Reklama

Kościół

Abp. Ryś: nie szanujesz Ciała Pańskiego, gdy nie widzisz potrzebujących

Jak nie widzisz ubogiego, jak się nie podzielisz z nim z tego, co masz, ze swojej biedy, to nie szanujesz Ciała Pańskiego - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej na mszy świętej przed główną procesją Bożego Ciała w Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

"Jak nie widzisz ubogiego, jak się nie podzielisz z nim z tego, co masz, ze swojej biedy, to św. Paweł mówi: +Nie szanujesz Ciała Pańskiego+. Bo Ciałem Pańskim jest także Kościół. Nie szanujemy go, gdy w tym Kościele najpierw wprowadzamy, a potem umacniamy i pogłębiamy podziały. A najgorszy z tych podziałów jest między bogatymi i wpływowymi oraz głodnymi, spragnionymi, którzy nie mają gdzie żyć i nie mają nic" - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej na mszy w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi przed procesją Bożego Ciała.

W swoim kazaniu kapłan odwołał się do Liturgii Słowa, w której odczytano list św. Pawła do Koryntian o ustanowieniu Eucharystii oraz fragment z Ewangelii według św. Łukasza o rozmnożeniu chleba.

"Ze świątecznej mszy świętej powinniśmy wynieść dwa polecenia, jakie można było usłyszeć w dzisiejszej Liturgii Słowa: +Czyńcie to na moją pamiątkę+ i +Wy dajcie im jeść+. Powinny one być słyszane razem, bo one są ze sobą głęboko połączone. Jezus, który nas karmi chlebem w Eucharystii, pokazuje nam ludzi potrzebujących. Bierzesz pokarm od Jezusa? Jak miałbyś odwagę odmówić go tym, którzy go potrzebują?" - mówił.

Zdaniem metropolity, współczesnym ludziom - podobnie jak niegdyś apostołom - łatwo przychodzi zwolnienie się z odpowiedzialności za potrzebujących.

"Takie usprawiedliwienia dzisiaj też łatwo jest przytaczać, np. +Jest tylu innych, którzy są do tego przeznaczeni, żeby zobaczyć potrzebujących - jest MOPS, GOPS, wojewoda, pani prezydent, służby miejskie, rządowe+. A potem jest ten drugi argument - +Ja jestem ubogi, co ja mam, na ilu to wystarczy, jest tylu takich, co mają więcej+. Jezus mówi: +Dajcie im jeść, daj to, co masz, podziel się z tego, co jest niewystarczające+" - zaznaczył abp. Ryś.

Metropolita wskazał, że właśnie na tym polega miłosierdzie. Według starego nauczania Kościoła - zarówno starożytnego, jak i średniowiecznego, chrześcijan obowiązuje zasada - jeśli masz coś, co jest ponad stan, ponad średnią posiadania, to masz tym dzielić się z ubogimi ze sprawiedliwości, a nie z miłosierdzia.

Reklama

"Kiedy się nie dzielisz z tego, co ci zbywa, to Kościół mówi: +Grzeszysz+. I nic tu nie da tłumaczenie, że zarobiłem i należy mi się. Grzeszysz przeciw sprawiedliwości. Miłosierdzie jest natomiast wtedy, gdy dzielisz się z tego, co ci zbywa" - dodał kapłan.

Abp. Ryś przypomniał, że już wspólnoty pierwszych chrześcijan przechodziły wewnętrzne podziały spowodowane różnym stanem posiadania jej członków.

"To rozdarcie - na tych, którzy są syci i głodni - św. Paweł oświetla wspólnie przeżywaną Eucharystią. Mówi im, by nie łudzili się, że jest między nimi Eucharystia, gdy schodzą się tak podzieleni. Nie ma Eucharystii, bo nie ma miłości między braćmi" - wytłumaczył.

Po nabożeństwie z kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej odbyła się procesja do czterech ołtarzy, usytuowanych na trasie znanej już łodzianom z procesji odbywającej się w Święto Eucharystii, czyli ul. Żeromskiego – al. Mickiewicza – ul. Piotrkowską. Zakończenie uroczystości nastąpi w katedrze, po uroczystym odśpiewaniu hymnu "Ciebie, Boga wysławiamy".(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

2022-06-16 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Maryja mówi nam, że Jezus ma dla nas na pokarm wieczny

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

BP KEP

Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie! – tym jednym zdaniem Maryja chce nam powiedzieć: przyjrzyjcie się Jezusowi, bo w nim się spełnia na nowo obraz Józefa z Egiptu. To jest nowy Józef. To jest ten, który was ratuje od śmierci z głodu. To jest ten, który ma dla was pokarm na życie wieczne. To jest ten, który może zaspokoić każdy wasz głód! – mówił 24 sierpnia arcybiskup Grzegorz Ryś na Jasnej Górze.

Mszą świętą celebrowaną po przewodnictwem kard. Konrada Krajewskiego na szczycie jasnogórskim zakończył się kolejny dzień nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgia ta jest ukoronowaniem pątniczego trudu pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, którzy przez cały dzień przybywali do częstochowskiego sanktuarium. Podczas Eucharystii słowa pouczenia pasterskiego wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję