Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaczarowany świat autyzmu

Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu przez cały kwiecień podejmował szereg inicjatyw związanych z przybliżeniem i oswojeniem autyzmu, włączając się w ten sposób w Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu.

Organizowano warsztaty dla rodziców i uczniów, zajęcia wspierające, konferencje szkoleniowe i konkursy, a 22 kwietnia „Niebieski Marsz dla Autyzmu” i happening „Zaczarowany Świat Autyzmu” na pl. Legionów.

Na plac przybyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, uczniowie reprezentujący wieluńskie podstawówki i szkoły średnie (wśród nich grupa dzieci ukraińskich) oraz przedszkolaki. Zdążający na pl. Legionów mieli w rękach niebieskie balony i liczne hasła informacyjne na temat autyzmu. Ulice na czas marszu przyjęły barwę niebieską.

Rozpoczynając spotkanie, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu Katarzyna Wyrębak powiedziała: – Cały kwiecień jest dla nas miesiącem świadomości autyzmu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na pl. Legionów i chcą zrozumieć to, co tak naprawdę dzieje się w „niebieskich głowach”.

Reklama

– Wiemy, że tu jesteście. Jesteśmy z wami i trzymamy się razem – podkreślił Marek Kieler, starosta wieluński.

Dalszą część happeningu poprowadziła Katarzyna Żak, nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych, animatorka spotkania. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Zaczarowany Świat Autyzmu”. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zaśpiewali piosenkę o darze i urodzie życia, złożono puzzle z napisem „Zaczarowany Świat Autyzmu” i wypuszczono w niebo niebieskie balony.

Zainteresowani pracami plastycznymi z konkursu „Zaczarowany Świat Autyzmu” mogą je oglądać do końca kwietnia na wystawie pod tym samym tytułem w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

2022-04-22 15:58

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulicami przeszedł X Marsz dla Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

marsz

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Rodzina – Wspólnota – Polska” przeszedł ulicami Warszawy X Marsz dla Życia i Rodziny. Jego celem było przypomnienie, że to w rodzinach wykluwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą pełniły ważne funkcje we wspólnocie narodowej. A także zwrócenie uwagi na fakt, że rodzice mają prawo i obowiązek – potwierdzony zapisami w Konstytucji RP- wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami, dlatego prawa te powinny być przez decydentów uznawane i chronione. Podobne manifestacje miały dziś miejsce w 140 polskich miastach.

Kolorowy korowód ruszył o godz. 12 spod Pomnika Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu. Dalej uczestnicy Marszu przeszli ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Karową i Browarną do Parku Kazimierzowskiego, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję