Reklama

Polska

47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

[ TEMATY ]

trzeźwość

Graziako

W niedzielę 2 marca we wszystkich polskich parafiach rozpoczyna się 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Trwać będzie do soboty 8 marca. O ważności tego czasu modlitwy w polskim Kościele mówi bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Przypomina m.in, że Apostolstwo Trzeźwości w Polsce kontynuuje wieloletni program duszpasterski: „Rodzina szkołą trzeźwości”. W ubiegłym roku jego tematem przewodnim była rola ojca jako świadka wiary i trzeźwości. W tym roku nasze hasło brzmi: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

"Wiemy, jak wielka jest rola matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin. Niestety wiele polskich matek cierpi przez alkohol. Cierpią w pierwszym rzędzie matki, których mężowie są uzależnieni. Strach, niepewność, ból, upokorzenie stają się elementami codziennego życia ich żon i dzieci. Matki cierpią podwójnie – odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci, które wzrastają w tak drastycznie zranionej rodzinie. Ileż wśród nas takich kobiet, które starają się resztkami sił utrzymać jedność pękniętego domu. Ileż kobiet, które w każdej chwili drżą o to, co może się wydarzyć w ich życiu. Niestety takie życie często przynosi współuzależnienie" - uważa bp Bronakowski.

Ubolewa jednocześnie, że jest wiele matek, które cierpią przez uzależnienie swoich synów. "Ileż matek, które widzą powolne spadanie w otchłań ich dzieci. Ileż bezsilnych matek próbujących ocalić dziecko od zniszczenia sobie życia, a nawet od śmierci do której w ostateczności prowadzi choroba alkoholowa. Ile wśród nas jest matek, które pochowały już swoje dzieci, bo ktoś wsiadł do samochodu po kilku kieliszkach" - stwierdza biskup.

Jak dodaje, bólem napawa też to, że wiele matek sięga po alkohol: "Dane statystyczne pokazują, że coraz większym problemem społecznym staje się właśnie picie kobiet, już od wczesnej młodości. Najbardziej zagrożone są zaś kobiety z grup, które kiedyś uznawane były za wolne od zagrożeń – młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast".

2014-03-02 05:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Modlitwa o trzeźwość

[ TEMATY ]

trzeźwość

Licheń

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Niemal od 30 lat w licheńskim Sanktuarium ostatni weekend lipca był czasem Spotkań Trzeźwościowych. Tegoroczne, 28. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu z powodu sytuacji epidemicznej zostały przełożone na 23- 25 lipca 2021 r.

W sobotę, 25 lipca w bazylice licheńskiej modlono się o trzeźwość w rodzinach. Eucharystii odprawionej o godzinie 19.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. W liturgii wzięło udział około 1,5 tysiąca wiernych. Modlono się o odrodzenie moralne rodzin, wyzwolenie z alkoholizmu i związanych z tym skutków a także za wszystkich, których grzechy uzależnień oddalają od Boga i niszczą.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję