Reklama

Sport

Temperatura w Soczi wzrasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie 5. dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi przewidziano rozdanie sześciu kompletów medali - krążki powędrowały do sportowców rywalizujących w narciarstwie alpejskim, jeździe figurowej, saneczkarstwie, kombinacji norweskiej, snowboardingu i łyżwiarstwie szybkim. W klasyfikacji medalowej na prowadzenie wysunęli się Niemcy, którzy mają na swoim koncie najwięcej - 6 - złotych krążków (8 w ogóle). Drugie miejsce zajmują Kanadyjczycy, trzecie - Norwegowie.

W rozgrywanym w ramach narciarstwa alpejskiego kobiet zjeździe doszło do historycznej sytuacji, w której na najwyższym stopniu podium uplasowały się ex aequo dwie zawodniczki. O ile jedną z triumfatorek - Słowenkę Tinę Maze, czwartą na mecie poniedziałkowej superkombinacji, która zdobyła swój pierwszy złoty, a trzeci w ogóle medal olimpijski - można było przed konkursem upatrywać w gronie faworytek, o tyle drugą z nich - Szwajcarkę Dominique Gisin - można określić mianem zwyciężczyni nieco sensacyjnej. Trzecie miejsce w zjeździe, ze stratą zaledwie 10 setnych sekundy do liderek, zajęła rodaczka Gisin, 22-letnia Lara Gut. Złota medalistka w superkombinacji, Maria Hoefl-Riesch, była dziś dopiero 13. (czas: 1:42.74).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedyna Polka w stawce, Karolina Chrapek, z czasem 1:46.90 (i stratą 5.33 s do zwyciężczyń) zajęła 33. pozycję. Okazji do obrony tytułu olimpijskiego w tej konkurencji sprzed czterech lat nie miała Amerykanka Lindsey Vonn, która z powodu kontuzji musiała wycofać się z udziału w igrzyskach. W zjeździe, również z powodu kontuzji, nie wzięła udziału także aktualna wiceliderka Pucharu Świata Tina Weirather z Liechtensteinu.

Rozstrzygnięcie nastąpiło dziś w kwestii medali par sportowych w łyżwiarstwie figurowym - łyżwiarze, po wczorajszym programie krótkim, walczyli dziś w programie dowolnym. Przypomnijmy, że na półmetku rywalizacji najbliżej złota była para rosyjska Tatiana Volosozhar i Maxim Trankov, przed reprezentującą Niemcy parą Aliona Savchenko i Robin Szolkowy i innymi Rosjanami, Ksenią Stolbovą i Fedorem Klimovem. Ostatecznie złote medale trafiły do liderów po programie krótkim, którzy okazali się najlepsi również dziś. Na drugim miejscu, ze stratą niemal 20 punktów do zwycięzców rywalizację zakończyła druga z par rosyjskich (Stolbova/ Klimov), brązowe medale zdobyli - podobnie jak przed czterema laty w Vancouver - Niemcy: Savchenko i Szolkowy.

Reklama

Saneczkarze walczyli dziś w konkurencji dwójek mężczyzn. W znakomitym stylu triumfowali w niej, z czasem 1:38.933, Niemcy Tobias Arlt i Tobias Wendl. Srebro zdobyli reprezentujący Austrię bracia Andreas i Wolfgang Lingerowie, obrońcy tytułu z Vancouver, brąz powędrował do Łotwy, w barwach której startowali również bracia: Andris Šics i Juris Šics, przed czterema laty drudzy na podium.

Złoci i srebrni medaliści utrzymali swoje pozycje z pierwszego przejazdu, Łotysze wskoczyli na podium z piątego miejsca (po 1. przejeździe na trzecim miejscu była dwójka austriacka, Peter Penz/ Georg Fischler, którzy skończyli zawody na ostatnim, 19. miejscu ). Polacy, Patryk Poręba i Kamil Mikrut, po pierwszym przejeździe zajmowali daleką, 17. pozycję ze stratą 1.637 s do liderów. W ostatecznej klasyfikacji znaleźli się na 15. miejscu.

Po raz pierwszy na olimpiadzie w Soczi - na skoczni normalnej - rywalizowali dziś kombinatorzy norwescy. Należy w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie zawody rozgrywane w ramach kombinacji norweskiej na igrzyskach odbywają się metodą Gundersena: zawodnicy walczą w dwóch seriach skoków, na skoczni dużej lub normalnej, następnie do biegu przechodzi 35 najlepszych (przy czym skoki ocenia się inaczej niż w przypadku skoków narciarskich, bo bierze się pod uwagę jedynie odległość - na skoczni dużej 1 metr to 1,5 pkt., na normalnej - metr to 2 pkt.).

Najlepszym z kombinatorów okazał się dziś reprezentujący Niemcy Eric Frenzel. Drugi był Japończyk Akito Watabe, brąz powędrował do Norwega Magnusa Kroga. 25-letni Niemiec, dla którego złoto z Soczi jest drugim medalem olimpijskim w karierze, przed czterema laty zdobył bowiem brąz w konkursie drużynowym, wyruszył na trasę (10 km) jako pierwszy, bo najlepiej spisał się na skoczni (103 m). Drugi, ze stratą 6 sekund, linię startu przekroczył Japończyk. Brązowy medalista popisał się świetnym biegiem - na podium awansował aż z 20. pozycji (po skokach tracił do lidera nieco ponad minutę, ostatecznie zabrakło mu do niego 8.1 s). Faworyt zawodów, Francuz Jason Lamy Chappuis, obrońca tytułu z Vancouver, zawiódł w skokach - zajął w nich 8. miejsce, ale był to dla niego dopiero początek złych wiadomości, na mecie biegu zameldował się bowiem dopiero jako 35. Czwarty zawodnik kombinacji, Alessandro Pittin z Włoch, awansował na miejsce tuż za podium z 25. zajmowanego po skokach.

Reklama

Jedyny Polak w stawce, Adam Cieślar, skończył rywalizację na 39. miejscu (po skokach 42).

Kolejne zawody kombinatorów - na dużej skoczni - odbędą się we wtorek.

W snowboardowym halfpipe’ie kobiet triumfowała dziś Kaitlyn Farrington. Amerykanka może mówić o sporym szczęściu, bo choć do finału awansowała jako tymczasowa liderka konkursu ze sporą zaliczką (druga po półfinałach Chinka Jiayu Liu traciła do niej ponad 6 punktów), złoty medal olimpijski, z notą 91.75 pkt., wywalczyła przewagą... 25 setnych punktu, tyle bowiem straciła do niej obrończyni tytułu z Vancouver, Australijka Torah Bright. Brązową medalistką została rodaczka zwyciężczyni, Kelly Clark. Reprezentantka biało-czerwonych Joanna Zając uplasowała się na 22. pozycji.

Łyżwiarze szybcy rywalizowali dziś na dystansie 1000 m. Konkurs ten był szczególnie ciekawy z perspektywy polskich kibiców, brało w nim bowiem udział dwóch naszych reprezentantów. Z czasem 1:08.39 zwyciężył, chciałoby się rzec: dla odmiany, łyżwiarz z Holandii, 32-letni Stefan Groothuis (w Vancouver na tym dystansie był tuż za podium - dzisiejszy medal jest pierwszym w jego olimpijskiej karierze, mimo że na igrzyskach startuje on po raz trzeci). Drugi w łącznej klasyfikacji był Denny Morrison z Kanady (stracił do lidera 0.04 s), trzeci - Holender Michel Mulder, który przedwczoraj zwyciężył w biegu na 500 m. Zbigniew Bródka uplasował się ostatecznie na 14. miejscu, Konrad Niedźwiecki - na 16. Dla naszych zawodników dzisiejszy konkurs był swego rodzaju przetarciem przed ich koronnym dystansem - 1500 m (bieg odbędzie się w sobotę). Bródka - zwycięzca Pucharu Świata na 1500 m w 2013 r. - znajduje się w gronie kandydatów do medalu na tym dystansie.

Reklama

Holendrzy w łyżwiarstwie szybkim, po 5 konkurencjach (a wszystkich jest 12), mają juz 10 (!) medali (co stanowi ich cały dorobek medalowy na igrzyskach; dla porównania, w Vancouver we wszystkich konkurencjach w łyżwiarstwie szybkim zdobyli łącznie 7 medali). Drudzy w klasyfikacji medalowej panczenistów Koreańczycy mają... 1 medal - złoty. Trzeci Rosjanie, chociaż 2 razy stawali na podium w tej dyscyplinie, nie mogą pochwalić się krążkiem z najcenniejszego kruszcu (mają brąz i srebro).

Swoje mecze grupowe na arenie lodowej „Szajba” po raz kolejny rozegrali hokeiści. W kobiecej grupie A Szwajcarki pokonały Finki w stosunku 3:4, Kanadyjki wygrały z reprezentacją USA 3:2. W męskiej grupie C odbyły się mecze Czechów ze Słowakami (2:4) oraz Łotyszy ze Szwajcarami (0:1).

Jeśli chodzi o rywalizację curlerów, oto wyniki dzisiejszych spotkań:
mężczyźni, sesja 4.:
Dania - USA 5:9
Chiny - Szwajcaria 5:4
Norwegia - Niemcy 8:5

kobiety, sesja 4.:
USA - Chiny 4:7
Korea Południowa - Szwecja 4:7
Japonia - Rosja 8:4
Kanada - Wielka Brytania 9:6

mężczyźni, sesja 5.:
Szwajcaria - Wielka Brytania 2:4
Niemcy - Chiny 7:11
Dania - Szwecja 8:5
Rosja - Kanada 4:7

Reklama

Wśród męskich reprezentacji jak na razie w klasyfikacji przejściowej prowadzą Chińczycy, którzy po 4 meczach mają na koncie 4 zwycięstwa, jednak plasujący się tuż za nimi Norwegowie rozegrali dopiero 3 mecze i również nie mają porażki na koncie. Ani jednego meczu nie wygrali natomiast jak dotychczas Niemcy i Rosjanie. Wśród pań w klasyfikacji przejściowej po trzech dniach rywalizacji wspólnie liderują Kanadyjki i Szwajcarki (po 3 zwycięstwa, żadnej porażki), stawkę zamykają Amerykanki, którym nie udało się jeszcze wygrać meczu.

Na zakończenie warto dodać, że średnia temperatura powietrza w Soczi sięga niemal 20oC, co znacznie utrudnia organizatorom prawidłowe przygotowanie aren sportowych.

2014-02-12 23:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złota Justyna Kowalczyk

Mimo obaw związanych z poważną kontuzją stopy, nasza mistrzyni przysporzyła nam znowu wiele radości, zdobywając w świetnym stylu złoty medal w biegu na 10 km stylem klasycznym.
Na pierwszym pomiarze czasu (2,2 km) Polka prowadziła przed swoją najgroźniejszą rywalką Marit Bjoergen niespełna 2 s. Po 5 km przewaga zwiększyła się do 9 s. Na 8. km było to już prawie 20 s. Norweżka finiszowała dopiero na 5. miejscu.
Drugą pozycje zajęła Szwedka Charlotte Kalla. Brązowy medal wywalczyła Therese Johaug.
Jak relacjonowała zwyciężczyni: "Nie przypominam sobie biegu, w którym byłabym aż tak zmęczona i przeszła prawie do marszu, bez kroków". Duży wpływ miały na to warunki bardzo rzadko spotykane na narciarskich trasach. Temperatura powietrza wynosiła +12 st. C. Wszystkie zawodniczki przekraczały linię mety ekstremalnie zmęczone.
Na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończonych zawodach, polska biegaczka podała powód słabszej dyspozycji na ostatniej przedolimpijskiej próbie na dystansie 10 km stylem klasycznym, na którym była do tej pory bezkonkurencyjna. "Na ostatnim treningu w Santa Caterinie odmroziłam palce u nóg i musiałam ściągać paznokcie. To bardzo bolało. A złamana stopa to już szczyt góry pecha przedolimpijskiego. Działo się wiele, ale trener nawet na moment we mnie nie zwątpił. Za to mu dziękuję" - dodała Justyna Kowalczyk.
Złota medalistka olimpijska zapowiedziała również dalsze starty w Soczi mimo kontuzji.
Triumf polskiej biegaczki wzbudził tak wielkie emocje, że komentator Radiowej Jedynki Tomasz Zimoch zaapelował nawet do proboszczów, żeby biciem w dzwony ogłosili wszem i wobec to wspaniałe zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję