W ramach XIV Tygodnia Biblijnego proboszcz parafii Narodzenia NMP w Porąbce ks. Zdzisław Grochal szczególnie zachęcał dzieci, by w swoich domach zaprowadzały zwyczaj sięgania jeszcze raz do tekstu usłyszanej Ewangelii w kościele.
W Niedzielę Biblijną dzieci otrzymały specjalne teczki, do których będą wkładać otrzymywane co tydzień w kościele karty z tekstem Ewangelii. Najmłodsi parafianie otrzymują takie karty już od paru miesięcy. Jak zaznacza ks. proboszcz, akcja będzie kontynuowana ze względu na ewangelizacyjny charakter. Także nowo mianowani lektorzy w parafii otrzymali prezent – egzemplarz Pisma Świętego.
W Tygodniu Biblijnym w niektórych parafiach diecezji odbyły się wydarzenia przypominające o wartości Pisma Świętego. W parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie przez cały tydzień wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Radość odczytywała w kościele tekst Ewangelii św. Łukasza.
W parafii św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy wystawiono najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego w diecezji bielsko-żywieckiej, który jakiś czas temu ostał odnaleziony w zbiorach parafialnych przez proboszcza ks. Andrzeja Zawadę.
W dniach 18-20 września w Legnicy odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Do biskupiego miasta przyjechało ponad 100 największych naukowców zajmujących się Pismem Świętym.
„Każdego roku zjazdy odbywają się w innej diecezji. Tym razem gospodarzem była diecezja legnicka. Zjazd biblistów to okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami, dorobkiem naukowym i wytyczenia nowych perspektyw związanych z Pismem św.” – powiedział organizator ks. Piotr Kot, biblista, rektor legnickiego Seminarium Duchownego.
77 proc. ankietowanych w sondażu IBRIS dla Radia ZET opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia.11,4 proc. badanych jest temu przeciwna, a 11,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
W sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartek, badanym zadano pytanie: „czy należy w Polsce wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia?”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie, historykowi, współtwórcy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, badaczowi ruchu ludowego w Polsce, wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej. Gala odbyła się 26 lutego br. w Sekretariacie KEP.
„Uhonorowano olbrzymią pracę naukową i popularyzatorską Laureata na temat ruchu ludowego i represji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wobec stronnictw ludowych. Dr Mateusz Szpytma ukazał także inny obraz wsi i rolników polskich w brutalnych czasach wojny. Józef i Wiktoria Ulmowie byli ludźmi, którzy z wyznawanych wartości czerpali odwagę i siłę, ale także inspirację dla własnego rozwoju, pogłębiania wiedzy, aktywności społecznej i rozwijania zainteresowań kulturalnych. Tworzyli formację inteligencji wiejskiej, fenomen nie często dostrzegany przez badaczy ówczesnej sytuacji i zachowań mieszkańców wsi” – podaje komunikat Kapituły.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.