Reklama

Niedziela Przemyska

Konsekracja kościoła w Ustrzykach Dolnych

W minioną niedzielę abp Adam Szal konsekrował kościół NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. Uroczystość zwieńczyła kilkunastoletni proces rozbudowy kościoła parafialnego.

Czesław Urban

Moment konsekracji ołtarza

Moment konsekracji ołtarza

110 lat temu, w 1912 r. ówczesny ordynariusz przemyski św. Józef Sebastian Pelczar konsekrował mały wówczas kościół parafialny. Z konieczności rozbudowano świątynię, tak, by mogła pomieścić wszystkich parafian.

W homilii abp Szal zwrócił uwagę na pokój, który Chrystus przynosi człowiekowi: - Na początku usłyszeliśmy dziś pozdrowienie liturgiczne. To pozdrowienie w jakiś sposób streszcza całą uroczystość, albowiem życzymy sobie w tym pozdrowieniu, by towarzyszyły nam łaska boża, by towarzyszył nam w sercu pokój. O pokoju mówi dziś ewangelia św. Jana. Tym bardziej temat pokoju jest dziś bardzo ważny, w trwającym roku liturgicznym, w którym realizujemy hasło, zawołanie, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa – mówił hierarcha.

Odnosząc się do uroczystości konsekracji ołtarza i poświęcenia kościoła kaznodzieja mówił: - Refleksje na temat chrystusowego pokoju, snuje my tutaj w rozbudowanej świątyni. Czym jest świątynia? Dziś powiedzmy sobie, że świątynia to miejsce pokoju, to miejsce w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie tak jak w domu. Świątynia jest przecież miejscem pokoju, miejscem jednoczenia ludzi, miejscem jednoczenia ludzi z Panem Bogiem, a także między sobą. Przecież dobrze znamy to wezwanie celebransa, który w czasie liturgii zwraca się do zebranych „Przekażcie sobie znak pokoju”. Świątynia to miejsce, gdzie jest ołtarz, gdzie jest tabernakulum, gdzie jest ambona do głoszenia słowa Bożego. To miejsce, w którym możemy i powinniśmy budować pokój najpierw w sercu, a potem w swoim środowisku, rodzinie, całym świecie – podkreślał Metropolita przemyski.

Reklama

Wprowadzając w liturgię konsekracji ołtarza abp Szal mówił: - Będziemy dzisiaj świadkami różnych obrzędów liturgicznych pełnych symboli. Każdy z nich ma swoje przesłanie skierowane do nas. Liturgia konsekracji kościoła, mówi, że jest świątynią, jest znakiem misterium Kościoła ustanowionego przez Chrystusa, że jest oblubienicą. Kościół jest oblubienicą jaśniejącą czystością wiary, że jest Matką dającą życie, że jest Matką dającą także pokój. To źródło pokoju, pokoju, który wypływa z krzyża. Niech ta świątynia będzie centrum naszego życia, tego religijnego, a w centrum życia religijnego, w każdej świątyni jest ołtarz, stąd też w sposób szczególny namaszczony jest krzyżmem świętym. W czasie każdej Mszy św. kapłan kilkakrotnie modli się o pokój i zachęca do tego, aby żyć w pokoju – zaznaczył hierarcha.

Po Eucharystii poświęcono pomnik św. Józef Sebastiana Pelczara, który przed 110 lat dokonał konsekracji kościoła parafialnego.

2022-05-24 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

2022-07-03 20:41

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w niedzielę na Poligonie w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. Po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska buduje "siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także zasoby nabywane od naszych sojuszników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję