Reklama

Wiara

14 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: „Kto pije Moją Krew, ma życie wieczne”

W tej poniższej mowie Jezus odnosi się bezpośrednio do Eucharystii. Nie można jednak zapominać, że słowa i sakramentu nigdy nie powinno się rozdzielać.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Jana

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. (J 6, 53-57)

Refleksja

Właściwy obieg krwi w organizmie jest oznaką zdrowia i życia. W Starym Testamencie czytamy, że życie jest we krwi. A ponieważ życie należy do Boga, dlatego nigdy nie można było spożywać krwi zwierząt, aby nie zawłaszczać sobie życia. Kiedy Jezus zapewnia, że Jego Krew jest prawdziwym napojem, Jego słowa nie zostały właściwie zrozumiane, co skutkowało opuszczeniem Go przez wielu. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus – za pośrednictwem chleba i wina, konsekrowanego przez Niego – faktycznie daje Swoje Ciało do spożycia, a Krew do picia. Podczas Eucharystycznej tajemnicy zostaje nam ofiarowana Krew Kalwarii jako krew życia, życia Chrystusa, które staje się naszym życiem. A zatem nie jest wystarczające to, że Krew Chrystusa została przelana na krzyżu; że zostaliśmy Nią obmyci podczas chrztu św.; że Jej oczyszczająca moc usprawiedliwia nas podczas spowiedzi; jest konieczne, abyśmy pili Krew Chrystusa podczas Eucharystii.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z „Wprowadzenia do Ewangelii św. Jana” Antoniego Rosmini, kapłana (198-200)

Po ustanowieniu sakramentu Eucharystii Jezus powiedział uczniom, że odtąd będzie pił nowy kielich, razem z nimi, kiedy przyjdzie do swojego Królestwa. Nazywa go „nowym kielichem”, „nowym winem”, gdyż Jego Ciało zostanie uwielbione. Mówi, że będzie je pił razem z nimi, aby wskazać na ich uczestnictwo w Jego eucharystycznej obecności. Ta Krew, która Bożym zrządzeniem ma oczyszczać dusze, jest zarówno Krwią Syna Człowieczego, jak i Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. On Ją dał ludziom pod postacią wina, Krew żywą i ożywiającą, prawdziwe oczyszczenie dusz, Krew Nowego i Wiecznego Przymierza. A zatem, obecność eucharystyczna Chrystusa pod postacią chleba i wina, jest obecnością, która nie podlega ziemskim prawom i daje duszy życie duchowe w Chrystusie, który już nigdy nie umiera, ponieważ Jego natura jest nieśmiertelna. Eucharystyczne Ciało Chrystusa ma postać nadprzyrodzoną, która pochodzi tylko z nieba i dlatego jest żywe i ożywiające: nic nie może Go zniszczyć.

Reklama

Prośby

Bracia i siostry, wszyscy jesteśmy zaproszeni na ucztę Eucharystyczną. Prośmy Boga, aby obdarzył każdego, kto uczestniczy w tej tajemnicy, łaską żywej wiary i wołajmy:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za Kościół Boży, by oczyszczony Krwią Chrystusa jaśniał blaskiem miłości i gorliwości:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za kapłanów, którzy w Kościele przewodniczą sprawowaniu Eucharystii, by swoim świadectwem potrafili prowadzić w wierze wspólnotę chrześcijańską:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za cierpiących, by potrafili złączyć swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa:

Wysłuchaj nas, Panie.

Panie, potrzebujemy Twojej obecności pośród nas; udział w Twoim Ciele i w Twojej Krwi niech pomaga nam żyć już tu, na ziemi, Twoim życiem, które znajdzie swoją pełnię w chwalebnym zmartwychwstaniu. Który jesteś Bogiem i żyjesz, i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-13 20:00

Ocena: +49 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a sakrament namaszczenia chorych

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Nasz Bóg jest Bogiem życia i radości. Jego chwałą jest człowiek żyjący w pełni. A jednak w życiu spotykamy się z cierpieniem i śmiercią. Jest to doświadczenie, które nami wstrząsa. Swoją siłę w cierpieniu człowiek wierzący czerpie z wytrwałej i głębokiej modlitwy.

Z Listu św. Jakuba Apostoła

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję