Reklama

W diecezjach

Jasna Góra: „Follow me” – pielgrzymka maturzystów diecezji bydgoskiej

Zaczęli od „muzycznej rozgrzewki”, wysłuchali świadectwa księdza rapera, obejrzeli pantomimę, a hasłem ich pielgrzymki stał się tytuł gry komputerowej „Follow me”. To tylko niektóre punkty pielgrzymki maturzystów diecezji bydgoskiej. Na Jasną Górę przyjechało pół tysiąca uczniów z Kujaw. – Chciałbym, żeby młodzi ludzie wywieźli stąd nadzieję na lepsze jutro – powiedział ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk.

– Przed tronem naszej Mamy łączymy się z wszystkimi naszymi rówieśnikami i prosimy o pokój na świecie i w Ukrainie. Teraz największym zmartwieniem jest wojna – mówili maturzyści.

Bp Włodarczyk życzył młodym, by ich wybory były trafne i przynosiły szczęśliwe życie, a matura pomogła im odnaleźć cel życia.

W rozmowie z @JasnaGóraNews bp Włodarczyk podkreślił, że pielgrzymka młodych na Jasną Górę jest też wielkim wyrazem solidarności z rówieśnikami z Ukrainy. Zwrócił uwagę, że choć wojna pozostawia w sercach i umysłach wyrwę, to niech ten wstrząs i nam pozwoli uzmysłowić sobie, co w życiu jest najważniejsze.

Damian z Technikum Ekonomicznego w Bydgoszczy mówił o swoich obawach w związku z wojną w Ukrainie: Mimo, że nikt z moich bliskich tam nie walczy, to boję się, co może się stać. Dziś modlę się też za naszą Ojczyznę” – zaznaczył maturzysta.

Z kolei jego koleżanka Patrycja opowiadała, że ma przyjaciół z Ukrainy i od nich wie o okrucieństwie wojny. – Czasami czuję się niezręcznie, że ja chodzę do szkoły, spotykam się ze znajomymi, a oni nie mogą. Moi znajomi zawozili dary Ukraińcom, zbierali potrzebne rzeczy, my dziś tutaj modlimy się w ich intencjach. To jest solidarność – podkreśliła Patrycja.

Wielu młodych to właśnie z pielgrzymką przed maturą przyjeżdża po raz pierwszy na Jasną Górę. Dominika z bydgoskiego „ekonomika” zaznaczyła: Nie jestem wierząca, ale chcę spróbować odnaleźć wiarę. Jasna Góra jest miejscem wielu nawróceń, bardzo chciałam spróbować może i mnie się uda – zastanawiała się uczennica.

Pielgrzymce towarzyszyło niecodzienne hasło, które jest tytułem gry komputerowej „Follow me”. Ma ono zachęcać do pójścia za Chrystusem. – To jest ich świat. Nie zamykamy się na niego, chcemy tu wejść, żeby ich zapraszać do poznania Jezusa i Dobrej Nowiny – wyjaśnił ks. Piotr Wachowski duszpasterz młodzieży diecezji bydgoskiej.

Reklama

Pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli spotkaniem w kaplicy św. Józefa. Najpierw było rozśpiewanie, później pantomima w wykonaniu Duszpasterstwa Akademickiego "Martyria" z Bydgoszczy i świadectwo ks. Jakuba Bartczaka duszpasterza, rapera i ambasadora Światowych Dni Młodzieży w 2016. Po spotkaniu integracyjnym był czas modlitwy, wyciszenia, wspólnej Eucharystii i zawierzenia swojego życia przez maturzystów Matce Bożej Jasnogórskiej.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra

2022-04-21 16:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: o nawiedzeniu drugi Wieczór Maryjny z cyklu „Moja Mama jest Królową”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

Maryja

Wieczory Maryjne

Bożena Sztajner/Niedziela

„Nawiedzenie” było tematem kolejnego Wieczoru Maryjnego w ramach cyklu „Moja Mama jest Królową”. Spotkania wpisują się w Jubileuszowy Rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i stanowią okazję do refleksji nad znaczeniem królowania Maryi w naszych sercach i w naszej Ojczyźnie. Gośćmi drugiego Wieczoru byli o. Bogdan Waliczek, paulin ze Świdnicy i aktorka Katarzyna Łaniewska. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa.

O. Bogdan Waliczek po przeczytaniu fragmentu Ewangelii o nawiedzeniu przez Maryję św. Elżbiety podkreślił, że tajemnica ta dotyczy wszystkich, bo Matka Boża wciąż wyrusza na spotkanie z każdym z nas.- Maryja idzie z pośpiechem w góry naszego życia, gdzie mamy różne skały zmagań codziennych, usypiska różnych pożądliwości, niepewności, gdzie są rozpadliny rozpaczy, depresji. Te spotkania nie mają granic. Maryja nieustannie niesie nam Boga i zachęca do konkretnego podążania za Nim – podkreślił paulin.

CZYTAJ DALEJ

Pokój temu domowi

2022-06-29 06:11

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Od czasu, kiedy słyszymy o wojnie u naszych sąsiadów i spotykamy na naszych ulicach uchodźców, których może także gościmy w naszych domach, nowego brzmienia nabiera słowo „pokój”. Przypominają nam się słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze, ale musimy o niego codziennie zabiegać. Wtedy te słowa brzmiały jak abstrakcja, bo przecież nie ciążyło nad nami widmo wojny.

O pokoju słyszeliśmy od aniołów w stajence betlejemskiej, a także w momencie zmartwychwstania Chrystusa. Pokój niesie ludziom sam Chrystus. Nie ma w sobie Chrystusa ten, kto niesie wojnę, niepokój, podział itd., a już tym bardziej ten, kto błogosławi idących czynić zło.

CZYTAJ DALEJ

10 kreatywnych propozycji na wakacje dla wierzących

2022-07-04 08:39

[ TEMATY ]

wakacje

Wakacje z Bogiem

Karol Porwich/Niedziela

Weekend w klasztorze o surowej regule? Ewangelizowanie przez autostopowanie? A może rodzinne mierzenie odległości różańcem? Oto 10 propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie wakacji.

1. Spotkajmy się!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję