Reklama

Świat

Haiti: kardynał Ch. Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podała Konferencja Biskupów Haiti.

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Według miejscowych środków przekazu do wypadku doszło na drodze krajowej w pobliżu miasta Léogane (ok. 44 km od południe od stolicy kraju – Port-au-Prince).Kardynała i jego kierowcę przewieziono do miejscowego szpitala. Episkopat Haiti poprosił duchowieństwo i wiernych o modlitwę o jego wyzdrowienie i szybkie odzyskanie sił.

Urzędujący premier kraju Ariel Henry także przesłał biskupowi diecezji Les Cayes życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. "W tej bolesnej chwili proszę go o przyjęcie wyrazów naszej pełnej solidarności i naszej głębokiej sympatii" – napisał szef rządu na Twitterze.

Chibly Langlois urodził się 29 listopada 1958 w La Vallée koło Jacmel w południowo-wschodnim Haiti. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 września 1991 jako kapłan diecezji Jacmel. W latach 1994-96 studiował w Rzymie, po czym był m.in. rektorem diecezjalnego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP, a w rok później rozpoczął pracę jako wykładowca w seminarium w Port-au-Prince i w diecezjalnym instytucie edukacji i rozwoju ludzkiego. 8 kwietnia 2004 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Fort-Liberté. Sakrę otrzymał 6 czerwca tegoż roku. 15 sierpnia 2011 Benedykt XVI powołał go na ordynariusza Les Cayes. W latach 2011-17 bp Langlois był przewodniczącym episkopatu Haiti. Na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go jako pierwszego w historii Haitańczyka w skład Kolegium Kardynalskiego.

Haitańska agencja internetowa AlterPresse oznajmiła przy okazji, powołując się na organizację Służby Techiczne i Operacyjne na rzecz Łagodzenia Wypadków (Stop accidents), że w tygodniu od 30 maja do 5 czerwca w ponad 20 wypadkach w całym kraju zginęło 9 osób, a 95 odniosło rany, w tym wiele doznało ciężkich poparzeń. Organizacja nadal wzywa władze do zajęcia się problemem wypadków drogowych, a mieszkańców – do czujności i ostrożności na drogach.

2022-06-10 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: w sanktuarium bł. Karoliny będą się modlić rodziny ofiar wypadków drogowych

[ TEMATY ]

wypadek

Mieczysław Pabis

Pomnik "Przejście" w Zabawie

Pomnik

Modlitwa, spotkanie z rodzinami, posadzenie drzewa pamięci – m.in. tak obchodzony będzie w Zabawie koło Tarnowa Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jutro, w niedzielę 18 listopada, w sanktuarium bł. Karoliny będą się modlić osoby, które straciły bliskich w wypadkach, a także samorządowy i przedstawiciele instytucji, które działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodów są: Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję