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: «Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!» A cztery Istoty żyjące mówiły: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon.” (Ap 5, 6.9-14)

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Refleksja

Baranek objawia się wraz ze swymi znakami odkupieńczej męki; Jego postawa stojąca wskazuje na Chrystusa zmartwychwstałego i uwielbionego, natomiast wzmianka dotycząca Baranka, jako zabitego, wskazuje na Jego mękę. Ta pieśń nowa, którą śpiewają święci, jest „nowa”, ponieważ nastał nowy czas, czas zbawienia. Pieśń ta opiewa miłość Jezusa – Baranka, który został zabity na krzyżu, aby odkupić wszystkich ludzi. Jezus, przebywając w niebie, kontynuuje ofiarę swojego Ciała i Krwi, ponieważ posiada On kapłaństwo na wieki i może zbawiać na wieczność tych, którzy przez Niego mogą zbliżyć się do Boga. On jest żyjący na wieki, aby wstawiać się za ludźmi do Ojca. Zatem w niebie również dokonuje się ofiara przebłagalna za grzechy świata. Św. Jan, opisując ojczyznę niebieską, mówi na sposób metaforyczny, że ona nie potrzebuje ani światła słońca, ani księżyca, ponieważ oświeca ją chwała Boża, a jej lampą jest Baranek. Przenajdroższa Krew Baranka Niepokalanego jest źródłem radości i więzią miłości zbawionych oraz źródłem chwały samego boskiego Zbawiciela, wysłużonej Jego męką i śmiercią.

Reklama

Z „Komentarza do Apokalipsy” św. Prymazjusza, biskupa Adrumetu (Księga 2, Rozdz. 5)

I ujrzałem między tronem z czworgiem Zwierząt a kręgiem Starców… (Ap 5, 6). Tronem są byty żyjące oraz starcy, to znaczy Kościół, natomiast w pośrodku Kościoła jest Ten, o którym dalej pisze Apostoł, że widzi: stojącego Baranka jakby zabitego. Za każdym razem, kiedy w Kościele głosi się Chrystusa ukrzyżowanego, to tak, jakby sam Baranek został ofiarowany za grzechy świata. Czworo Zwierząt i Starcy są Kościołem, kiedy mówią: nabyłeś Bogu Krwią twoją ludzi (Ap 5, 9), bo rzeczywiście tylko Kościół może tak powiedzieć. Również zastępy aniołów, przez dar łaski, mogą celebrować, na swój szczególny sposób, te prawdy, śpiewając pieśń chwały, razem z czworgiem Zwierząt i ze Starcami oraz radując się z tego wielkiego daru naszego zbawienia.

„Pieśń ku czci Krwi Chrystusa” św. Marii De Mattias

Wszystkie narody, klaszczcie w dłonie i wykrzykujcie Bogu głosem radosnym, albowiem Pan Najwyższy objawił nam miłosierdzie swoje. Nie oszczędził On bowiem Syna swego, lecz Go wydał za wszystkich nas, byśmy się zbawili i oczyścili z grzechów naszych Krwią Jego. Abyśmy się Krwią Jego usprawiedliwili i wybawili od gniewu Jego, abyśmy, którzy od Niego oddzieleni byliśmy, znów się zjednoczyli przez Krew Syna Jego. Panie, Boże mój, cóż Ci oddam za wszystko, coś mi dał. Kielich zbawienia wezmę i mocy Krwi Twojej wzywać będę. Śpiewajcie Jezusowi wszyscy święci Jego, śpiewajcie i wyznawajcie świętość Jego, albowiem On nas umiłował i obmył we Krwi swojej. Został Wspomożycielem i Zbawicielem naszym. Na wieki bądź sławiona, Krwi Jezusowa, albowiem uczyniłaś cuda. Bądź pochwalony, Jezu, na wieki i niech się napełni niebo i ziemia chwałą Krwi Jego. Jezusowi, Synowi Bożemu, który nas Krwią swoją odkupił, pójdźcie, pokłońmy się.

Reklama

Prośby

Zwróćmy się wspólnie z naszą modlitwą do Chrystusa, naszego Pana i wołajmy:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy coraz lepiej pojmowali dzieło odkupienia, wypełnione w ukrzyżowanym Panu naszym, Jezusie Chrystusie:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy naszymi cierpieniami dawali świadectwo pełnemu cierpienia życiu Chrystusa:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy i my, któregoś dnia, cieszyli się chwałą nieba, które jest darem Boskiego Odkupiciela:

Wysłuchaj nas, Panie.

Boże, dozwól nam, Twoim dzieciom, odkupionym we Krwi Chrystusa, móc kochać Cię gorąco tu, na ziemi, a później mieć udział w radości zbawionych w niebie. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana nasz naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-30 21:00

Ocena: +40 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a chrzest

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

W Krwi Chrystusa, obficie przelanej, otrzymaliśmy Boże życie. Zostało nam ono ofiarowane w dniu naszego chrztu św.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papieska audiencja dla przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

2022-09-30 17:59

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

MKOl

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przyjął 30 września na audiencji przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha i sekretarza generalnego tej organizacji Christophe'a De Keppera, poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Poprzednio papież przyjął go w Watykanie 5 października 2016.

Urzędujący od 2013 roku przewodniczący MKOl przybył do Watykanu z okazji międzynarodowego spotkania, które w dniach 29-30 września obradowało w watykańskiej Nowej Auli Synodalnej pod hasłem „Sport dla wszystkich – łączący, dostępny i dostosowany do każdej osoby”. 250 ekspertów z całego świata dyskutowało o sporcie jako środku integracji społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję