Reklama

Wiadomości

Polska jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia

Polska jest jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy - wskazała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Według opublikowanych w środę danych Eurostatu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3,0 proc. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 526 tys., wobec 525 tys. w marcu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE ukształtowała się na poziomie 6,2 proc.

"Eurostat po raz kolejny przekazał znakomite informacje o sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od początku tego roku bezrobocie w Polsce, wyliczane według tej metodologii, utrzymuje się na stałym, 3-procentowym poziomie" - podkreśliła minister rodziny.

Jak dodała, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy, a bezrobocie równie niskie jak w Polsce jest w Niemczech.

Reklama

Szefowa MRiPS wskazała, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło w ciągu ostatniego roku o 0,6 proc. "Z kolei liczba osób bezrobotnych spadła w tym czasie o 97 tys. i obecnie wynosi 526 tys. To potwierdza, jak skuteczne okazały się instrumenty chroniące miejsca pracy, które rząd wdrożył w czasie pandemii. Pracodawcy cały czas zgłaszają chęć zatrudnienia kolejnych osób, trwają już też prace sezonowe" - zaznaczyła Maląg.

Zwróciła uwagę, że Polska dobrze wypada również w danych dotyczących zatrudnienia osób młodych, poniżej 25. roku życia. W tej grupie - jak dodała - bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło o 5 proc. i wynosi 8,9 proc. Średnia unijna to 13,9 proc.

"Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić, coraz łatwiej znajdują zatrudnienie. A gdy już tę pracę znajdą, mogą korzystać z zerowego podatku PIT, dzięki czemu na ich kontach zostaje więcej pieniędzy. Chcemy, by Polska była dla młodych atrakcyjnym miejscem do życia" - podkreśliła minister rodziny.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

2022-06-01 15:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Skłaniam Komisję Europejską do tego, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe.Stock.pl

Skłaniam Komisję Europejską do tego, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8 proc. To się znacząco przełoży na obniżkę cen paliw - powiedział w środę wieczorem w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.,

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Morawiecki mówił w czasie konferencji prasowej o swoich rozmowach z Komisją Europejską.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję