Reklama

Wiara

13 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a Eucharystia

Jezus daje swojemu Kościołowi, Ludowi Bożemu, zgromadzonemu dzięki ofierze swojego Zbawiciela, najwyższy znak swojej miłości – Eucharystię.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian

Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?... Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę». Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie. (1 Kor 10, 16; 11, 23-26)

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Refleksja

Słowa Jezusa: To jest Ciało moje za was wydane, wypowiadane nad łamanym chlebem, oznaczają: tym chlebem jestem Ja sam, wraz z tym chlebem daję samego siebie. To samoofiarowanie się Jezusa zostaje jeszcze bardziej uwypuklone w Jego słowach wypowiadanych nad kielichem: To jest moja Krew… przelana za wielu. Jezus, przelewając swoją Krew, czyni dar ze swojego własnego życia. Śmierć Jezusa stanowi zadośćuczynienie za grzechy i ofiarę zdolną objąć wszystkich. Uczniowie Jezusa stają się uczestnikami ofiary Jezusa w tym samym momencie, w którym przyjmują łamany chleb i wino, przemienione w Ciało i Krew Chrystusa. Ponadto zostają oni również włączeni już teraz w przyszłe panowanie Boga.

Z „Pism” s. Marii Antonietty Prevedello

Jest ci potrzebne mocno wyostrzone spojrzenie, aby dojrzeć blask tego Misterium, które jest zarezerwowane dla ciebie, o ile pragniesz kosztować potraw przygotowanych dla ciebie na tej uczcie. Nie wystarczy jednak nasycić się Ciałem i Krwią Chrystusa, lecz trzeba czerpać z tej duchowej więzi, aby wzrastać w świętości i wypraszać łaskę zbawienia dla wszystkich dusz, które On pragnie wybawiać. Ołtarz tej żywej Ofiary jest jak płonący ogień wypełniony Krwią. Ogień trawi twój brud, a Krew daje ci nowe życie. Zatrzymaj się na chwilę. Wiesz, czego dotykasz? Przez to święte Misterium żyj tym świętym Misterium. Nie dla siebie. Nie próbuj prosić o nic innego. Kochaj i adoruj. Znoś cierpienie i ofiaruj. Kielich jest w rękach kapłana, ale jest także i w twoich dłoniach. Wszyscy mogą czerpać obficie ze źródeł Zbawiciela. Krew wypowiada tysiące słów: słowa zaproszenia, przebaczenia, prawdy, pokoju, światła, miłości. Każda dusza niech słucha słowa, które do niej przemawia i niech je zachowuje.

Reklama

Prośby

Prośmy Pana, aby dawał nam zawsze swój żywy chleb, który zstąpił z nieba, Chrystusa Zbawiciela, i wołajmy:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za Kościół Boży, by ofiara Chrystusa, uobecniona w Eucharystii, napełniała go Bożą łaską:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za wszystkich cierpiących, by znaleźli pociechę w naszej solidarności z nimi, a przede wszystkim w Chlebie, który zstąpił z nieba:

Wysłuchaj nas, Panie.

Za naszą wspólnotę, by zjednoczenie z tym Chlebem, który daje życie, usunęło z naszych serc egoizm i pomogło nam żyć w prawdzie i miłości:

Wysłuchaj nas, Panie.

Boże, nasz Ojcze, który nakarmiłeś manną z nieba swój lud, błądzący na pustyni i dajesz pożywienie każdemu swojemu stworzeniu, nie pozbawiaj nigdy Kościoła Eucharystycznego Chleba, który czyni z niego jedno Ciało w Jezusie Chrystusie, Panu naszym. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-12 19:23

Ocena: +48 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa przynagla nas do miłości

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Bóg Ojciec posłał na świat swojego Syna Jednorodzonego, jako Baranka ofiarowanego, dla wybawienia nas od grzechów. W Nim Bóg objawił się nam jako Miłość i nieustannie przynagla nas do miłowania Jego samego i dzielenia się tą miłością z naszymi braćmi.

Z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła

CZYTAJ DALEJ

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję