Reklama

Niedziela Łódzka

Bydgoszcz: „Strumień łaski” - V Forum Charyzmatyczne

27 maja rozpoczęło się dwudniowe V Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy, którego gośćmi są: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka, o. Pedro Morais oraz Karol Sobczyk.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego. Podczas homilii abp Ryś wyjaśniał uczestnikom forum, że logika Ewangelii odwraca ziemski porządek i zaprasza do tego, abyśmy stali się Paschalnymi uczniami Chrystusa, którzy za sprawą miłości przemieniają smutek w radość. - Błogosławieństwa są w taki sposób napisane, że nas prowadzą do przeżycia odwrócenia porządku w świecie. Właśnie w ten sposób, że to, co wydaje się smutkiem, dla nas jest radością. To, co się wydaje życiem, my postrzegamy jako coś, co może zabijać. I odwrotnie - to, co w świecie uważane jest za rezygnację z życia, za coś, co zabija, my postrzegamy jako moment narodzin. Jest tak, że spotkanie z Bogiem, którego poznajemy w Jezusie Chrystusie, prowadzi nas rzeczywiście do odwrócenia porządku - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

Duszpasterz wskazał na kilka zasadniczych pytań, a jednym z nich było: dlaczego Bóg jest odwrotny w stosunku do wszystkiego, co my o Nim myślimy? Przy tym podkreślił, że jedynym motywem, dla którego Bóg jest inny, jest miłość. To ona sprawia, że każda trudność, może zostać pokonana, każdą gorycz zamienia w słodycz. Odwołując się do Ewangelii, metropolita łódzki powiedział, że są momenty, w których świat widzi wyłącznie ból, a chrześcijanie radość. - To, co dla świata może być bezsensownym cierpieniem, chrześcijanin może przeżywać jako bóle rodzenia, jako bóle porodowe - wyjaśnił.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś zachęcał wiernych, aby otwierali się na miłość od Boga, która jest jak ziarno przynoszące plon. - Nie szukajcie łatwej ewangelizacji, bo takiej nie ma, ale też nie marnujcie żadnego trudnego momentu, właśnie momentu smutku, bo jeśli w łasce Bożej, Duchu Świętym wejdziecie w ten moment z miłością i przeżyjecie go z miłością, to zobaczycie owoce i to będzie taka radość, jak mówi Jezus, radość, której już wam nikt nie zabierze - podsumował homileta.

Reklama

Wieczorem w kościele ojców jezuitów pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli metropolita łódzki spotkał się z księżmi diecezji bydgoskiej, aby podzielić się rzeczywistością CHARIS (strumień łaski) w Kościele. Ta idea, zapoczątkowana w 2019 roku przez Ojca Świętego Franciszka, jest rodzajem służby w Kościele na rzecz jedności, komunii pomiędzy rozmaitymi grupami i wspólnotami charyzmatycznymi. Abp Grzegorz Ryś tłumaczył księżom, iż ogniskowymi tej upragnionej jedności są: chrzest w Duchu Świętym, posługa miłosierdzia oraz ewangelizacja. Spotkanie zakończyło się wymianą myśli i doświadczeń duszpasterzy.

Jutro ciąg dalszy V Forum Charyzmatycznego. Uczestnicy wysłuchają konferencji zaproszonych gości, będą uwielbiać Boga, a punktem wieńczącym będzie rozesłanie.

2022-05-27 21:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykład ks. Juana Usma Gomeza - Kościół katolicki w służbie jedności

[ TEMATY ]

jedność chrześcijan

Archidieceja Łódzka

YouTube

Ks. Juan Usma Gomez

Ks. Juan Usma Gomez

W trzecim i ostatnim dniu spotkania ekumenicznego liderów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich „Już czas. Napiszmy historię razem”, które odbywa się w Łodzi, uczestnicy wysłuchali wykładu Kościół katolicki w służbie jedności - księdza prałata Juana Usma Gomeza, który jest delegatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Prelegent wskazał, że dialog pomiędzy Kościołem katolickim a Kościołami pentekostalnymi trwa blisko 50 lat i przechodził on pewien proces - od oskarżeń o to, że jest się złymi wilkami, do poszukiwania nowych metod tworzenia jedności w Chrystusie. „Od wrogów do partnerów w dialogu. Od podejrzeń ekumenicznych, do poszukiwania nowych metod budowania Ciała Chrystusa” – zauważył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję