Reklama

Wiara

20 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – znak jedności

Św. Paweł Apostoł podkreśla pokojową i jednoczącą rolę Jezusa Chrystusa. Przez swoją odkupieńczą śmierć zniweczył On wszelką przeszkodę, aby stworzyć nową i zjednoczoną ludzkość.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan

Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko, bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca. A więc nie jesteście już obcymi i przybyszami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgla jest sam Chrystus Jezus. (Ef 2, 13.17-20)

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Refleksja

Ludzie zawsze dążyli do jedności – jest to pewien głos ich natury, który pozwala im czuć się braćmi i popycha ich do tworzenia jednej wielkiej rodziny. Bóg oferuje wszystkim dar Kościoła, który jest znakiem i narzędziem jedności. Kościół jest właśnie taki, ponieważ przekazuje przesłanie miłości swojego Założyciela; daje świadectwo żywej jedności w miłości, o którą Chrystus prosił Ojca, zanim złożył najwyższą ofiarę ze swojego życia. Pojednanie, które wypełniło się przez śmierć Chrystusa, zrodziło pokój oraz jedność z Bogiem. W ten sposób we Krwi Chrystusa, która jest naszym pokojem, rodzi się nowa ludzkość, a bycie współobywatelami świętych i domownikami Boga pomaga w przekraczaniu społecznych granic naszych miast i regionów, rozszerza relacje braterskie, sięgające bram nieba. Chrześcijanie, jako członkowie niebiańskiej rodziny, stają się umiłowanymi dziećmi Bożymi oraz posiadają prawo do dziedzictwa, którego im hojnie udziela ich Ojciec Niebieski. Miejsce przebywania tej rodziny Bożej ukazane jest jako budowla: Apostołowie oraz prorocy stanowią fundament owej budowli, natomiast Chrystus jest kamieniem węgielnym, który spaja tę budowlę.

Z dzieła „Przeciw Fabianowi” św. Fulgencjusza z Ruspe, biskupa (Księga 8, 19.20)

Z daru miłości zostało nam udzielone, że to, co celebrujemy na sposób mistyczny, dokonuje się również w rzeczywistości. Dokładnie tak, jak mówi Apostoł: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba” (1 Kor 10, 17). Nasz Zbawiciel pragnął, abyśmy na pamiątkę Jego śmierci, prosili o to, o co On prosił dla nas: „Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno” (J 17, 11). O to zatem prosimy dla nas, kiedy składamy w ofierze Ciało i Krew Chrystusa. To była modlitwa, w której Zbawiciel prosił za swoich uczniów, pokazując, że również my, podczas świętej ofiary, powinniśmy wypraszać szczególnie tę łaskę, o którą On, ustanawiając obrzęd tej ofiary, raczył prosić jako najwyższy Kapłan. Jednakże to, o co prosimy, to znaczy o jedność z Ojcem i Synem, otrzymujemy przez jedność duchowej łaski. Podczas gdy święty Kościół modli się w czasie świętej ofiary Ciała i Krwi Chrystusa, aby została mu udzielona łaska Ducha Świętego, tym samym wyprasza dar miłości, przez który jest w stanie zachować jedność w Duchu oraz życie w pokoju.

Reklama

Prośby

Bracia i siostry, wzywajmy dobroci Boga Ojca, aby zachował nas na zawsze w jedności, i wołajmy:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ześlij na nas Ducha Świętego, byśmy potrafili okazać jedność w jednym Ciele, jakim jest Kościół:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ty nas odkupiłeś w odnawiającej wodzie chrztu św.mi w Krwi Chrystusa; daj nam wszystkim jedność serc:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ty nas wyzwoliłeś i zbawiłeś; pomagaj tym, których odkupiłeś przez przelanie swojej Krwi, żyć dla Ciebie i być znakiem jedności dla świata:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Boże, strzeż swojego Kościoła rozproszonego po całym świecie, lecz zjednoczonego przez mękę i chwalebną Krew Twojego Syna; udzielaj mu skutecznej obrony przeciwko wszelkim pokusom świata i spraw, by stawał się narzędziem Twojego pokoju. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-19 20:00

Ocena: +50 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Nowe Przymierze we Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

W wieczór Wielkiego Czwartku Jezus ustanawia nowy obrzęd, przez który Bóg zawiera wieczne przymierze z całą ludzkością.

Z Ewangelii św. Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję