Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś do seminarzystów: trzeba budować Kościół a nie sektę

O dwu poczuciach odpowiedzialności za Kościół mówił dziś w Łodzi podczas liturgii na zakończenie roku akademickiego do alumnów Seminariów Duchownych w abp Grzegorz Ryś. Po pierwsze chodzi o odpowiedzialność za to, że ktoś zaginął, a po drugie - o poczucie do odpowiedzialności za Boży model Kościoła. Żebyśmy tworzyli Kościół, a nie jakąś sektę składającą się z ludzi sytych własną cnotą – tłumaczył duchowny.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

seminarzyści

Magdalena Pijewska/Niedziela

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończyła się Msza Święta kończąca rok akademicki 2021/2021. W liturgii, której przewodniczył metropolita łódzki wzięli udział rektorzy łódzkich seminariów duchownych (Seminarium diecezjalnego, Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater oraz ogólnopolskiego Seminarium 35+), wykładowcy oraz alumni.

Zwracając się do alumnów abp Ryś przypomniał opisane w Ewangelii sceny, gdy do Jezusa przychodzili celnicy i grzesznicy, co powodowało szemranie i krytykę e strony faryzeuszy. "Ludzie, których denerwuje powrót grzesznika do stada! Jedyna radość jaką mają w sobie, to patrzeć na siebie jacy są fantastyczni. Tyle radości daje im to poczucie doskonałości chodzącej. Strach mieć taki Kościół – to żaden Kościół, to jest sekta" - mówił abp Ryś.

- Kościół, który nie rozumie radości Boga z grzesznika, który wraca, Kościół, który nie czyta w ogóle woli Bożej. Wolą Ojca jest, żeby nie zginął żaden - nawet najmniejszy – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

Reklama

Eucharystia zakończyła rok akademicki 2021/2022 – rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach.

Aktualnie w WSD studiuje 40 alumnów seminarium diecezjalnego, wśród których jest jeden wyświęcony w tym roku diakon oraz jedenastu kleryków z roku propedeutycznego, a także 6 alumnów Seminarium Redemptoris Mater.

2022-06-24 20:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak: podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Karol Porwich/Niedziela

Podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem - mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, który celebrował Mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownym w Radomiu. Od 28 sierpnia w Radomiu trwa Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

W homilii abp Wojciech Polak nawiązał do „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, czyli nowego dokumentu o formacji kapłańskiej. Mówił, że "na kierowniku duchowym spoczywa odpowiedzialność za duchową drogę seminarzysty. - Co będzie się wyrażać w bardzo konkretnych działaniach, w formowaniu sumień, rozeznawaniu powołania i towarzyszeniu seminarzystom w podjęciu wolnej i dojrzałej decyzji o wyborze prezbiteriatu – powiedział Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję