Pięć pierwszych lat gigantycznej posługi duszpasterskiej Jana Pawła II - posługi obfitującej w niezliczone, ważne dla świata wydarzenia - znalazło już swą olbrzymią dokumentację artystyczną. To niebywały w swym rozmachu obraz tamtych lat, lat utrwalonych na wspaniałych fotografiach Arturo Mariego i Adama Bujaka, a przede wszystkim zapisanych w jakże mądrych i głębokich tekstach papieskich homilii i przemówień, których obszerne, najistotniejsze fragmenty zawiera każdy tom „Dziejów Wielkiego Pontyfikatu”.
„Rok 5.” ma podtytuł „Rok Odkupienia”, gdyż na Wielkanoc 1983 r. Ojciec Święty zainaugurował Rok Święty Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, w 1950. rocznicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tomie tym, oprócz obszernych relacji z wydarzeń Roku Świętego - m.in. z otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra - znajdziemy też pielgrzymkę do Hiszpanii, podczas której w Santiago de Compostela Jan Paweł II odczytał słynny Akt Europejski i na madryckich stadionach piłkarskich Realu i Barcelony głosił słowo Boże. Jest też pielgrzymka do Austrii - wówczas odbyły się znane dziś na cały świat Nieszpory Europejskie, a także dziękczynna wizyta u Matki Bożej w Lourdes.
W albumie ukazano również pielgrzymkę do wstrząsanej wojnami domowymi i rządzonej przez dyktatorów Ameryki Łacińskiej. Msze św. i nabożeństwa z Ojcem Świętym odprawiane tam były w otoczeniu kordonów policji i nierzadko, jak choćby w Nikaragui, zakłócane przez siły reżimowe. Pielgrzymka ta była przedsięwzięciem niebezpiecznym, co w „Roku 5.” zostało bardzo dobrze przypomniane i pokazane. Ludzie z bezpośredniego otoczenia Papieża ogromnie się wtedy o niego niepokoili.
W „Roku 5.” nie zabrakło też, oczywiście, obszernej i jakże wzruszającej relacji z 2. pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Jesteśmy w tym tomie również świadkami spotkań Ojca Świętego m.in. z Helmutem Kohlem, Sandro Pertinim, George’em Bushem seniorem, br. Rogerem Schutzem, abp. Józefem Glempem, prymasem Polski, który w tamtym czasie odbierał pierścień i biret kardynalski. Kontynuujemy wraz z Papieżem podróże po Włoszech, m.in. do pustelni św. Franciszka w Rieti, oraz wizytacje duszpasterskie w rzymskich parafiach, m.in. z katolikosem ormiańskim Cylicji.
Poszczególne tomy „Dziejów” - nazwane przez samych czytelników „rokami” - cechuje pewna powtarzalność ze względu na rytm wyznaczany przez wydarzenia roku liturgicznego: Boże Narodzenie, Wielki Tydzień, Wielkanoc, Boże Ciało, święta maryjne etc. Taki sam rytm cechuje życie wielu z nas, porządkuje je, zmusza do zatrzymania się w pędzie i natłoku spraw, skłania do przemyśleń.
Życie Jana Pawła II to niezwykłe bogactwo przeżyć, niespotykana różnorodność i tempo wydarzeń, tytaniczna praca i wielka pobożność - wyłania się to na nowo z każdego kolejnego tomu „Dziejów Wielkiego Pontyfikatu”. Nieodłącznym towarzyszem posługi Ojca Świętego było też cierpienie, co szczególnie obszernie zostało ukazane w tomie „Rok 3. W cieniu zamachu”.
Tak więc - co należy podkreślić - każdy rok przynosił inne pielgrzymki, inne spotkania, inne wydarzenia. Już wcześniejsze dwutomowe dzieło Białego Kruka „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005”, w opracowaniu Gabriela Turowskiego, ukazywało w kronikarskiej formie ogrom pracy i duchowego dorobku Ojca Świętego. Seria wydawnicza „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu”, co widać już teraz, znakomicie wizualizuje, przybliża i utrwala dla potomności niezwykłe i święte życie kandydata na ołtarze - sługi Bożego Jana Pawła II.
Biały Kruk narzucił sobie olimpijskie tempo. Mijający rok udowodnił, że wydawnictwo solidnie realizuje swe ambitne zamierzenie ukazania w 27 tomach 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. W 2007 r. otrzymamy następne 6 lub 7 tomów.
Należy podkreślić wielkie walory dokumentacyjne „Dziejów”, precyzyjność dat, miejsc, nazwisk, chronologii wydarzeń, trafne podsumowanie myśli Jana Pawła II i obrazów jego pontyfikatu. Teksty są dobierane tak, że nie ma w poszczególnych tomach powtórzeń, choć, oczywiście, Ojciec Święty w wystąpieniach publicznych musiał się powtarzać, bo przemawiał za każdym razem do innych ludzi.
Unaoczniony przez teksty i fotografie obraz pierwszych pięciu lat pontyfikatu jest już niezwykle imponujący, stanowi odzwierciedlenie świętości tego wielkiego człowieka i kapłana. A cóż dopiero powiedzieć, gdy seria zostanie zakończona i na naszym domowym regale stanie aż 27 tomów! Pokolenia będą je podziwiać.
„Rok 5. Rok Odkupienia”. Fotokronika. Słowo: Jan Paweł II, fotografie: Arturo Mari; redakcja serii, wybór i grafika: Leszek Sosnowski; format 235x320 mm, 200 s., papier kredowy 170 g, twarda oprawa, lakierowana, złocenia, tłoczenia. Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2006. Tel./fax (0-12) 260-32-40, 260-32-90,
Dla Czytelników „Niedzieli” mamy w prezencie 5 egzemplarzy albumu „Rok 1. Habemus Papam” oraz 5 egzemplarzy albumu „Rok 2. Ewangelizacja świata”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu