Reklama

Kościół

Dyrektor agencji CNA: Jan Paweł II powiedziałby Ukrainie - Nie bójcie się!

Nie bójcie się, miłość jest silniejsza – to najważniejsze słowa Jana Pawła II, które pomogły Ameryce Łacińskiej w największym kryzysie polityczny i wojennym, a dziś skierowane do Ukraińców – powiedział dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez, który uczestniczy w Warszawie w międzynarodowej konferencji „St. John Paul II’S Natural Law Legacy and International Human Rights”.

[ TEMATY ]

urodziny

FNS

Dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez

Dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez

Bermudez wspominał bardzo ważny moment z wizyty Jana Pawła II w Chile w czasie dyktatury Augusto Pinocheta. Podczas Mszy Świętej miała miejsce prowokacja władz komunistycznych. Papież po chwili ciszy, mocnym i pewnym głosem powiedział: „El amor es mas fuerte. El amor es mas fuerte. Miłość jest silniejsza!”. Prowokacja się nie udała, a jak podkreślają eksperci, wizyta papieża przyczyniła się do upadku dyktatury Pinocheta. „Każdy papież potępiał wojnę i przemoc, a Jan Paweł II pokazał jak to robić. Papież Polak pozostawił po sobie zarówno jeden z najbogatszych w historii papiestwa dorobek nauczania, jak i wspaniały przykład życia pełnego miłości do ludzi i poświęcenia. Pamiętamy też jego spontaniczne gesty” - podkreślił Alejandro Bermudez.

„Nie bójcie się – to moje ulubione słowa Papieża. Skoro Miłość jest silniejsza, nie ma powodu do poddawania się lękowi. Każdy, kto pokłada ufność w miłości Boga, jest po dobrej stronie i nie może się lękać. Jan Paweł II żył tymi słowami od początku swojego pontyfikatu aż do jego ostatnich dni, powtarzając je wiele razy i na różne sposoby. Słowa te leżały w jego naturze, to była jego codzienna postawa, to był jego sposób życia. Uważam, że Jan Paweł II powtórzyłby te słowa dziś na Ukrainie” - dodał szef CNA.

„Obecność papieża Jana Pawła II I jego słowa zmieniły historię nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Meksyk był jednym z najbardziej antyklerykalnych krajów na świecie, a papież z pierwszą pielgrzymką pojechał właśnie do Meksyku. W Ameryce Południowej byliśmy pomiędzy prawicowymi dyktaturami wojskowymi, a lewicowymi partyzantami komunistycznymi. Rosła liczba konfliktów i ubóstwo.. Dodatkowo niszczący wpływ na ludzi miała teologia wyzwolenia. Papież Jan Paweł II przyniósł zupełnie nowy wiatr nadziei, ponieważ mówił: nie lękajcie się. Wdzieliśmy też, że on się nie bał, po prostu był” – powiedział Alejandro Bermudez.

Reklama

„Uważam, że dzisiejsza konferencja ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na to, co zostanie tu powiedziane, ale także ze względu na liczbę i jakość intelektualistów oraz liczbę krajów, z których przybyli. Stwarzamy ogromną szansę na ożywienie na arenie międzynarodowej tej kluczowej koncepcji, jaką miał papież Jan Paweł II, a która nazwał prawem naturalnym” - zauważył dyrektor Catholic News Agency.

Zorganizowana w dniach 18-19 maja 2022 r. w Warszawie konferencja „St. John Paul II’S Natural Law Legacy and International Human Rights” zgromadziła wybitnych przedstawicieli świata nauki m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Boliwii, Chile i Argentyny. Podczas dwóch dni spotkania zostanie wygłoszonych 40 wykładów. Konferencja poświęcona dziedzictwu nauczania Jana Pawła II, rozpoczęta w 102. rocznicę jego urodzin, została zorganizowana dzięki współpracy Ave Maria School of Law i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2022-05-18 12:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: 106. urodziny i 80. rocznica profesji zakonnej najstarszej albertynki

[ TEMATY ]

siostry

albertynki

urodziny

wpolityce.pl

Siostra Adamina Maria Koczur jest albertynką, jedną z najstarszych sióstr zakonnych w Polsce. Jej jubileusze świętowano w Wadowicach, gdzie mieszka od czasu przejścia na emeryturę.

- Serce s. Adaminy jest nie tylko mocne, o czym świadczy kolejny jubileusz, ale i pojemne. Każdy z bliskich, zarówno tu obecnych, jak i na wspólnym świętowaniu nieobecnych, ma w tym sercu swoje wyjątkowe miejsce - mówiła w czasie uroczystości przełożona wadowickiej wspólnoty albertynek s. Urszula Zyzak.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję