Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaczarowany świat autyzmu

Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu przez cały kwiecień podejmował szereg inicjatyw związanych z przybliżeniem i oswojeniem autyzmu, włączając się w ten sposób w Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu.

Organizowano warsztaty dla rodziców i uczniów, zajęcia wspierające, konferencje szkoleniowe i konkursy, a 22 kwietnia „Niebieski Marsz dla Autyzmu” i happening „Zaczarowany Świat Autyzmu” na pl. Legionów.

Na plac przybyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, uczniowie reprezentujący wieluńskie podstawówki i szkoły średnie (wśród nich grupa dzieci ukraińskich) oraz przedszkolaki. Zdążający na pl. Legionów mieli w rękach niebieskie balony i liczne hasła informacyjne na temat autyzmu. Ulice na czas marszu przyjęły barwę niebieską.

Rozpoczynając spotkanie, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu Katarzyna Wyrębak powiedziała: – Cały kwiecień jest dla nas miesiącem świadomości autyzmu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na pl. Legionów i chcą zrozumieć to, co tak naprawdę dzieje się w „niebieskich głowach”.

Reklama

– Wiemy, że tu jesteście. Jesteśmy z wami i trzymamy się razem – podkreślił Marek Kieler, starosta wieluński.

Dalszą część happeningu poprowadziła Katarzyna Żak, nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych, animatorka spotkania. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Zaczarowany Świat Autyzmu”. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zaśpiewali piosenkę o darze i urodzie życia, złożono puzzle z napisem „Zaczarowany Świat Autyzmu” i wypuszczono w niebo niebieskie balony.

Zainteresowani pracami plastycznymi z konkursu „Zaczarowany Świat Autyzmu” mogą je oglądać do końca kwietnia na wystawie pod tym samym tytułem w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

2022-04-22 15:58

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedna z dróg do Boga

Wykonują dziwne ruchy, machają rękami, podskakują. Inaczej nie potrafią okazać pozytywnych emocji. Trudno im uporządkować myśli, ich świat jest chaotyczny, mniej logiczny. Czy jest w nim miejsce dla Boga?

W Polsce ponad 30 tys. osób ma autyzm. Chociaż coraz więcej wiemy o nim dzięki badaniom, a także świadectwom samych chorych, to nadal pozostaje dla nas zagadką. – Autyści bardziej różnią się między sobą niż zdrowi ludzie – tłumaczy Urszula Gałka, terapeutka warszawskiej fundacji „Synapsis”. – Mają wiele problemów z odbiorem bodźców słuchowych, nadwrażliwością czuciową, komunikacją, wyrażaniem potrzeb, podejmowaniem decyzji. Ale posiadają też wiele ponadprzeciętnych umiejętności wokalnych, manualnych, matematycznych.

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję