Reklama

Kościół

Rzym: dzisiaj rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin

Dzisiaj w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca. Tematem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Wydarzenie o niespotykanej dotąd formule, charakteryzuje się „wieloośrodkowym i powszechnym” wymiarem. Głównym miejscem spotkania jest Rzym, ale w tych samych dniach każda diecezja będzie mogła zorganizować lokalne spotkanie dla swoich rodzin i wspólnot.

[ TEMATY ]

Rzym

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Ks. Zbigniew Tracz

Rzym

Rzym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę [publikacji adhortacji apostolskiej] «Amoris laetitia» i cztery lata po [wydaniu adhortacji] «Gaudete et exsultate»” - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. „Tym razem - dodał papież - będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej”.

Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie Spotkania. „Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Odwagi, dlatego drodzy duszpasterze i drogie rodziny, pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach. Życzymy udanej podróży na następne Światowe Spotkanie Rodzin!” – powiedział Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do Światowego Spotkania Rodzin Franciszek odniósł się po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” 19 czerwca: „Dziękuję biskupom, proboszczom i pracownikom duszpasterstwa rodzin, którzy zwołali rodziny na chwile refleksji, celebracji i świętowania. Przede wszystkim dziękuję małżonkom i rodzinom, które będą dawać świadectwo o miłości rodzinnej jako powołaniu i drodze do świętości. Dobrego spotkania!” - życzył papież.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne. Podczas środowego spotkania, do udziału w którym zaproszeni są nie tylko uczestnicy Spotkania Rodzin, ale też mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi, którym udało się odebrać bezpłatne wejściówki, uczestnicy wysłuchają najpierw świadectw pięciu rodzin. Będą one opowiadały o sposobach, w jaki Pan Bóg zainterweniował w różnego rodzaju trudności. Wśród przemawiających, znajdą się m.in. rodzice kandydatki na ołtarze Chiary Corbelli Petrillo, która poświęciła swoje zdrowie i życie dla ratowania synka, a także Zakia Seddiki - muzułmanka, żona zamordowanego w ubiegłym roku ambasadora Włoch w RDC, Luki Attanasiego. Odpowiedzią na te świadectwa będzie przemówienie Ojca Świętego. Podczas wieczornego koncertu wystąpią m.in. muzycy z popularnej we Włoszech grupy Il Volo, którzy w spotkaniu rodzin uczestniczą wspólnie ze swoimi rodzinami. Podczas spotkania odbędzie się też telemost, łączący uczestników spotkania z ukraińskimi rodzinami w Kijowie.

Reklama

W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem muzyki klasycznej zatytułowanym "Radość Muzyki" i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego, który jest otwarty dla pielgrzymów od 20 do 26 czerwca, oferując zwiedzanie z przewodnikiem, w wielu językach. Z kolei w Bazylice św. Jana na Lateranie, z którą sąsiaduje pałac, od 19 do 26 czerwca obecne są relikwie świętych małżonków i rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - Ludwika i Zelii Martin.

Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Wśród panelistów znajdą się m.in. Gustavo Huguenin i Fabiola Goulart - brazylijskie małżeństwo specjalistów od mediów społecznościowych, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, którzy w 2015 r. wybrali się w roczną podróż poślubną do Krakowa, gdzie współorganizowali spotkanie młodych z papieżem. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacji osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do kilkunastu parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”, a także spotkania i modlitwy w grupach językowych i narodowych. Pielgrzymi z Polski spotkają się tego dnia w kościele Santa Maria in Campitelli, w którym odbędzie się wieczór uwielbienia, animowany przez Fundację "Tak dla Rodziny" i duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

Reklama

Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawiona ksiażka poświęcona świętym i błogosławionym małżonkom, przygotowana przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wieczorem na Placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania, a także mieszkańców i pielgrzymów, znajdujących się w Wiecznym Mieście. Na zakończenie Eucharystii odbędzie się też uroczyste posłanie rodzin.

W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.

Reklama

Wszystkie najważniejsze spotkania, począwszy od środy 22 czerwca, kiedy to w obecności papieża Franciszka będzie miał miejsce Festiwal Rodzin będą transmitowane na żywo przez stację Tv2000, we współpracy z Vatican Media. Patronami całego spotkania są bł. Ludwik i Maria Beltrame Quattrocchi, a przez całe spotkanie w Auli Pawła VI wystawiony będzie relikwiarz, zawierający relikwie oraz pamiątki błogosławionych małżonków, m.in. ich egzemplarz Pisma Świętego, pierścionek zaręczynowy i obrazek MB Pompejańskiej, podarowany Ludwikowi przez żonę.

Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.

Do Rzymu udał się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

2022-06-22 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: kard. De Donatis zezwala na otwarcie kościołów

[ TEMATY ]

Rzym

koronawirus

Artur stelmasiak

Wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Angelo De Donatis zmodyfikował swoje zarządzenie z 12 marca i zezwolił księżom na otwarcie kościołów. Zalecił, by czynili to z wielką troską o ograniczenie kontaktu ludzi między sobą.

W swoim rozporządzeniu kard. De Donatis zaznaczył, że wszelkie środki ostrożności muszą mieć na względzie nie tylko dobro wspólne społeczeństwa, ale przede wszystkim to najistotniejsze, jakim jest wiara, zwłaszcza najmniejszych. Wskazał, że to przede wszystkim kapłani i wierni są odpowiedzialni za to, aby nikt wchodzący do miejsc kultu nie był narażony na niebezpieczeństwo infekcji, a jednocześnie unikano oznak fizycznego uniemożliwiania dostępu do miejsca kultu poprzez ich zamknięcie. Może to bowiem powodować dezorientację i większe poczucie niepewności.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję