Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska ma nowego biskupa

Uroczystość konsekracji oraz ingresu nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacława Depo odbyła się 9 września w Zamościu. Mszy św., konsekracyjnej przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, jako główny konsekrator. Współkonsekratorami byli: dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa i biskup radomski Zygmunt Zimowski.
Bp Depo jako swoją dewizę przyjął słowa: Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka, zaczerpnięte z pierwszej encykliki Jana Pawła II Redemptor hominis. Pastorał otrzymał z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.
W homilii abp Michalik podkreślił, że nowy biskup to doświadczony teolog, który po długoletnim nauczaniu i przeżywaniu wiary stawia Chrystusa w centrum swojego posługiwania i życia. Przypomniał również, jakie istotne cechy zawiera w sobie posługa biskupa. „W biskupie jest obecny sam Jezus Chrystus, przez niego On sam naucza i udziela sakramentów, czyni to skutecznie, niezawodnie i nieomylnie” - tłumaczył. Mówił również o ojcostwie duchowym, charakterystycznym dla posługi biskupa, i przekonywał wiernych, że „naprawdę warto uwierzyć w moc kapłaństwa, bo jest ono potencjałem Bożym”.
Abp Michalik podziękował też za lata pracy pierwszemu biskupowi diecezji zamojsko-lubaczowskiej Janowi Śrutwie, który ustąpił z powodu choroby.
Przemawiając na zakończenie uroczystości, nowy biskup zamojsko-lubaczowski zadeklarował, że chce stawać się ojcem dla współbraci-kapłanów, dla osób życia konsekrowanego, dla wszystkich wiernych. „I za Sługą Bożym Janem Pawłem II chcę powtórzyć, że moja posługa pasterska, która stawia mnie wobec was, wyraża się w byciu dla was, byciu zawsze, w różnych okolicznościach życia, razem z wami” - mówił, przedstawiając swój program pasterski.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, 36 arcybiskupów i biskupów z Polski i Ukrainy, przedstawiciele senatów akademickich KUL-u i UKSW oraz wyższych szkół z Zamościa, delegaci kapituł katedralnych z Przemyśla, Rzeszowa, Sandomierza, Radomia i Zamościa, ponad 400 kapłanów z diecezji polskich i zagranicznych, parlamentarzyści, eurodeputowani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wśród bardzo licznie przybyłych wiernych z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej była również delegacja z rodzinnej parafii bp. Depo w Szydłowcu na terenie diecezji radomskiej oraz najbliższa rodzina biskupa z matką Leokadią.

Reklama

140-lecie papieskiej szkoły

Premier Jarosław Kaczyński i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uczestniczyli 1 września w inauguracji nowego roku szkolnego W Wadowicach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w wadowickiej bazylice i połączona była z obchodami 140-lecia wadowickiego Liceum. Kard. Dziwisz przypomniał w homilii, że właśnie tę szkołę ukończył przed wojną Karol Wojtyła.
Z wadowickiej bazyliki goście przemaszerowali pod budynek Liceum, gdzie kard. Stanisław Dziwisz i premier Jarosław Kaczyński odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą Karolowi Wojtyle - najwybitniejszemu wychowankowi wadowickiego Liceum. Tablicę poświęcił Benedykt XVI podczas swej majowej wizyty w Wadowicach.
Kard. Dziwisz poświęcił także Aulę Papieską, w której zgromadzono pamiątki związane z Janem Pawłem II. Będą się tam odbywać lekcje religii, a także konkursy poświęcone Ojcu Świętemu. Jest to jednocześnie odpowiedź na zapotrzebowanie pielgrzymów, którzy odwiedzając Wadowice, zatrzymują się przed szkołą i pytają o pamiątki związane z osobą Jana Pawła II. Kard. Dziwisz ofiarował Liceum kardynalski kapelusz, w którym kard. Wojtyła jeździł za granicę.
W uroczystościach oprócz władz wojewódzkich i samorządowych wziął udział także Eugeniusz Mróz, kolega szkolny Karola Wojtyły.

Ks. Pawlina na czele ogólnopolskiej konferencji rektorów seminariów

Ks. prof. Krzysztof Pawlina jest od 5 września nowym przewodniczącym Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Jego wyboru dokonało w Poznaniu ponad 80 rektorów tych placówek, którzy spotkali się w stolicy Wielkopolski na swoim dorocznym zjeździe.
Na stanowisku tym rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie zastąpił ks. Wacława Depo, byłego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Radomskiej, którego miesiąc temu Benedykt XVI mianował biskupem zamojsko-lubaczowskim.
Kadencja przewodniczącego Konferencji Rektorów trwa trzy lata. Do jego zadań należy zwoływanie spotkań rektorów, przewodniczenie obradom i pomoc w kierowaniu istniejącymi w Polsce 44 seminariami diecezjalnymi i 40 zakonnymi.

Tydzień w Polsce

W związku z przygotowaniami do przypadającej w marcu przyszłego roku 50. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) powołała tzw. Komitet Mędrców. W jego skład weszli m.in. europoseł Jan Kułakowski i były ambasador Polski w Paryżu prof. Jerzy Łukaszewski.

Podczas wizyty marszałka Sejmu RP Marka Jurka w Berlinie ustalono, że polsko-niemieckim sporem o pamięć historyczną zajmą się parlamenty obu krajów, a w Krzyżowej odbędzie się specjalna konferencja naukowa na ten temat.

Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach podczas wywiadu udzielonego rozgłośni Deutschlandfunk ponownie ostro zaatakowała polski rząd i obarczyła go winą za obecne złe wzajemne stosunki niemiecko-polskie. Postawiła znak równości między przesiedleniem Niemców po II wojnie światowej i zniszczeniem Warszawy przez Hitlera.

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych więzień CIA w Europie ustaliła, że 7-9 listopada br. wyśle do Warszawy delegację, by przesłuchać 10 Polaków.

Prezydent RP Lech Kaczyński przebywał z oficjalną wizytą w Wilnie, z okazji 15. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Litewską. Spotkał się m.in. z głową państwa litewskiego Valdasem Adamkusem.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację samorządowej ordynacji wyborczej, wprowadzającą możliwość tworzenia grup list (bloków) wyborczych. Nowelizacja przewiduje m.in., że już dwa (lub więcej) komitety wyborcze będą mogły zgrupować swoje listy w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys., do rad powiatów oraz sejmików województw.

Minister zdrowia Zbigniew Religa złożył wniosek o odwołanie prezesa NFZ Jerzego Millera.

Zapewnieniu Polonii większego dostępu do literatury polskiej i książkowych pomocy dydaktycznych będzie służył program „Dobra książka na Wschód”, uroczyście zainaugurowany w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas 21. Targów Książki Edukacyjnej. Honorowy patronat nad pro-gramem objął marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” zakończyła wypłatę świadczeń dla ofiar III Rzeszy. Nie oznacza to końca działania samej Fundacji: jej kierownictwo zapowiedziało kontynuowanie wsparcia dla ofiar III Rzeszy, ale w innych formach i przy wykorzystaniu innych źródeł finansowania. Trwają też starania, aby dokumentacja dotycząca Polaków poszkodowanych w czasie II wojny światowej, zgromadzona przez Fundację, stała się bazą dla powołania państwowej placówki archiwalnej.

O weryfikację treści zawartych w polskich podręcznikach szkolnych zaapelowali posłowie LPR do ministra edukacji Romana Giertycha. Ich zdaniem, dotychczasowy ogląd historii jest niepełny, zwłaszcza w zakresie rozmów prowadzonych przez władze komunistyczne i opozycję przy Okrągłym Stole.

Sąd lustracyjny uznał, że Zyta Gilowska złożyła zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie publikacji karykatur Mahometa przez Rzeczpospolitą, uznając, że gazeta „nie obraziła uczuć religijnych wyznawców islamu”.

Na stałe weszła do polskiego systemu prawnego instytucja świadka koronnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

[ TEMATY ]

Grecja

meczet

Stambuł

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Prawosławni biskupi Grecji stwierdzili, że historyczne zabytki chrześcijańskie zostały w ten sposób przekształcone z miejsca światowego dziedzictwa w „symbol sprawowania władzy”, który oznacza separację i podział.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję