Reklama

Niedziela Wrocławska

Mocne świadectwo wiary

Zakończyła się dziewięciomiesięczna nowenna przed beatyfikacją s. Paschalis Jahn i jej Dziewięciu Towarzyszek. Sama beatyfikacja już 11 czerwca we wrocławskiej katedrze!!!

Magdalena Lewandowska

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Od września 2021 w katedrze odbywała się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszały na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Eucharystiom przewodniczyli m.in. biskupi z Legnicy, Świdnicy czy Zielonej Góry, czyli z diecezji, gdzie zginęły męczenniczki. Eucharystii na zakończenie nowenny przewodniczył bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej. Modlono się podczas niej także za wolontariuszy, którzy będą pomagać podczas beatyfikacji.

– „Niech się nie trwoży serce wasze, ani się nie lęka” – mówi Jezus do uczniów. Prosi, abyśmy nie pozwolili władcy tego świata zrodzić w naszym sercu lęków, obaw, ale dawali mężne świadectwo. To złota zasada funkcjonowania każdego chrześcijanina – tłumaczył w homilii bp Czaja.

– Nie znajdziemy wieków, w których chrześcijanie nie doznawaliby najróżniejszych prześladowań i nastawania na różne sposoby. Poczynając od pomówień, oczernień, poprzez wyszukane tortury i śmierć. Ale zawsze znajdowali się chrześcijanie, którzy nie ulegali temu światu, byli wierni Chrystusowi, dawali świadectwo i dzięki temu Kościół przez te wszystkie wieki trwa – podkreślał bp Czaja. – Beatyfikacja elżbietańskich męczennic jest bardzo ważnym znakiem, byśmy dzisiaj jeszcze bardziej realizowali słowa Jezusa „Niech się nie trwoży serce wasze”. Trzeba dziś dać świadectwo, a one to właśnie czyniły i to w czasach strasznych.

Reklama

– Abp Alfons Nosol mówił, że kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie, to jemu od razu wróciły obrazy z 1945 roku, kiedy wojska radzieckie przyszły na Ziemie Śląskie. Jak przeprawiły się przez Odrę, to zaczęły się nie tylko rabunki, rozboje, ale też gwałty i mordy. To, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, na tej ziemi także się dokonywało – mówił biskup opolski. – I w takim trudnym czasie elżbietańskie męczenniczki nie tylko ostały się w wierze, nie tylko nie wystraszyły się, ale wystąpiły z szeregu i jeszcze innych broniły. Jakie mocne świadectwo wiary i wierności Bogu, a także drugiemu człowiekowi! Weźmy z sobą to ich świadectwo na drogę, tym bardziej, że nam tego świadectwa dzisiaj zaczyna brakować. Tak bardzo potrzebujemy mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego, a bardzo nam go brakuje.

Na zakończenie Eucharystii bp Czaja podkreślał, że diecezja opolska przybędzie 11 czerwca na beatyfikację, by wspólnie przeżywać ten ważny czas: – Chcemy się z wami tutaj radować, modlić i z tego świadectwa w czas beatyfikacji zaczerpnąć, żeby jak najwięcej zanieść do naszych lokalnych parafii i jeszcze bardziej pobudzić ducha misyjnego w Kościele.

2022-05-18 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Historia na wyciągnięcie ręki

2022-07-04 08:06

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Z jego prac do dziś korzystają ci, którzy tworzą ustawy o prawach człowieka i obywatela, którzy ustanawiają prawa dotyczące wojen.

Tak o Pawle Włodkowicu mówi Marian Grotowski, autor powieści historycznej Włodkowic, poświęconej tej arcyważnej dla Polski postaci. Książka właśnie się ukazała drukiem. Autor, specjalnie dla Niedzieli, opowiada o tym, kim tak naprawdę był Włodkowic i jaką rolę odegrał w dziejach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję