Reklama

Głos z Torunia

Maryjo, pokój światu daj

Jak bardzo potrzebujemy dziś pokoju. Wspaniała ikona Królowej Pokoju, namalowana przez nieznanego artystę, znajduje się w Stoczku Klasztornym, zwanym Warmińskim. W XVII - wiecznym kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w ołtarzu głównym widzimy słynący łaskami obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. W klasztorze tym przez rok więziony był przez władze komunistyczne Prymas Tysiąclecia. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia całej Ojczyzny Matce Bożej. Św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski 19 czerwca 1983 r. na wałach Jasnej Góry dokonał rekoronacji obrazu. W homilii powiedział o nim: „Tym aktem wyrażam dziękczynienie Matce Pokoju za trzysta lat opieki nad Świętą Warmią, która na przestrzeni dziejów i zmiennych losów historii dochowała wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. Wszystkich Was zawierzam Matce Pokoju”.

Fot. Pixabay

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Królowa Pokoju

Maryja jest Królową Pokoju, ponieważ poczęła i zrodziła Jezusa, Księcia Pokoju, i uczestniczy w Jego dziele zaprowadzania pokoju między Bogiem i ludźmi dokonanym przez Jezusa Chrystusa - twierdzi o. Adam Wojtczak ze Zgromadzenia Księży Oblatów. Św. Jan Paweł II tak uzasadnia godność Maryi Królowej: „Jej udział ogarnął całe dzieło zbawcze Jezusa. Bowiem wyjątkowa rola współpracowniczki miała swój fundament w Jej Bożym macierzyństwie od chwili dziewiczego poczęcia Chrystusa aż do Jego śmierci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugim powodem określania Matki Najświętszej Królową Pokoju jest fakt przyjęcia przez Nią w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy Ducha Świętego, który jest duchem jedności i pokoju. Według bł. Marii Karłowskiej, założycielki Sióstr Pasterek drogą Maryi do osiągania szczytu świętości i wszelkich godności duchowych była pokora: „Najświętsza Panna stała się Bogu miłą przez Swe dziewictwo, ale przez pokorę stała się godną począć Syna Swego. Jeśli więc pokora wyniosła Ją do Macierzyństwa Bożego, pokora – a nie inne cnoty – uczyniły Ją potężną pośredniczką naszego odkupienia i największym narzędziem zbawienia”.

Kult Królowej Pokoju

Historia myśli teologicznej o godności Maryi jako Królowej Pokoju sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już Ojcowie Kościoła widzieli w Niej Orędowniczkę pokoju, dlatego św. Jan Damasceński w homilii na Wniebowzięcie NMP głosi: „Przez Nią przyszło z Bogiem pojednanie, przez Nią otrzymaliśmy w darze pokój i łaskę”. Podobnie nauczali Ojcowie Kościoła - św. Piotr Chryzolog, Efrem Syryjczyk, ale i bł. Władysław z Gielniowa. Kult Matki Bożej, Królowej Pokoju od XIV wieku ujawnił się we włoskim mieście Parmy, gdzie ufundowano maryjny Dzwon Pokoju, każdego ranka wzywający okolicznych mieszkańców do modlitwy o pokój i zgodę w mieście i kraju. Podobne dzwony istniały także w wielu innych miastach Hiszpanii i Anglii. Podziw budzi niezwykłe zarządzenie Ludwika XI, króla Francji, by jego poddani codziennie w południe odmawiali trzykrotnie modlitwę Zdrowaś, Maryjo w intencji pokoju. W Rzymie w XV wieku wybudowano pierwszy kościół pod wezwaniem Maryi Królowej Pokoju jako wotum wdzięczności za wyzwolenie miasta.

Reklama

O. Adam Wojtczak pisze, że w kolejnych wiekach Maryja pod tym tytułem była czczona coraz częściej. Powstawały rozliczne pieśni o Matce Bożej Orędowniczce Pokoju. W kalendarzach liturgicznych Kościołów lokalnych i instytutów zakonnych pojawiło się wspomnienie Maryi, Królowej Pokoju. Wszyscy święci, a pośród nich bł. Maria Karłowska, dostrzegali wielkie dzieła Boże dokonane w Maryi, dlatego zapraszają nas do kontynuacji historii zbawienia i wypraszania pokoju na świecie poprzez dobre wybory dokonywane w życiu: „Wybrać w życiu jak Maryja – To, co lepsze, myśleć o tym, co Pańskie, aby być świętą duszą i ciałem – to przywilej niemały”.

Maryjne Przesłania Pokoju

Orędzia pokoju zawarte były głównie w objawieniach maryjnych XIX i XX wieku: w La Salette (1846), Lourdes (1858), w Fatimie (1917), Banneux (1933). Matka Boża zaprasza w nich i wzywa całą ludzkość do przemiany serc, czego owocem będzie Boży dar pokoju dla świata. Pojawiają się więc ruchy maryjne inspirowane objawieniami Matki Najświętszej, głównie fatimskimi, których charyzmatem jest po dziś dzień modlitwa o pokój. Na czele hierarchów Kościoła, którzy aktywnie modlili się i troszczyli o pokój na świecie, stoi Ojciec Święty Benedykt XV nazywany papieżem pokoju. Zawdzięczamy mu włączenie w 1917 roku do Litanii Loretańskiej wezwania: „Królowo pokoju (Regina pacis)”. Papież ten często przypominał wiernym, że Matka Najświętsza jest Orędowniczką pokoju na świecie i zachęcał do modlitwy różańcowej w czasach niepokoju i zamętu. Czynili to również jego następcy: Pius XI oraz Sługa Boży Pius XII, który dwukrotnie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi (1942,1952) i wprowadził do kalendarza liturgicznego święto Maryi Królowej Pokoju w 1954 roku.

Reklama

Dzieło krzewienia modlitwy różańcowej w intencji pokoju kontynuowali papieże św. Jan XXIII i św. Paweł VI. Pisali oni liczne encykliki maryjne i nie wahali się wzywać katolików do gorliwej modlitwy różańcowej o nieoceniony dar pokoju. Przełomem okazała się adhortacja apostolska Ojca Świętego Pawła VI „Marialis cultus” z 1974 roku poruszająca temat podstaw kultu maryjnego. Papież odnowił znaczenie uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, łącząc ją w dniu 1 stycznia ze Światowym Dniem Modlitw o Pokój.

Orędownikami orędzi Matki Bożej były więc nie tylko dzieci wybrane przez Maryję, ale papieże, biskupi, kapłani i ludzie świeccy. Bł. Maria Karłowska i święci podpowiadają nam, jak i my możemy stać się narzędziami Matki Niepokalanej w dzisiejszym świecie: „Tak jak Matka nasza, dajmy co mamy najdroższego; poświęćmy to, co nas najwięcej kosztuje; przybijmy do krzyża to, co kochamy więcej nad siebie, nie oszczędzając się… Przy boku Maryi Panny stójmy u stóp krzyża, zawsze gotowi na nowe ofiary, jeżeli ich Bóg od nas zażąda”

Apostołowie pokoju

Do najgorliwszych apostołów Maryi Królowej Pokoju należał św. Jan Paweł II, który w 1987 roku swój maryjny program papieski zawarł w encyklice Redemptoris Mater. Papież Polak corocznie w Światowe Dni Modlitw o Pokój wygłaszał swoje orędzia i dokonywał wielokrotnie aktów zawierzenia świata Bogu i Jego Najświętszej Matce.

W 2002 roku w Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae promował modlitwę różańcową jako modlitwę pokoju. Przekonanie to reprezentował Benedykt XVI. Jego pierwsze orędzie na Światowy Dzień Pokoju wygłoszone w dniu 1 stycznia 2006 roku kończy się zaproszeniem: „Z ufnością i synowskim oddaniem skierujmy spojrzenie ku Maryi, Matce Księcia Pokoju… prośmy Ją, aby pomagała całemu Ludowi Bożemu w każdej sytuacji wprowadzać pokój i pozwalać, by oświecała go Prawda, która wyzwala (por. J 8,32)”. Święci Kościoła, obdarzeni Duchem Świętym, potrafią kontynuować dzieło zbawienia, podpowiadając nam pragnienia i orędzia Jezusa i Maryi także dla obecnych czasów.

Czyni to również bł. Maria Karłowska w słowach: „To nie dla siebie samej tylko odebrała Matka Najświętsza ten Depozyt przezacny, to nie dla swojej osobistej pociechy została Matką Jezusową; to dla zbawienia świata i dla dobra wszystkich ludzi poczęła Go, nosiła, piastowała, wychowała”. A więc do dzieła! Stańmy się Bożymi i maryjnymi orędownikami pokoju.

2022-05-24 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Józef - oblubieniec Maryi

Niedziela podlaska 11/2002

[ TEMATY ]

św. Józef

Juan Simón Gutiérrez, ŚWIĘTA RODZINA

Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, w kalendarzu liturgicznym Kościoła zajmuje miejsce specjalne, skoro jego wspomnienie Kościół obchodzi w sposób uroczysty. Miesiąc marzec jest w sposób szczególny poświęcony św. Józefowi. Jego święto obchodzimy 19 marca jako uroczystość. Bardzo pięknie wyrażają prawdę o św. Józefie niektóre pieśni: "Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za Opiekuna. Niechaj się niczego nie boi, gdy św. Józef przy nim stoi Patronem...".

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Pomimo tego, że pochodził z takiego rodu, zarabiał na życie trudniąc się obróbką drewna. Mieszkał zapewne w Nazarecie. Nie był on według ciała ojcem Jezusa Chrystusa. Był nim jednak według żydowskiego prawa jako małżonek Maryi. Zaręczony z Maryją stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Postanowił wówczas dyskretnie się usunąć, ale po nadprzyrodzonej interwencji wziął do siebie Maryję, a potem jako prawdziwy Cień Najwyższego pokornie asystował w wielkich tajemnicach. Chociaż Maryja porodziła Pana Jezusa dziewiczo, to jednak według otoczenia św. Józef był uważany za Jego ojca. On to kierował w drodze do Betlejem, nadawał Dzieciątku imię, przedstawiał Je w świątyni jerozolimskiej i uciekając do Egiptu ocalił przed prześladowaniem króla Heroda. Widzimy jeszcze św. Józefa w czasie pielgrzymki z dwunastoletnim Jezusem do Jerozolimy na święto Paschy. Potem już się w Ewangelii nie pojawia. Niektórzy sądzą, że wkrótce potem zakończył życie w obecności Pana Jezusa i Najświętszej Maryi, na Ich rękach i miał uroczysty pogrzeb, bo w ich obecności. Może dlatego św. Józef jest uważany za szczególnego patrona dobrej śmierci.

Św. Józef był rzemieślnikiem, być może cieślą, co oznacza hebrajski wyraz charasz. Zajmował się pracą w drewnie, w metalu, w kamieniu. Wykonywał zatem narzędzie codziennego użytku, konieczne również w gospodarce rolnej. Jest rzeczą uderzającą, że w wydarzeniach z dziecięcych lat Pana Jezusa, św. Józef odgrywa znaczącą rolę. Jemu anioł wyjaśnia tajemnice wcielenia Syna Bożego, jemu poleca ucieczkę i powrót do Nazaretu po śmierci Heroda.

Na obrazach widzimy zwykle św. Józefa jako starca, by w ten sposób podkreślić prawdę o dziewiczym poczęciu Pana Jezusa. W rzeczywistości jednak św. Józef był młodzieńcem w pełni urody i sił. Pisarze podkreślają, że do tak wielkiej godności, opiekuna Pana Jezusa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i żywiciela - głowy Najświętszej Rodziny, powołał Pan Bóg męża o niezwykłej cnocie. Dlatego słusznie stawiają oni św. Józefa na czele wszystkich świętych Pańskich, a Kościół obchodzi jego doroczną pamiątkę, pomimo Wielkiego Postu, jako uroczystość.

Szczególnym nabożeństwem do św. Józefa wyróżniała się św. Teresa z Avila. Z wielkim zaangażowaniem szerzyła ona kult św. Józefa słowem i pismem. Twierdziła, że o cokolwiek prosiła Pana Boga za przyczyną św. Józefa, zawsze to otrzymała. Jego też obrała za głównego patrona zreformowanego przez siebie zakonu karmelitańskiego. Za swojego patrona św. Józefa obrały sobie również Siostry Wizytki. Św. Jan Bosko, założył stowarzyszenie św. Józefa dla młodzieży rzemieślniczej. Papież bł. Jan XXIII, który na chrzcie św. otrzymał imię Józef, do kanonu Mszy św. (pierwsza modlitwa eucharystyczna) dołączył imię św. Józefa. W 1961 r. tenże Papież wydał list zalecający szczególne nabożeństwo do tegoż Orędownika.

Liturgiczne święto św. Józefa po raz pierwszy spotykamy w IV w. w pobliżu Jerozolimy w klasztorze św. Saby. Papież Sykstus IV w 1479 r. wprowadził to święto do mszału rzymskiego i brewiarza, a papież Grzegorz XV rozszerzył je na cały Kościół. W pierwszej połowie XIX w. przełożeni generalni 43 zakonów wystąpili do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie osobnego święta Opieki Świętego Józefa nad Kościołem Chrystusa. Papież bł. Pius IX przyczynił się do ich prośby i w 1847 r. ustanowił to święto. Natomiast papież św. Pius X podniósł je do rangi uroczystości. Papież Pius XII wprowadził na dzień 1 maja wspomnienie św. Józefa Robotnika. Papież Benedykt XV w 1919 r. do Mszy św., w której wspomina św. Józefa dołączył osobną o nim prefację. Pierwszą w dziejach Kościoła encyklikę o św. Józefie wydał papież Leon XIII. Wreszcie papież św. Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, do odmawiania publicznego. Są sanktuaria św. Józefa. Największe i najbardziej znane jest w Kanadzie, w Montrealu. Powstało ono w 1904 r. i posiada 61 dzwonów. Cudowna figura św. Józefa została ukoronowana koronami papieskimi w 1955 r. Kanada, Czechy, Austria, Portugalia, Hiszpania obrały sobie św. Józefa za patrona.

W Polsce kult św. Józefa jest bardzo żywy. Już na przełomie XI i XII w. w Krakowie obchodzono 19 marca jego święto. W XVII i XVIII w. nastąpił największy rozwój nabożeństwa do św. Józefa. W 1645 r. ukazały się godzinki ku czci św. Józefa. W XVII w. wybudowano największe sanktuarium św. Józefa w Polsce, w Kaliszu. Znajduje się tam obraz pochodzący z tegoż wieku, który w 1786 r. Prymas Polski Władysław Aleksander Łubieński, ogłosił urzędowo za cudowny. Papież Pius VI w 1783 r. wydał dekret zezwalający na koronacje obrazu, ale dokonała się ona dopiero w 1796 r. W Polsce jest około 270 kościołów ku czci św. Józefa. W 1818 r. diecezja kujawsko-kaliska obrała go sobie za patrona, a później diecezja wrocławska i diecezja łódzka. Powstały 4 rodziny zakonne pod wezwaniem św. Józefa. W Polsce swego czasu imię Józef było bardzo popularne.

Ojciec Święty w adhortacji apostolskiej Redemptoris Custos z 15 sierpnia 1989 r. ukazuje św. Józefa i jego posłannictwo w życiu Chrystusa i Kościoła. Pisze o nim, że był powołany na opiekuna Zbawiciela, był powiernikiem tajemnicy samego Boga, mężem sprawiedliwym i oblubieńcem Dziewicy Maryi, był pracowity, a jego praca była wyrazem miłości. Ojciec Święty kończy adhortację słowami: "Mąż sprawiedliwy, który nosił w sobie całe dziedzictwo Starego Przymierza, równocześnie został wprowadzony przez Boga w początki Przymierza Nowego i Wiecznego w Jezusie Chrystusie. Niech nam ukazuje drogi tego zbawczego Przymierza na progu Tysiąclecia, w którym ma trwać i dalej się rozwijać ´pełnia czasu´ związana z niewysłowioną tajemnicą Wcielenia Słowa. Niech św. Józef wyprasza Kościołowi i światu, każdemu z nas, błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego".

CZYTAJ DALEJ

Trzeci dzień Nowenny w intencji Ojczyzny przy relikwiach św. Andrzeja Boboli

2024-03-18 09:03

[ TEMATY ]

nowenna21:20

red

18 marca to trzeci dzień Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszonej za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Trzeciego dnia modlitwę nowennową poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, z Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Modlitwa nowennowa pod hasłem „Akcja 21:20” odmawiana jest codziennie po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21:20, a także po każdej Mszy św. Nowennę można odmawiać też indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

CZYTAJ DALEJ

Szkoła Miłości. Droga Krzyżowa na Majdanku

2024-03-18 19:39

Paweł Wysoki

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielą Palmową, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jego uczestnicy będą stąpać po śladach więźniów obozu koncentracyjnego, rozważając Mękę Jezusa Chrystusa. Tegorocznej, 24. edycji wydarzenia, przyświecać będą słowa „Uczono: Nie ma Miłości”. Wspólna modlitwa rozpocznie się 22 marca o godz. 18.00 w przy Pomniku-Bramie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję