Reklama

Chrystus drogowskazem rodzin

Tysiące osób na lotnisku i ulicach Walencji witało 8 lipca br. papieża Benedykta XVI, który przyjechał na odbywające się tutaj pod hasłem „Przekazywanie wiary w rodzinie” V Światowe Spotkanie Rodzin. W przemówieniu powitalnym Papież podkreślił, że rodzina jest „według planów Bożych, instytucją niezastąpioną, a Kościół nie może zaprzestać głosić i promować jej fundamentalnego znaczenia, ażeby przeżywane było zawsze z poczuciem odpowiedzialności i radości”. Benedykt XVI przypomniał, że „spotkanie to zwołał jego czcigodny poprzednik i wielki przyjaciel Hiszpanii, drogi Jan Paweł II”.
Król Juan Carlos, witając Ojca Świętego, wyraził wdzięczność za to, że Hiszpania znalazła się wśród pierwszych odwiedzanych przez Papieża miejsc. „Jest to też świadectwo głębokich więzów, jakie od wieków łączą Hiszpanię i Kościół” - dodał. W przemówieniu monarcha wspomniał Jana Pawła II, który aż pięć razy odwiedził ten kraj i oddał cześć Papieżowi-Polakowi, „niezmordowanemu obrońcy najbardziej szlachetnych spraw i wypróbowanemu przyjacielowi Hiszpanii”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za ofiary

Po drodze z lotniska Papież zatrzymał się na stacji metra Jesus, gdzie 3 lipca br. w katastrofie zginęły 42 osoby. Benedykt XVI modlił się za ofiary tragedii, a przed wejściem do stacji złożył wieniec z białych róż.
W walencjańskiej katedrze Papież przekazał biskupom list, w którym wezwał m.in. do „podtrzymywania życia i żywotności tego ducha, który towarzyszył życiu Hiszpanów przez całą ich historię, aby karmić i ożywiać duszę tego narodu”. Wyraził im także uznanie za to, że głównym tematem duszpasterskiego planu ożywienia życia chrześcijańskiego w tym kraju uczynili Eucharystię. Z katedry Benedykt XVI udał się do bazyliki Matki Bożej Opuszczonych - patronki miasta. Przed świątynią na placu Matki Bożej przewodniczył modlitwie Anioł Pański. Pozdrowił też seminarzystów i ich rodziny, wzywając do pielęgnowania i umacnia powołania. Po południu Ojciec Święty spotkał się z królem Hiszpanii Juanem Carlosem i jego małżonką królową Sofią oraz premierem tego kraju.

Papieskie czuwanie z rodzinami

Wieczorem w Miasteczku Sztuki i Nauki w Walencji - z udziałem prawie miliona wiernych - odbyło się dwugodzinne czuwanie modlitewne Benedykta XVI i uczestników V Światowego Spotkania Rodzin.
Po wystąpieniu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny - kard. Alfonso Lopeza Trujillo i nabożeństwie Słowa Bożego rozpoczęły się świadectwa rodzin. Młode małżeństwo z Litwy opowiadało o trudnym życiu wypełnionym pracą i wychowaniem dzieci w kraju, który doświadczył „prześladowań i fałszywej ideologii”, a dziś podnosi się z upadku. Rodzina z Indii mówiła o szkodliwym wpływie mediów, które przekazują ideologię niechętną wartościom rodzinnym i chrześcijańskim. Rodzina z Konga w Afryce podkreślała rolę ogniska domowego jako miejsca „spokoju i wytchnienia” na kontynencie targanym konfliktami i doświadczanym głodem. Małżonkowie z Włoch potwierdzali, że małżeństwo może pozostać zjednoczone i ufające Bogu nawet po doświadczeniu wielkiego bólu, jakim jest utrata jedynego dziecka. Małżeństwa z Wenezueli, Australii, Francji i Włoch mówiły o umiejętności przechowywania „dojrzałej miłości i dorosłej wiary” przez całe życie, w różnych, często dramatycznych okolicznościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powołani do miłości

Zwracając się do uczestników V Spotkania Rodzin, Benedykt XVI mówił o powołaniu do miłości, jako podstawowym powołaniu człowieka stworzonego na obraz Boga, który jest Miłością.
Podstawowe zadania rodziny to - jak podkreślił Benedykt XVI - przekazywanie wiary, miłości i kształtowanie osób wolnych i odpowiedzialnych. Ojciec Święty skupił się szczególnie na przekazywaniu wiary w rodzinie. Podkreślił, że żadna instytucja nie jest w stanie zastąpić tego przekazu. Dlatego rodzice powinni świadomie podjąć się tego zadania bez cedowania go na szkołę, Kościół czy stowarzyszenia katolickie, które, choć odgrywają istotną rolę - nigdy rodziców nie zastąpią. Przemówienie papieskie zakończyło się aplauzem zebranych i okrzykami „Benedicto!”.
Spotkaniu towarzyszył bogaty program artystyczny, m.in. występy baletów: Brazylii i Walencji oraz z Tajpej z tradycyjnym układem choreograficznym. Dla zgromadzonych zaśpiewała też sopranistka Montserrat Caballé. Wieczór zakończył imponujący pokaz sztucznych ogni.

Rodzina jako rzeczywistość Boża

Kulminacyjnym momentem papieskiej pielgrzymki była niedzielna Eucharystia kończąca V Światowe Spotkanie Rodzin. Wzięło w niej udział około półtora miliona wiernych z całego świata. Eucharystię koncelebrowało z Benedyktem XVI ponad 50 kardynałów, 450 biskupów oraz 3 tys. kapłanów. Byli wśród nich: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, i bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Podczas Mszy św. Papież używał Świętego Kielicha z walencjańskiej katedry, którego - jak głosi dawna tradycja - Jezus używał podczas Ostatniej Wieczerzy.
Benedykt XVI powiedział w homilii, że rodzina jest rzeczywistością Bożą, nie tylko ludzką. Przypomniał o cudzie przekazywania życia, u którego podstaw zawsze leży Boży zamysł.
Podkreślił, że w dzisiejszej kulturze próbuje się często organizować życie społeczne, wychodząc od subiektywnych pragnień jednostki, pojmowanej jako samodzielny podmiot, który rzekomo radzi sobie sam i wystarcza sam sobie. Tymczasem pomija się w ten sposób oczywisty aspekt więzi z innymi i odpowiedzialności za innych.
„Pełna miłości radość, z jaką nasi rodzice przyjęli nas i towarzyszyli naszym pierwszym krokom na tym świecie, jest niczym znak i sakramentalne przedłużenie życzliwej miłości Boga, od którego pochodzimy.” - powiedział Benedykt XVI. Doświadczenie miłości rodziców jest podstawą wzrostu i rozwoju człowieka w kierunku dojrzałości i budowania więzi z innymi. Dlatego, zdaniem Ojca Świętego, wspieranie instytucji nierozerwalnego małżeństwa między mężczyzną a kobietą - związku, który staje się podstawą rodziny - „jest jedną z najistotniejszych posług, jakie można wyświadczyć dzisiaj dobru wspólnemu oraz prawdziwemu rozwojowi ludzi i społeczeństw, jak również najlepszą rękojmią zapewnienia godności, równości i prawdziwej wolności osoby ludzkiej”.
Na zakończenie Mszy św. Papież ogłosił, że następne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2009 r. w mieście Meksyk.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej Papież udzielił zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił wiernych w różnych językach. „Pozdrawiam serdecznie polskie rodziny, te, które tu w Walencji biorą udział w V Światowym Spotkaniu Rodzin i te które uczestniczą w nim duchowo we własnych domach. Życzę, by każda rodzina była wspólnotą modlitwy, przekazu wiary i miejscem kształtowania ducha. Niech Maryja, Królowa Rodzin wspiera wasze wysiłki i zawsze was prowadzi. Już dzisiaj zapraszam was na kolejne światowe spotkanie rodzin, które, jeśli Bóg pozwoli, odbędzie się w Meksyku w 2009 r. Niech Bóg wam wszystkim błogosławi!” - powiedział po polsku.
Po krótkiej ceremonii pożegnalnej z udziałem króla Juana Carlosa i królowej Sofii Benedykt XVI odleciał do Rzymu.

(Za KAI)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję