Reklama

Niedziela Częstochowska

Biblia w konkursie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na etapie diecezjalnym rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Przewodniczył jej ks. Wojciech Turek, przełożony prowincjalny Towarzystwa Świętego Pawła. – Z konkursem biblijnym jesteśmy związani od lat, bowiem tłumaczenie Pisma Świętego z komentarzami, które pauliści przygotowali przed laty, służy uczestnikom konkursu. Uważam, że tłumaczenie Biblii z komentarzami, przygotowane przez nasz ogromny zespół biblistów, jest dzisiaj dla ludzi młodych jednym z najbardziej czytelnych – wyjaśnił w rozmowie z „Niedzielą” swoją obecność ksiądz prowincjał, który w dalszej części rozmowy zwrócił uwagę na ważność osobistego spotkanie z tekstem Pisma Świętego. – Kościół musi robić wszystko, żeby zapewniać przestrzeń do spotkania ze słowem Bożym. Konkurs jest taką przestrzenią, w której z jednej strony chodzi o rywalizację, a z drugiej o to, by młodzi wzięli do ręki Pismo Święte i zauważyli, że jego teksty nie są jakimiś archaicznymi opowieściami, ale zdarzeniami z ich życia; w jakimś istotnym momencie życia to słowo im się przypomni. Ale żeby się im przypomniało, muszą je kiedyś przeczytać – dokończył.

21 kwietnia w całej Polsce odbywały się jednocześnie etapy diecezjalne Konkursu Wiedzy Biblijnej. Częstochowska edycja w ciągu 26 jego odsłon, zgromadziła ponadpółmilionową rzeszę uczestników z 1500 szkół ponadpodstawowych. – Ten konkurs uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie, na wstępie do zgromadzonych uczestników konkursu w Sali Papieskiej im. Świętego Jana Pawła II. Przytoczyła, oddające w pełni idee agonu słowa papieża Franciszka, który w przesłaniu do konkursowiczów wskazywał na osobisty kontakt ze Słowem Bożym, jako ważny impuls do dzielenia się Biblią z innymi osobami i ukazywania innym zawartej w niej mocy i nadziei.

Marian Florek/Niedziela

W tym duchu wypowiedział się również ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu „NIEDZIELA”, wydającego tygodnik „Niedziela”, a będący patronem wydarzenia: – Kiedy w ubiegłym roku obchodziliśmy 95. rocznicę powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, często wracaliśmy do słów bp. Teodora Kubiny, który mówił, że „Niedziela” ma być dodatkowym wikariuszem w parafii, takim przedłużeniem ambony, sali katechetycznej. Nasz tygodnik jest wierny tym słowom i stale głosi słowo Boże w odniesieniu do naszej rzeczywistości, do tego, czym żyjemy, w odniesieniu do realiów świata.

Reklama

Jak poinformowała przewodnicząca „Civitas Christiana” w Częstochowie, w obecnej edycji konkursu wzięło udział ok. 250 uczniów z ponad 30 szkół średnich. Organizatorzy wyróżnili katechetkę Gabrielę Szczygłowską, która już 25 razy przygotowywała uczniów do konkursu, i ks. Michała Zimnego, który przygotował do konkursu ponad 50 uczniów.

Marian Florek/Niedziela

W dalszej części prowadząca dziękowała tym wszystkim, którzy wspierają w różnoraki sposób konkurs. Wyraziła wdzięczność gospodarzom miejsca, ojcom paulinom, posłance na Sejm Lidii Burzyńskiej, dyrektorowi delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicji Janowskiej, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” w osobie ks. Mariusza Bakalarza.

Marian Florek/Niedziela

 Zakres tematyczny tegorocznego konkursu objął Księgę Jeremiasza, zapowiadającą Nowe Przymierze oraz 1. i 2. List św. Piotra, których przesłanie zachęca do aktualizowania Ewangelii w codziennym życiu. Finał konkursu, który odbył się w Sali Papieskiej im Jana Pawła II, składał się z dwóch etapów: pierwszy był w formie testu i wyłonił finalistów do etapu ustnego. Jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej na etapie diecezjalnym przyznało następujące nagrody: I miejsce otrzymał Juliusz Woldan z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, II miejsce Filip Wosiński Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, III miejsce Marta Anioł z Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

2022-04-21 15:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Które teksty w Starym Testamencie są najstarsze?

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2015, str. 8

[ TEMATY ]

Biblia

© Václav Mach/fotolia.com

Najprawdopodobniej większość z nas na tak postawione pytanie odpowie, że są to fragmenty, które czytamy w pierwszych księgach Biblii, tzn. Księdze Rodzaju, Wyjścia, Liczb itd. Niestety, taki tok myślenia jest niepoprawny. Biblijne księgi nie są ułożone chronologicznie według czasu ich powstawania, ale tematycznie. Przy układaniu kanonu ksiąg zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu akcent położono na zagadnienia teologiczne w nich zawarte. Księga Rodzaju (inaczej zwana księgą Genesis, tzn. początku) znajduje się na pierwszym miejscu nie dlatego, że jest najstarsza, ale dlatego, że opisuje wydarzenia, które miały miejsce na początku dziejów. Odpowiada na pytania: skąd się wzięliśmy, kto jest naszym Stwórcą, kim jest kobieta i mężczyzna, jakie jest nasze przeznaczenie, dlaczego pojawił się grzech itd.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-07-01 17:23

Marian Sztajner/Niedziela.pl

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Papież dementuje pogłoski o swojej rezygnacji w sierpniu, ale nie wyklucza jej w przyszłości

2022-07-04 10:52

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa zdementował medialne pogłoski, jakoby miał podać się do dymisji w sierpniu. Jak zapewnił, nigdy nie przyszło mu to do głowy. Nie wykluczył natomiast rezygnacji w przyszłości z powodu choroby.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie papież zauważył, że jego plany wizyty w mieście L'Aquila, gdzie pochowany jest Celestyn V, który zrezygnował z papiestwa w XIII wieku, oraz zapowiedź narady z kardynałami wywołały plotki o rychłej dymisji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję