Reklama

Kościół

Marsz dla Życia znów przeszedł ulicami Szczecina

Dźwięk dzwonu "Głos Nienarodzonych" rozpoczął 18. Szczeciński Marsz dla Życia. Największa manifestacja w obronie życia - od poczęcia do naturalnej śmierci - po dwóch latach przeszła znów ulicami miasta. Tysiące ludzi demonstrowało swoje poparcie dla nienarodzonych.

2022-05-09 07:02

[ TEMATY ]

Marsz Życia i Rodziny

PAP/Marcin Bielecki

W tym roku hasło - "Wybierz życie" - było powiązane z wojną na Ukrainie - tłumaczył ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, organizatora wydarzenia. - Można powiedzieć echem tej wojny są słowa Matki Teresy z Kalkuty. "Jeżeli matka może zabić swoje dziecko, to któż powstrzyma ciebie i mnie, abyśmy nie pozabijali się nawzajem".

- Domagając się pokoju na Ukrainie, domagając się sprawiedliwości, nie możemy nie zauważać innej niesprawiedliwości - kontynuował ks. Tomasz Kancelarczyk. - Domagając się pokoju, nie możemy lekceważyć i zgadzać się na inny brak pokoju, inną wojnę - z nienarodzonymi.

PAP/Marcin Bielecki

Reklama

Uczestnicy ponieśli także na płótnie przepisaną encyklikę św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" i ważne z niej słowa. - Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia i słowa, które w tym wojennym czasie na Ukrainie są głosem domagającym się pokoju i sprawiedliwości dla wszystkich, od poczęcia do naturalnej śmierci - dodał ks. Kancelarczyk.

Płótno, na którym przepisano encyklikę miało długość pół kilometra.

Marzena Danowska, katechetka z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie przez marsz „świętuje życie i spotkanie w pozytywnym kontekście”. - Aby nasze ulice mogły pokryć się pragnieniem czystości i poczuciem bezpieczeństwa, w tym bliskością z innymi, którzy też pragną pokoju na świecie i zgody. I pragną, aby wokół nas było dużo dobrych informacji, żeby zobaczyć, jak wiele dobra i ludzi dobrej woli jest wokół nas - powiedziała Danowska.

PAP/Marcin Bielecki

Reklama

Dzwon "Głos Nienarodzonych" był akcentem z poprzedniego roku, kiedy ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne, właśnie zamiast przemarszu, uderzenie w ten dzwon było zamanifestowaniem obrony życia.

- Rok temu dzwon brzmiał na Jasnych Błoniach w zastępstwie "Marszu dla życia". Domagający się poszanowania wartości życia człowieka - podkreślał ks. Tomasz Kancelarczyk.

PAP/Marcin Bielecki

Na zakończenie w katedrze podczas mszy świętej, każdy chętny mógł podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Marsz dla Życia i Rodziny w zmienionej formule

[ TEMATY ]

Marsz Życia i Rodziny

TT

Zdjęcie archiwalne /Marsz dla Życia i Rodziny - Żywiec 2019

Zdjęcie archiwalne /Marsz dla Życia i Rodziny - Żywiec 2019

Msza św. polowa w intencji ochrony życia, audycje radiowe w diecezjalnym radiu, okolicznościowy koncert – złożą się na tegoroczne obchody Marszu dla Życia i Rodziny, który ze względu na pandemię, nie jest możliwy w tradycyjnej formule, z udziałem wspólnot, grup, rodzin. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 30 maja.

Tego dnia o godz. 15.30 na antenie Radia eM Kielce rozpocznie się audycja z udziałem organizatorów i zaproszonych gości. O godz. 18.00 na Placu Jana Pawła II przed kielecką katedrą rozpocznie się Msza św., którą odprawi i homilię wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia będzie sprawowana w obronie życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci oraz w intencji rodzin. Po niej odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Kościoła Garnizonowego w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

2022-05-21 23:20

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Ewangelia J 14, 23-29

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

CZYTAJ DALEJ

45 lat temu rozpoczął się protest głodowy w warszawskim kościele św. Marcina

2022-05-24 07:03

[ TEMATY ]

historia

Źródło: Ośrodek Karta

Komitet Obrony Robotników

Komitet Obrony Robotników

45 lat temu, 24 maja 1977 r., w warszawskim kościele św. Marcina rozpoczęła się głodówka członków Komitetu Obrony Robotników w obronie więzionych przez reżim. Był to pierwszy publiczny protest głodowy przeciwko systemowi komunistycznemu w dziejach PRL.

Maj 1977 r. był momentem przełomowym w dziejach opozycji antykomunistycznej. Odnalezienie ciała zamordowanego krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa wstrząsnęło działaczami Komitetu Obrony Robotników oraz innymi środowiskami antykomunistycznymi; organizowano czarne procesje, msze żałobne, rozdawano ulotki. Podczas czarnego marszu 15 maja powołano Studencki Komitet Solidarności, który miał zainicjować prace nad stworzeniem autentycznej i niezależnej reprezentacji studentów. SKS domagał się wyjaśnienia okoliczności śmierci Pyjasa oraz ukarania sprawców „profanacji po Staszku”. W Krakowie trwały w tym czasie juwenalia zorganizowane przez podporządkowany reżimowi Socjalistyczny Związek Studentów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję