Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pożegnanie śp. ks. kan. Zdzisława Góry

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W kościele pw. św. Wojciecha w Łodzi – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – celebrowana była Msza święta żałobna za zmarłego śp. księdza kanonika Zdzisława Górę – byłego proboszcza i budowniczego kościoła parafialnego pw. św. Krzysztofa w Tuszyn Lesie. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

We wprowadzeniu do liturgii arcybiskup senior przypomniał postać Zmarłego mówiąc między innymi - dziękujemy dziś Bogu za księdza Zdzisława za jego 60 lat pracy w Kościele Łódzkim i za wszystko, czym ubogacił naszą wspólnotę diecezjalną. A wszystko, co czynił było naznaczone miłością do Kościoła. Żył tajemnicą Zmartwychwstałego Pana i tę tajemnicę przybliżał tym, do których był posłany, a czynił to głosząc Ewangelię, sprawując Sakramenty Święte z prymatem Eucharystii i prowadząc ludzi drogami zbawienia. Tym cechowała się Jego praca duszpasterska, kiedy pełnił obowiązki wikariuszowskie w siedmiu kolejnych parafiach, a następnie proboszczowskie w parafii św. Krzysztofa w Tuszynie Lesie oraz kapelana szpitala w Tuszynku. – wspominał ksiądz arcybiskup senior.

W homilii – którą wygłosił ks. dr Przemysław Góra – bratanek Zmarłego i proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi – ukazał Zmarłego jako – dobrego człowieka. - Zapamiętamy go jako kapłana, który powracał do naszego rodzinnego domu – do Mętlewa – odwiedzając swoich kochanych rodziców, a po śmierci swojej mamy – a naszej babci Heleny - odwiedzał swojego tatę Antoniego – naszego dziadka. Przyjeżdżał ze swoim – starszym o 6 lat bratem, a naszym stryjem ks. Henrykiem, którego żegnaliśmy z tego świata 15 lat temu 1 października 2007 roku. Zawsze z uśmiechem. Nie spieszył się. Zawsze miał czas, żeby z nami porozmawiać, coś ciekawego opowiedzieć, usiąść przy stole, uścisnąć rękę, zostawić coś słodkiego. Taki był jako człowiek i kapłan. Także w kontaktach z parafianami na różnych polach działalności tej duszpasterskiej, społecznej i charytatywnej. Był bardzo dokładny i bardzo pracowity. – mówił kaznodzieja.

Reklama

Przed zakończeniem liturgii swoje pożegnanie odczytał przedstawiciel władz Tuszyna, a następnie bratanek zmarłego podziękował wszystkim obecnym za wspólną modlitwę.

Śp. ks. kan. Zdzisław Góra odszedł do Pana w poniedziałek 16 maja br. w 84 roku życia i 60 roku kapłaństwa. Był długoletnim proboszczem parafii pw. św. Krzysztofa w Tuszyn Lesie, były dziekanem dekanatu tuszyńskiego - kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej. Pogrzeb Zmarłego rozpocznie się Mszą Świętą w kościele archikolegiackim pod wezwaniem NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie w czwartek 19 maja o godz. 12:00, po niej nastąpi złożenie ciała do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

2022-05-19 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jezus chce ci pomóc, ale ty musisz zrobić pierwszy krok!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jezus chce oczyścić, Jezus chce uzdrowić, ale pierwszy krok muszę zrobić ja sam! Trzeba przyjść od Niego, stanąć i powiedzieć: jestem nędzny, jestem pełen cierpienia, ale wiem, że Ty chcesz, i że Ty możesz mnie oczyścić! – tłumaczył ks. Radosław Krych podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego PIĄTKA w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

W hałasie świata usłyszeć Ducha Świętego

2022-07-03 17:42

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

„Trzeba uczyć się słuchać, ale nie pobieżnie, przy okazji, mimochodem, ale tak, by usłyszeć. W ogromnej ilości głosów i dźwięków, które do nas docierają, w całym hałasie świata, wsłuchać się w Ducha Świętego i Jego natchnienia” - mówił w niedzielę w Markowicach bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył sumie odpustowej z okazji dorocznego odpustu ku czci Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw, który to tytuł markowicka Madonna zyskała podczas koronacji w 1965 roku. Nakładający papieskie korony kard. Stefan Wyszyński mówił wówczas, że Maryja lubi wybierać samotne miejsca, aby każda dusza skołatana mozołem dni i trudami życia mogła w miejscu odosobnionym wyżalić się i wypłakiwać bez świadków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję