Reklama

Kościół

Polscy biskupi we Lwowie: Modlimy się za Ukrainę oraz chcemy być z wami teraz i zawsze

„Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – powiedział wczoraj abp Wojciech Polak, prymas Polski na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W środę, 18 maja, metropolita gnieźnieński wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim odwiedzili Lwów z wizytą solidarności. Towarzyszył im ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

[ TEMATY ]

Ukraina

Lwów

Stanisław Budzik/twitter

Na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp Stanisław Gądecki podziękował za zaproszenie na Ukrainę, które biskupi polscy otrzymali zarówno ze Lwowa, jak i Kijowa, i podkreślił, że wizyta na Ukrainie ma dla nich ogromne znaczenie. "Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród narodów europejskich Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie i finansowo" – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, podkreślił, że celem ich wizyty na Ukrainie jest okazanie solidarności i jedności ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją. "Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze" – powiedział metropolita gnieźnieński.

Abp Stanisław Budzik zaznaczył, że wizyta ta nie jest wycieczką turystyczną, ale wynika z potrzeby wyrażenia solidarności i wsparcia poprzez osobistą obecność. „Ta obecność,, powinna również pomóc nam zrozumieć, w czym jeszcze polski Kościół katolicki może pomóc Ukrainie” – powiedział metropolita lubelski.

Podczas pobytu we Lwowie delegacja biskupów polskich spotkała się z metropolitą lwowskim UKGK Ihorem Woźniakiem. Biskupi odwiedzili katedrę św. Jura, kryptę katedry i siedzibę metropolity.

"Biskupi z Polski przybyli do nas, aby wyrazić swoją solidarność i modlitewne wsparcie. Dziękujemy im za bliskość, pomoc, otwartość i obecność. Abp Budzik powiedział, że dzięki Ukrainie nie ma wojny w Polsce. Rozumieją to, pomagają i chcą, aby Ukraina wygrała. Nie jesteśmy analitykami wojskowymi, nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale mamy świadomość, że tragedia Ukrainy zbliżyła nasze narody do siebie. Razem zawsze łatwiej jest oprzeć się wrogowi" - powiedział metropolita lwowski Ihor Woźniak w komentarzu dla biura informacji UKGK.

Reklama

Ks. Stefan Batruch, który towarzyszy delegacji, jest przekonany, że wydarzenia z przeszłości pomagają lepiej zrozumieć, do czego prowadzi obecna wojna. W komentarzu dla „Telewizji na żywo” przypomniał, jak 35 lat temu św. Jan Paweł II zachęcał przedstawicieli Episkopatu Polski i Synodu Biskupów UKGK do spotkania i współpracy.

„Biskupi polscy przybyli, aby podziękować Ukraińcom, zwłaszcza ukraińskim wojskowym, za ich wytrwałość i odwagę. To wymiana darów. Kościół rzymskokatolicki w Polsce może pomóc finansowo i otrzymuje wiele od Ukrainy w sferze duchowej, a także ochronę przed atakiem Rosji na Polskę" – powiedział ks. Stefan Batruch.

Podczas wizyty solidarnościowej polscy biskupi odwiedzą jeszcze Kijów, gdzie 19 maja spotkajli się ze zwierzchnikiem UKGK Światosławem Szewczukiem, biskupem diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego Witalijem Krywyckim oraz zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Epifaniuszem. Delegacja odwiedzi katedrę św. Zofii i katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Chrystusa UKGK. Planowana jest również wizyta w Irpieniu i Buczy.

2022-05-19 09:33

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój na Ukrainie

[ TEMATY ]

jedność

Lwów

ARCHIWUM PRYWATNE

Do modlitwy nie tylko o jedność chrześcijan, ale również o pokój na Ukrainie wezwał o. Sławomir Zieliński OFM Conv., dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego archidiecezji lwowskiej, który wieczorem 24 stycznia w katedrze łacińskiej we Lwowie przewodniczył obchodom na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Na znak tego, że wszyscy chrześcijanie są zjednoczeni przez wodę chrztu świętego, biskup pomocniczy lwowski Leon Mały oraz przedstawiciele duchowieństwa greckokatolickiego i prawosławnego oraz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i zielonoświątkowców wypełnili dzban z wodą chrztu, który został umieszczony przed głównym ołtarzem.

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy Matki! Rocznica "Cudu Łez"

2022-07-04 07:49

Paweł Wysoki

73. rocznica „Cudu Łez” 3 lipca zgromadziła u stóp Matki Bożej Płaczącej tysiące wiernych.

Łaskami słynąca kopia Ikony Jasnogórskiej znajduje się w katedrze lubelskiej od 95 lat. 3 lipca 1949 r. na obrazie pojawiły się łzy, które zostały zinterpretowane jako znak obecności Maryi z cierpiącymi dziećmi. Nieustanna modlitwa wiernych i pamięć o nadprzyrodzonych wydarzeniach, mimo szykan w czasach komunistycznych, od lat 80. XX wieku przybrały formę publicznej manifestacji wiary, z procesją różańcową na ulicach Lublina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję