Reklama

Wiara

15 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a sakrament pokuty

Zmartwychwstały Chrystus dotrzymuje obietnic danych wcześniej: zwycięstwo nad lękiem, radość, pokój, dar Ducha Świętego, odpuszczenie grzechów.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Jana

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». (J 20, 19-23)

Refleksja

Całe życie człowieka jest przeplatane walką. Doświadczenie grzechu nieustannie „ściąga go w dół”. Jest więc konieczne, aby Boża moc przywracała go na właściwą drogę. Ten, kto miał doświadczenie grzechu i winy, powinien też mieć doświadczenie Boga; dokonuje się to przez Krew Chrystusa, której zasługi mają decydujące znaczenie w sakramencie pokuty i pojednania. Sakrament ten nie tylko sprawia odpuszczenie grzechów, ale daje moc do przemiany umysłu i mentalności, ponieważ jego siła wypływa ze śmierci Chrystusa, która jest kulminacyjnym punktem w zbawczym dziele Syna Bożego; śmierci przygotowanej przez życie w całkowitej ofierze i dlatego kontynuowanej przez zmartwychwstanie. Dar przebaczenia we Krwi Chrystusa zakłada, że grzesznik powinien odczuwać potrzebę skorzystania z niego, aby powrócić do Boga, obecność zaś Ducha Świętego, którego dar symbolizuje tchnienie Jezusa na Apostołów, czyni z grzesznika nowe stworzenie. Tak więc, sakrament pokuty i pojednania tutaj znajduje swoje źródło.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z „Komentarza do Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian” Orygenesa, kapłana (4, 11)

Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. Tym bardziej więc będziemy przez Niego zachowani od karzącego gniewu, gdy teraz przez Krew Jego zostaliśmy usprawiedliwieni” (Rz 5, 8-9). Św. Paweł, mówiąc wcześniej, że „Chrystus umarł za nas, jako za grzeszników, w oznaczonym czasie, gdyśmy [jeszcze] byli bezsilni” (Rz 5, 6), teraz chce pokazać ogrom miłości Boga do ludzi, bo jeśli ta miłość została okazana bezbożnym i grzesznikom dla ich zbawienia tak dalece, że poświęcił dla nich swojego Jedynego Syna, o ileż więcej ta miłość będzie bardziej hojna i większa wobec już nawróconych i przemienionych, jak sam zresztą mówi, zbawionych

Reklama

przez Jego Krew? Przez to wszystko pokazuje, że nie usprawiedliwia nas sama wiara bez Krwi Chrystusa, ani Krew Chrystusa nie usprawiedliwia nas bez naszej wiary. Jednakże z tych dwóch rzeczywistości, dużo bardziej usprawiedliwia nas Krew Chrystusa. Dużo bardziej zbawia nas Krew Chrystusa, niż sama nasza wiara, czy nawet dzieła sprawiedliwości.

Prośby

Bracia i siostry, ożywieni nadzieją złożoną w nas przez Krew Chrystusa wołajmy:

Oczyść nas z grzechu.

Krwi Chrystusa, której owoców doznajemy w sakramencie pokuty i pojednania:

Oczyść nas z grzechu.

Krwi Chrystusa, która oświecasz i podtrzymujesz przy życiu dusze mocą swojej prawdy:

Oczyść nas z grzechu.

Krwi Chrystusa, która uczyniłaś człowieka zdolnym do przebywania z Bogiem:

Oczyść nas z grzechu.

Bóg pokoju niech obdarzy nas świętością życia, a całe nasze istnienie, ducha, duszę i ciało niech zachowa nieskazitelnym na życie wieczne i gotowym na przyjście naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-14 21:00

Ocena: +47 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – znak jedności

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Św. Paweł Apostoł podkreśla pokojową i jednoczącą rolę Jezusa Chrystusa. Przez swoją odkupieńczą śmierć zniweczył On wszelką przeszkodę, aby stworzyć nową i zjednoczoną ludzkość.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję