Reklama

Wiara

29 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Maryja – współuczestniczka dzieła zbawienia Syna

Św. Jan Apostoł w swej Ewangelii wspomina o obecności Maryi pod krzyżem. Sam również jest obecny tam, gdzie słyszy głos Syna wznoszący się nad bolejącą Matką, który ogłasza duchowe macierzyństwo Maryi, nowej Ewy, wobec całej ludzkości, którą reprezentuje umiłowany uczeń.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Jana

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J 19, 25-27)

Refleksja

Maryja jest ściśle związana z dziełem zbawienia, dokonanym przez Jej Syna. Jej krew płynęła w ciele Jezusa. To Ona dała Mu Ją wraz z życiem. Była to krew ludzka, ale od momentu, kiedy Jezus przyjmuje ją od Matki do swojego ciała, staje się Boską Krwią. Obecność Maryi u stóp krzyża mówi nam coś więcej o Jej matczynym uczestnictwie w cierpieniach Syna: jest ostatnim aktem ofiarowania, który Maryja dopełnia, jest decydującym wypełnieniem sensu całego Jej życia, w zjednoczeniu ze zbawczym planem Boga. Tylko cierpienia i śmierć Chrystusa były tym, dzięki czemu zostaliśmy zbawieni. Jednak Bóg w swojej woli zapragnął, aby odkupieni ze swojej strony dokładali do kielicha cierpień Chrystusa krople swoich własnych cierpień. Jako pierwsza spośród wszystkich odkupionych, Maryja zjednoczyła z cierpieniami Chrystusa swoje cierpienia najczulszej i najdelikatniejszej Matki. W najwyższej ofierze, którą złożył Chrystus, umierając na krzyżu, Maryja dała całą siebie, ponieważ Ciało i Krew Chrystusa są z ciała i krwi Maryi. W chwili tego najwyższego oddania Maryja rozciąga swoje macierzyństwo na wszystkich wierzących.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z „Konstytucji Dogmatycznej o Kościele” Soboru Watykańskiego II (nr 61-62)

Błogosławiona Dziewica, przeznaczona od wieków łącznie z wcieleniem Słowa Bożego na Matkę Boga, stała się tu, na ziemi, z postanowienia Opatrzności Bożej, Matką – żywicielką Boskiego Odkupiciela, w sposób szczególny przed innymi szlachetną towarzyszką i pokorną służebnicą Pana. Poczynając, rodząc, karmiąc Chrystusa, ofiarując Go w świątyni Ojcu i współcierpiąc z Synem swoim umierającym na krzyżu, w szczególny zaiste sposób współpracowała z dziełem Zbawiciela przez wiarę, nadzieję i miłość żarliwą dla odnowienia nadprzyrodzonego życia dusz ludzkich. Dlatego też stała się nam matką w porządku łaski. To zaś macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie – poczynając od aktu zgody, którą przy zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem – aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz przez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny.

Reklama

Prośby

Bóg zechciał, aby przy boku Jego jedynego Syna ukrzyżowanego była obecna Jego bolesna Matka. Złączeni w modlitwie wołajmy:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za Kościół święty, by zjednoczony z Maryją w męce Chrystusa, miał udział także w chwale Jego zmartwychwstania:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy pozostawali złączeni z Chrystusem na drodze krzyżowej:

Wysłuchaj nas, Panie.

Abyśmy uczyli się od Maryi wypełniania woli Bożej, jednocząc się z Nią naszą dziecięcą miłością:

Wysłuchaj nas, Panie.

Aby Maryja wypraszała u Chrystusa zbawienie wszystkich ludzi:

Wysłuchaj nas, Panie.

Boże Wszechmocny, który w swoich tajemniczych planach zbawienia wszystkich ludzi zechciałeś złączyć Maryję z dziełem odkupienia swojego Syna, dozwól nam cieszyć się

obfitością jego darów. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-28 20:00

Ocena: +48 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a sakrament pokuty

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Chrystus dotrzymuje obietnic danych wcześniej: zwycięstwo nad lękiem, radość, pokój, dar Ducha Świętego, odpuszczenie grzechów.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Media: Ałła Pugaczowa opuściła kraj wraz z dziećmi

2022-09-29 16:48

[ TEMATY ]

Rosja

piosenkarka

Pugaczowa

Wikipedia/autor: Serge Serebro, Vitebsk Popular News na licencji Creative Commons

Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która niedawno zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podaje w czwartek rosyjski portal Izwiestija.

Portal pisze, powołując się na źródła, że Pugaczowa najpewniej wyleciała z Moskwy do Tel Awiwu. Artystka nie ma biletu powrotnego - dodano.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję