Reklama

Polska

Jasna Góra: uchodźcy z Ukrainy na Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich

„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” to hasło XXV Międzynarodowej Pielgrzymki Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN). Uczestniczyli w niej uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie u polskich rodzin. W wigilię Niedzieli Miłosierdzia członkowie i sympatycy ruchu modlili się o nawrócenie Rosjan, ocalenie Ukrainy i błogosławieństwo dla Polski. W pielgrzymce wzięło udział ok. tysiąca osób.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodziny Nazaretańskie

Karol Porwich/Niedziela

- Wojna krzyczy - nawróćcie się! Ile jeszcze musi być wylanej krwi, ile zniszczonych domów? Ludzie nie chcą wojny - mówiła przedstawicielka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z Żytomierza na Ukrainie. - Każdy Ukrainiec, każdy uchodźca szczególnie teraz przytula się do serca Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedziała Ukrainka i dodała, że jeszcze przed wojną przedstawicielki ruchu z Ukrainy chciały przyjechać do Polski na pielgrzymkę.

-To wielki cud od Matki Bożej, że możemy tutaj być. Dziękujemy również Polakom za pomoc i naszym Nazaretańskim Rodzinom za to, że nas przygarnęły - kontynuowała Ukrainka.

Ks. Gustaw Kaczkowski obecnie jest proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Świata w Węgrzynie. Przez 11 lat posługiwał także na Ukrainie, dziś pomaga uchodźcom. Tegoroczną pielgrzymkę nazwał „pielgrzymką ufności”, bo jak podkreśla „chcemy wierzyć, że wojna się skończy i będzie pokój”.

- Ukraińcy wierzą, że będą mogli wrócić do swoich domów, rodzin i bliskich. Pokój bierze się z czystego nawróconego serca. Zło zawsze prowadzi do nienawiści, dlatego modlimy się o nawrócenie serc, żeby zapanował pokój na świcie – podkreślił ks. Kaczkowski.

Pani Grażyna z diec. łomżyńskiej od 20 lat należąca do RRN, zauważyła, że dzięki tej wspólnocie nawróciła się i każdego dnia dziękuję za dar życia i pokoju Matce Bożej. – Kiedy się budzę, dziękuję Maryi za przespaną noc i proszę o dobry dzień. Jestem lekarzem, więc proszę też o zdrowie moich pacjentów, a zdarza się wiele trudnych przypadków – opowiadała pani Grażyna. Jak dodała, poznała Ukrainę i jej mieszkańcy są jej bardzo bliscy.

Ks. Dariusz Kowalczyk, Krajowy Moderator Ruchu Rodzin Nazareńskich podkreślił, że w tym roku rozważania są poświęcone Matce Bożej Fatimskiej i Jej przesłaniu. - Wypraszamy dar pokoju dla Ukrainy, Rosji i całego świata. Prosimy o nawrócenie rosyjskich serc i wszystkich, które oddaliły się od Boga. Wołamy zgodnie ze słowami koronki: „Boże Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – mówił moderator.

Reklama

Pielgrzymi przeszli procesją z archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę, aby uczestniczyć we wspólnej Mszy św. w jasnogórskiej Bazylice. Modlili się Koronka w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 i adorowali Jezusa Eucharystycznego

Ruch Rodzin Nazaretańskich to maryjny ruch w Kościele, który został założony w 1985 r. w Warszawie. Dziś Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin. Wzorem dla członków jest Chrystus żyjący w Świętej Rodzinie.

Ruch istnieje w ok. 40 krajach świata. Należy do niego ponad 45 tysięcy osób. Należą do niego dzieci, młodzież i dorośli. Jego członkowie podejmują wezwanie do nowej ewangelizacji.

2022-04-23 17:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wdziecznością Matce Bożej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymi szczęśliwie dotarli na jasną Górę

Pielgrzymi szczęśliwie dotarli na jasną Górę

Już po raz 29. odbyła się Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Rowerzyści kontynuowali nowennę o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Spotkanie na Jasnej Górze odbyło się 12 lipca, w dniu II tury wyborów prezydenckich. Pielgrzymka nie była oficjalna. Każdy jechał na własną rękę, choć utworzyło się kilka niewielkich grup, a w Częstochowie zebrało się ok. 60 pątników. Największa grupka wyjechała ze Szczecina w poniedziałek 6 lipca. Były to trzy rodziny z dziećmi i kilku doświadczonych patników wraz z kapelanem ks. Romanem Rostkowskim. Pielgrzymkę rozpoczęli modlitwą przy pomniku Jana Pawła II na Jasnych Błoniach i Mszą św., którą odprawił bp Henryk Wejman w katedrze o godz. 7.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Celem muzyki organowej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych

2022-07-03 19:18

[ TEMATY ]

organy

organiści

Magdalena Pijewska/Niedziela

Podstawowym celem muzyki organowej jest chwała Boża, budowanie wspólnoty wierzących oraz uświęcenie wiernych - mówił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas wręczenia nagrody "Srebrna Piszczałka" ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Uroczystość odbyła się 3 lipca w archikatedrze warszawskiej, na rozpoczęcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry".

Przewodniczący Episkopatu w krótkim słowie wygłoszonym po wręczeniu nagrody "Srebrna Piszczałka" podkreślił, że muzyka organowa stanowi integralną część liturgii. Przywołał m.in. fragment Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II oraz Instrukcji o muzyce kościelnej zatwierdzonej na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 2017 roku. Zacytował też słowa świętych na temat muzyki, o tym, że jest ona "wyrazem tęsknoty za rajem", jak określiła ją Hildegarda von Bingen czy jak napisał św. Jan Paweł II "głosem serca, który wzbudza ideały piękna, pragnienie doskonałej i nie zakłóconej ludzkimi pasjami harmonii".

CZYTAJ DALEJ

Dania: kilka ofiar śmiertelnych strzelaniny w centrum handlowym w Kopenhadze

2022-07-03 21:13

[ TEMATY ]

Dania

PAP/EPA/Claus Bech

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze zginęło kilka osób - przekazał komendant policji w tym mieście Soren Thomassen . Wcześniej informowano o kilku postrzelonych osobach. Nie podano dokładnej liczby zabitych i rannych.

Thomassen przekazał również, że zatrzymano 22-letniego obywatela Danii podejrzanego o otwarcie ognia do zgromadzonych w centrum handlowym osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję