Reklama

Wiara

17 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a sakrament kapłaństwa

Św. Paweł przywołuje swoją posługę apostolską we wspólnocie Kościoła w Efezie, którą charakteryzowało zaufanie Panu i poświęcenie się głoszeniu Ewangelii. Nakazuje prezbiterom pasterską troskę oraz czujność.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Dziejów Apostolskich

Z Miletu posłał do Efezu i wezwał starszych Kościoła. A gdy do niego przybyli, przemówił do nich: «Wy wiecie, jakim byłem z wami przez cały czas od pierwszej chwili, kiedy stanąłem w Azji. Jak służyłem Panu z całą pokorą wśród łez i doświadczeń, które mnie spotkały z powodu zasadzek Żydów. Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. (Dz 20, 17-19.28)

Refleksja

Wraz z przyjściem Jezusa na ziemię kapłaństwo Starego Testamentu straciło ważność, a zaczęło się nowe, które ma swój początek w kapłaństwie samego Syna Bożego. Jezus jest Najwyższym Kapłanem, doskonałym pod każdym względem, który składa Ojcu Niebieskiemu ofiarę doskonałą. On ofiarowuje się Bogu w wynagradzającej ofierze za całą grzeszną ludzkość oraz wstawia się za nimi u Ojca. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus sprawuje swoje kapłaństwo w sposób formalny, realizując w znaku sakramentalnym ofiarę, którą podejmie na krzyżu. Wraz z nakazem danym Apostołom: To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22, 19), Jezus pragnie, aby Jego gest sakramentalny na zawsze pozostał obecny w pielgrzymującym Kościele. Dlatego było konieczne to, aby przekazał swoim Apostołom władzę kapłańską i aby oni dalej przekazywali ją swoim następcom aż do skończenia świata. W ten sposób ofiara Chrystusa na krzyżu może być nieustannie aktualizowana. Przez udzielenie pełni sakramentu kapłaństwa osobom powołanym, Jezus kontynuuje swoją misję nauczycielską, kapłańską i pasterską, jednocząc w sobie Kościół i uświęcając wierzących w Niego.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z dzieła „Urzędy Kościelne” św. Izydora, biskupa (Księga 1, 18)

Ofiarę, która składana jest Bogu przez chrześcijan, sprawował po raz pierwszy i ustanowił Chrystus, kiedy powierzył Apostołom swoje Ciało i swoją Krew, jak również czytamy o tym w Ewangelii: „Jezus wziął chleb i kielich, błogosławił i dawał swoim uczniom”. Melchizedek, król Salemu, był tym, który jako pierwszy, w sposób symboliczny, złożył ofiarę, która była typem sakramentu Ciała i Krwi Chrystusa i tenże kapłan jako pierwszy, na sposób alegoryczny, sprawował tajemnicę tej wielkiej ofiary, wykazując swoje podobieństwo do Pana i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, wiecznego Kapłana. Chrześcijanom zostało zatem nakazane sprawować tę Najświętszą Ofiarę, pozostawiając na boku ofiary żydowskie, których celebracja była nakazana w czasie niewoli ludu Starego Przymierza. Zostało zatem uczynione przez nas to, co sam Pan uczynił dla nas. I Jezus złożył swoją ofiarę nie o poranku, ale z wieczora, po wieczerzy. W ten sposób Chrystus wypełnił, co był powinien, u schyłku dnia, aby owa godzina Jego Ofiary wskazywała również na schyłek świata.

Reklama

Prośby

Bracia i siostry, wzywajmy mocy Krwi Chrystusa i wołajmy:

Wybaw nas.

Krwi Chrystusa, która mistycznie spływasz na ołtarze:

Wybaw nas.

Krwi Chrystusa, światłości i pociecho naszych serc:

Wybaw nas.

Krwi Chrystusa, która przez ręce kapłanów stajesz się naszą mocą:

Wybaw nas.

Krwi Chrystusa, która ożywiasz posługę każdego apostoła:

Wybaw nas.

Panie, daj nam swojej Krwi, światła i oczyszczenia; pozwól, aby nasz duch obecny w wielkiej tajemnicy krzyża wzmacniał się w drodze ku Tobie i w Tobie miał oparcie. Który jesteś Bogiem i żyjesz, i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-16 21:00

Ocena: +43 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a chrzest

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

W Krwi Chrystusa, obficie przelanej, otrzymaliśmy Boże życie. Zostało nam ono ofiarowane w dniu naszego chrztu św.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papieska audiencja dla przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

2022-09-30 17:59

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

MKOl

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przyjął 30 września na audiencji przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha i sekretarza generalnego tej organizacji Christophe'a De Keppera, poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Poprzednio papież przyjął go w Watykanie 5 października 2016.

Urzędujący od 2013 roku przewodniczący MKOl przybył do Watykanu z okazji międzynarodowego spotkania, które w dniach 29-30 września obradowało w watykańskiej Nowej Auli Synodalnej pod hasłem „Sport dla wszystkich – łączący, dostępny i dostosowany do każdej osoby”. 250 ekspertów z całego świata dyskutowało o sporcie jako środku integracji społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję